Nami: “Gizlilik yok, ilgili makamlar bilgilendirildi” - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Pazar, Aralık 4, 2022
Kıbrıs

Nami: “Gizlilik yok, ilgili makamlar bilgilendirildi”

Nami: “Gizlilik yok

Kıbrıs sorununun askıda kalmamasını, bir sonuca varmasını istediklerini vurgulayan Bakan Nami, iki temsilcinin Türkiye ve Yunanistan’da temaslar yapacağı açıklandığına işaret etti ve “Rum müzakereci Türkiye’ye gidecek ama bizimle konuşmayacak, bu olmaz. Size tavsiyem sizler de temaslarınızı artırın” dedi.

“ORTAKLIK KURULMAK İSTEYEN TARAFLA DİYALOGDAN KAÇINMAK DOĞRU DEĞİL”


Yakın bir gelecekte ortaklık kurulmak isteyen tarafla diyalog kurmasından kaçınmanın doğru olamayacağını vurgulayan Dışişleri Bakanı Nami, Cumhurbaşkanlığı ile bakanlığı arasında iyi bir işbirliği bulunduğunu; süreci iyi götürdüklerini belirtti.

Nami, müzakerecinin Cumhurbaşkanı olduğunu Mavroyannis’in muhatabının da o olduğunu; bu konuda bir değişiklik talepleri bulunmadığını söyledi.

“ANNAN PLANI’NDAKİ ŞEKİLLENMEDEN SAPMA YOK”

Tek vatandaşlık, tek kimlik, tek egemenlik konularındaki söylemlere de değinen Özdil Nami, bu konularda Annan Planı’ndaki şekillenmeden milim sapma, şaşma olmadığını bildirdi.

Dışişleri Bakanı Nami, tek uluslararası kimlik olacağını ancak tüm federal sistemlerde olduğu gibi kurucu devletlerin kendi uluslararası ilişkilerini de kurabileceğini; federal hükümetlerin yetkilerinin de anayasada sıralanacağını kaydetti.

“Tek egemenlik” konusundaki kaygılara değinirken, egemenliğin bir kısmının Brüksel’e devredileceğini, bir kısmının federal devlete, bir kısmının da kurucu devletlere ait olacağını belirten Nami, egemenlik konusunda gereksiz bir hassasiyet oluştuğunu, buna gerek olmadığını söyledi.

Kıbrıs’ta eşit egemenliğin hayati önem taşıdığını vurgulayan Bakan Nami, resmi tezin federasyon olduğunu hatırlatarak,  ana muhalefet partisinin de güncel resmi politika üzerinden siyaset yapmasını istedi.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar