Köşe Yazarları

Mertekçi gibi Yalovalı olmak


Yalova’nın bu sezon yaşadığını belki de futbol tarihinde hiçbir kulüp yaşamamıştır.

Sarı lacivertlilerin sahası sezon öncesi Mağusa’da Ocak’la oynanan Federasyon Kupası finalinde yaşanan olaylar nedeniyle 10 maç kapatıldı.  

Lige 10 maç ceza ile başlayan Yalova,  bu kez takvimler 3 Kasım 2017 Cuma gününü gösterirken elim bir trafik kazası sonucu hayatını kaybeden Yalova Kulübü Başkanı Tahsin Mertekçi Yalova Camiası başta olmak üzere spor dünyasını yasa boğdu.

Yalova bu şoku üzerinden atamadan bu kez, Atatürk Stadı’nda MTG ile oynanan karşılaşmada karşılaşmanın hakemi Ercan Bodi’yi darp ettikleri gerekçesi ile sahaları 13 maç daha kapandı.

Bir sezonda toplam 23 saha kapatma cezası alması yanında, Mertekçi’nin hayatını kaybetmesiyle başkansız kalması Yalova’da zor günlerin habercisi gibiydi. Tahsin Mertekçi’nin kardeşi gibi sevdiği ve eş başkan olarak kulübe kazandırdığı iş adamı Selçuk Akın’ın İstanbul’dan maddi ve manevi destek vermesine rağmen Yalova’da başkan ve teknik direktör sorunları uzun süre devam etti.

Başkanlar kurulundan bir yönetim oluşturulmasına rağmen kimse gerçek anlamda elini taşın altına koymadı.

Teknik direktör Derviş Kolcu ligin 11. Haftasında takımın başından ayrılmasından sonra teknik direktör krizi yaşayan Yalova, Erhan Arıtan’ı kısa süreli olarak takımın başına getirdi. Daha sonra Cenk Berkalp’la anlaşmasına rağmen Berkalp dönemi de kısa sürdü. Tüm bu istikrarsızlıklar ve yeni arayışlar içerisinde play-outlara kadar görev yapacak futbolcu Ali Özbahar, takımın başına getirildi. Nihayetinde play- out’larda yeniden Erhan Arıtan’la anlaşan Yalova yönetimi, adeta çalkantılarla dolu bir sezonun sonunda Süper Ligde kalma mücadelesi verdi. Trajik olaylar ve gel gitlerle dolu sezonun sonunda play-out maçlarına çıkan takım Süper Ligde tutunamayarak 2 sezon sonra 1. Lige düşmekten kurtulamadı.

Girne’de oynanan son play-out maçını İstanbul’dan izlemeye gelen Eş başkan Selçuk Akın, Yalova’nın maçını  göz yaşları içinde izlerken MTG-GB karşılaşmasının sonucunu öğrenince fazla dayanamayarak sahayı terk etti. Yalova artık Süper Lige veda etmişti. Cezalar, Mertekçi’nin acısı ve bıraktığı başkanlık koltuğunun doldurulamaması yanında antrenör arayışları Yalova’nın sonunu getirmişti. 

 Selçuk Başkan Yalova’yı izlerken acaba neler düşünmüştü? Yalova’nın Mertekçi ile nerelerden gelip nerelere vardığını aklından geçirmiş olmalı ki, stadı terk etmek zorunda kaldı. Bir gerçeğe daha buradan değinmek isterim ki, sahada Yalova için ter döküp mücadele eden ve bundan hiç bir maddi kazanç beklemeden oynadıkları oyunun hakkını vermeye çalışan futbolcuların da alınların öpülmesi gerekir. Tüm olumsuzluklara ve sıkıntılara rağmen takımlarını ligde tutmak adına aslanlar gibi mücadele ettiler. 1. Lige düşmek her şeyin sonu değildir. Ben, Yalova camiasının kenetlenip, takımlarını destekleyeceğine ve Yalova’nın önümüzdeki sezon Süper Lige tekrar çıkacağına inanıyorum. Yalovalı olmak da bu olsa gerek.

Bir elin parmaklarını geçmeyen bazı taraftarların yaptıklarının diyetini Yalova camia olarak fazlasıyla ödedi.  Bundan sonra Yalova seyircisi de kenetlenip takımını her koşulda desteklemeli ve taşkınlık yapabilecek seyircileri maçlara almamalıdır. 

** ***

Yalova için bundan sonra yapılacak çok şey var. Önce genel kurulda başkanı bulup iyi bir yönetimle birlikte Mertekçi’nin bıraktığı bayrağı yeniden göndere çekmeliyiz.

Tahsin Mertekçi, artık bedenen aramızda olmayabilir fakat yaşadığı sürece kalbi Yalova için atmış ve şu anda da ruhu bizimle ve hep aramızda olacaktır. Tahsin Mertekçi gibi genelde ülke futboluna özelde ise Yalova’ya büyük hizmetleri geçen büyük başkanlar ve spor adamları her zaman yaşatılmalı ve onurlandırılmalıdır. Bu sebepledir ki, bu sezon Futbol Federasyonu Kıbrıs Kupası adını “Tahsin Mertekçi Kıbrıs Kupası” olarak değiştirmiştir. İyi de yapmıştır! Ayrıca, Güney Kıbrıs’ta, Mertekçi’nin köyü olan Piskobu’da Tahsin Mertekçi anısına bir futbol maçı düzenlenmesinin de anlamlı ve güzel bir olay olduğu yadsınamaz.

Tahsin başkanı yakından tanıyan biri olarak şunu söyleyebilirim: O asla pes etmezdi. İnançlı karakteri ve hırsı ile her zaman Yalova’nın çıkarları için çalışırdı.

Tahsin Mertekçi’nin yattığı yerde rahat uyuması için yapılacak en önemli şey; Yalova’yı yeniden ayağa kaldırmaktır. Bu da Yalova camiasının Mertekçi’ye gönül borcudur.  

Yalovalıların, Mertekçi’nin kulübü için neler yaptığını gözlerinin önüne getirmesi ve bir dakika düşünmeleri yazdıklarımın anlaşılması için yeterli olacaktır.  Kısaca, önemli olan Yalovalı olmak değil, Mertekçi gibi Yalovalı olmaktır.
Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı