FutbolKöşe Yazarları

MTG’yi kutlarım
Süper Kupa finalinde Küçük Kaymaklı’yı 3-2 mağlup ederek kupayı müzesine götüren Mağusa Türk Gücü’nü kutlarım.
Maç çok sıcak bir havada oynandı. Bu kupa maçının Cihangir Stadı’nda oynanması biraz sıkıntı yarattı. Sporseverler her zaman daha konforlu yerde maç izlemek ister. Kapasitesinin çok üzerinde sporsever maçı izlemeye geldi. Bu yüzden çoğu kişi maçı ayakta ve güneşte izlemek zorunda kaldı. Normal lig maçları için uygun ancak büyük maçlar için kapasitesi sorun yaratabiliyor stadın. Dolayısı ile maçın burada oynanması yanlıştı. Ayrıca maçta herhangi olumsuz bir olayın yaşanmaması da büyük bir oldu.
Maça gelecek olursak, her iki takımın da birbirlerine bariz bir üstünlüğü yoktu. Savunmalarında ciddi sıkıntıları vardı. Özellikle Kaymaklı oyun anlayışında değişiklikler yaşadı. 4-2-3-1 ile sahaya çıktılar daha sonra oyunun büyük bölümünde 4-2-4 oynadılar. Böylece orta sahada boşluklar verdiler. Bu sisteme göre sıkıntı yaşadılar. Savunmanın stoperlerinde de sıkıntı vardı. Defansın arkasına atılan toplar hep sorun yarattı. Buna karşın Kaymaklı’yı kondisyon olarak MTG’ye göre daha iyi durumda gördüm. Savunma ve orta alanda daha isabetli olsalardı çok daha erken hücum yaratabilirlerdi. Ama orta sahadan yavaş çıktılar. Mağusa savunması böylece erken toparlandı. MTG’nin geriye dönüşleri daha iyi oldu. Kaymaklı’da ilerde oynayanlar defansa fazla katkı yapmadılar. Ön liberoda da sorun yaşadılar.  Ön libero bölgesinde Doğukan’ı zaman zaman Samuel’ı hatta Victor’u gördük. Dolayısı ile o pozisyonda kargaşa yaratıldı.
Kaymaklı’ya oranla Mağusa Türk Gücü tam bir kontra atak takımı. Gerek Uğur gerekse Yasin gibi hızlı oyunculardan kurulu bir takım. Yasin sakatlıktan yeni çıktı daha tam hazır değildi. Yine de iyi işler yaptı. MTG maça ürkek başladı. İlk etapta 4-5-1 sistemi ile oynadılar. Su molasından sonra üzerlerindeki ürkekliği attılar ve Kaymaklı’nın üstüne gittiler. Kaymaklı daha fazla topa sahipti ama MTG topu kapıp hızlı çıkmayı düşündü. Bunda da başarılı oldular. Düşüncelerini sahaya yansıtmayı bildiler. Sıcağa rağmen 5 gol izledi sporseverler. Güzel gollerdi. Tabi bunda bariz savunma hataları etkili oldu. Sezon öncesindeki en ciddi provada MTG sevindi. Lige moralli başlayacaklar. Küçük Kaymaklı ise ilk ciddi sınavından başarı ile çıkamadı. Ligde zorlu maçlarla başlayacaklar. Lefke deplasmanı ardından kendi sahalarında GAÜ Çetinkaya’yı konuk edecekler. Sıkıntılı ve zor bir süreç yaşayacaklar.
Kupayı kazanan Mağusa Türk Gücü’nü tekrardan tebrik ederim.

Başa dön tuşu