Köşe YazarlarıSpor

Makam Tatar’ın


Mustafa ÖZSOY

 UBP Başkanı ve çiçeği burnunda Başbakan Ersin Tatar, dün gazetemize nezaket ziyaretinde buldu. Sayın Başbakanımızı ben yıllardır tanıyorum. Yenicami kulüp başkanlığından, TV yöneticiliğinden ve en önemlisi alçak gönüllülüğü ile sözü ve özü bir kişiliğiyle bildiğim bir şahsiyettir.

Sevilen bir kişiliğe sahip olan Tatar, hiçbir zaman yenilgiyi hazmetmeyen bir yapıya sahiptir. Öyle ki, bir önceki parti başkanlığı seçimini kaybetmiş olmasına rağmen pes etmemiş ve Ulusal Birlik Partisi’nin başkanlığına gelmekle kalmayarak Başbakanlığa kadar yükselmiştir.

Bizleri ziyareti sırasında gazetemizin çalışanından muhabirine kadar herkesin kendisine gösterdiği sevgi seli bunun kanıtıydı.  

Dün Gazetemize gelerek siyasetten spora kadar birçok şeyi açık ve net bir şekilde ortaya koydu. UBP-HP koalisyonunda, Spor Dairesi’nin ve dolayısıyla ülke sporunun hükümet bazında idaresiyle ilgili olarak son noktayı koydu. Benim de bir emekçisi olduğum Havadis gazetesine verdiği geniş ropörtajını bitirdikten sonra onu kendi makamıma oturtup 10 dakikada da olsa gündemde olan konulara kısaca değinme fırsatı bulduk. Özellikle Spor Dairesi’nin akıbetiyle ilgili son gelişmeleri ve alınan kararları değerlendirmek üzere spor yazarlarımızdan Ahmet Özsoy’la birlikte son noktayı koymak istedik. Ve öyle de oldu.

 

Tatar açık ve net konuştu:

Başbakan Ersin Tatar, Spor Dairesi’ndeki atamanın sıkıntı yarattığını doğruladı ancak hükümet ortağı ile konuşarak bunun aşıldığını belirtti ve dairenin müdürünün hükümet ortağı HP tarafından atanacağını, yönetim kurulunun ise kendileri tarafından oluşturulacağını açıkladı.

Başbakan Tatar “Hükümet ortağımız da en az bizim kadar değerlidir bu oluşumda. İkimizden biri olmazsa bu hükümet olmaz neticede. Spor Dairesi’nde, bütçe dışında ciddi bir fon kaynağı da var. Kulüpler, federasyonlar, futbolcular, herkese gidiyor bu para.

Kulüpler hepimizin, sporcular hepimizin kısaca memleket hepimizin.

İlla benim sevdiğim kulübe veya kişilere bu kaynak aktarılacak diye bir şey yok” diye konuştu.

Başbakan Ersin Tatar, Spor Dairesi’ne atamaların bu hafta gerçekleşebileceğini söyledi. Tatar şöyle devam etti:

“Hükümet ortağım Spor Dairesi’ni kendileri almak istedi ancak bunu kabul etmedim. Müdürünü onlar atayacak. Biz de yönetim kurulunu oluşturacağız.

Spor Dairesi’nin bir de yönetim kurulu var. 3 federasyonlardan seçilmiş üyeler 3 de atanmışlar. Atanacak 3 üyeyi de biz belirleyeceğiz ve yönetim kurulu başkanı da bizim atadığımız kişilerden biri olacak. Bu hafta atamalar gerçekleşebilir.

Hüseyin Cahitoğlu şu anda o makamdan para çeken biridir ve müdür makamından maaş alan birinin yönetim kurulu başkanı olmasında yasal bir engel yok ise Cahitoğlu atanacak.

Spor Fonu’nun ita amiri yönetim kurulundadır ve bu üyeleri biz atayacağız.

Spor Dairesi Müdürlüğü için Kudret Bey bana Mehmet Özbilgehan’ı atayacaklarını söylemişti, müdürü kendileri belirleyecek. Özetle Müdür HP’den Yönetim kurulu bizden…”

 

Sanata ve sanatçıya yaklaşımı

Peki ya sanat hakkındaki düşünceleri nedir? Sosyal bir başbakan sanat ve sanatçılarımız için ne düşünüyordu? Tatar, sanatçıları da unutmadı. Elbette ki ülkemiz tanıtımı için sanata ağırlık vermek zorundayız ve vereceğiz de. Sanatçılarımız bu konuda rahat olsun diyen Başbakan ayrıca gençliğe de gereken önemi vereceğini söylerken,  kararlıydı.

Şu bir gerçek ki, Tatar mikrofonu eline aldığında heyecanlı bir yapıya sahip olmasına rağmen kendine özgü karakteri bu ülkenin başına gelen en sevilen başbakanlar arasında yer almasına neden olmuştur.

Hep şunu bilir ve şunu söylerim:  “Hayatta dün yok bugün var “ Tatar da halkın çoğunluğundan aldığı oylarla artık ülkenin başbakanı…      

 

  

 

 

 


Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı