LTB yine karıştı

11 Ekim 2013 Cuma | 12:05
LTB yine karıştı

BOZAT: ÇALIŞANI BÖLMEK İSTİYORLAR: Belediye Emekçileri Sendikası Başkanı Savaş Bozat LTB Meclisi’nin aldığı “Sadece işçilerin geriye dönük iki maaşından biri ödensin” kararına karşı çıktı. Bozat, bu kararı çalışanı işçi ve memur diye ikiye bölmek olarak değerlendirerek, belediye başkanı Kadri Fellahoğlu’nu bölücülük yapmaya çalışmakla suçladı

AKTOLGA: KİLİTLİYİZ: LTB meclis üyesi Önol Aktolga, belediye bütçesinin henüz geriye dönük tüm maaşları ödeyecek durumda olmadığı için bu kararı aldıklarını açıkladı. Hedefin tüm çalışanların geriye dönük maaşlarını ödemek olduğunu kaydeden Aktolga, ancak geçmiş başkan döneminde atılan birçok yanlış adım nedeniyle belediye için gelir getirici çalışmalar yapmakta da kilitli olduklarının altını çizdi

Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) çalışanlarının örgütlü olduğu Belediye Emekçileri Sendikası (BES) belediye meclisinin önceki akşam aldığı kararları protesto amacıyla LTB binası önüne siyah çelenk bıraktı. Sendika belediye meclisinin aldığı “Tüm çalışanların bayramlıkları ödensin. Ancak geriye dönük iki maaştan sadece işçilerin bir maaşı ödensin” kararına karşı çıktı.
Sendika Başkanı Savaş Bozat, bu kararın tekrar değerlendirilip geri çekilmemesi durumda bir yıl önce yaşanan eylem ve grevlerin yeniden başlayacağı uyarısını yaptı.

Bozat: Kurtarıcı diye gelen ondan daha pislik çıktı
Belediye Emekçileri Sendikası Başkanı Savaş Bozat LTB Başkanı Kadri Fellahoğlu ile ilgili sert eleştirilerde bulundu. “Bir pislik gitti. Kurtarıcı diye gelen ondan pis çıktı” diyen Bozat, belediye başkanını sendikayı bölmeye çalışmakla suçladı. Bozat şu şekilde konuştu:
Yaklaşık bir senedir çektiğimizi bir biz birde Allah bilir. Bu nedenden dolayı bir pislik gitti kurtarıcı diye gelen ondan daha pis çıktı. Herkes bizim birliğimizden beraberliğimizden korkmaktadır. Bu belediye başkanı buraya sorunları çözmek için geldi. 6 aydır aç susuz cebimize para girmeden emeğimizi harcıyoruz. Öyle gelişmeler olduk ki bunda bile hata üstüne hata yapmaya devam ediyor. 27 senedir belediye de çalışıyorum. Tam 14 senedir sendikacılık yapıyorum. İlk defa gördüm ki halka kapalı meclis toplantısı yapılıyor. Bu meclis toplantısında bölmek için ellerinden geleni yapıyorlar. İşçi ödüllendirilirken memur bir kenara itiliyor.”

“Aynı şeyleri tekrar yaşamak istemiyoruz”
Bozat, önceki akşam belediye meclisinin aldığı kararı protesto ettiklerini belirtti ve bu kara alınmadan önce sendika ile diyaloga geçilmesi gerektiğini savundu. Sadece işçilerin geriye dönük iki maaşından birinin ödenmesi kararının alınmasını sendikayı bölmeye çalışan bir adım olduğunu kaydeden Bozat, “Akşam bir karar alındı. Bu karara bayramlıklar tüm çalışanlara ödenecek geriye dönük maaşlar sadece işçiye ödenecek. Bu konuda belediye meclisi toplantısı gerekmiyor. Sendikayla konuşulması gerekiyordu. Bu kararı duyduğumda belediye başkanı ile karşılaştık. Bu kararı sordum. Sen benim muhatabım değilsin. Odana gir işine bak dedi. Onun için sendikayı hiçe sayacak akşam ki kararını görüşmezse daha çok soracak sorularımızı olacak. Geçen yıl biz çeşitli nedenlerden bu kapının önündeyken kendi de yanımızdaydı. Belediye meclis üyeleri de yanımızdaydı. İktidara geldikten sonra hepsi karşımızdadır. Bir sene önceyi unutmadık. O günleri yaşamak istemeyiz. O günler de yanımızda milletvekili sıfatıylaydı. Şimdi koltukta oturur. Belediye meclis üyelerinin çoğu değişmedi. Ancak fikirleri değişti. Kendilerini bu kararları tekrar değerlendirmelerini istiyorum. Onun için buradayız. Biz bu belediyenin gerçek sahipleriyiz. Onun için bizi ciddiye almazlarsa eski günleri yaşatacaklar ama bölemeyecekler” şeklinde konuştu.

“6 aydır yarım adım atılmadı”
Belediye başkanının göreve gelmesinin üzeriden 6 ay geçmesine rağmen belediyeyi içinde bulunduğu sorunlardan kurtarmak için tek bir adım bile atılmadığını kaydeden Bozat, “Biz yine kaderimizle baş başa olacağız” dedi. Bozat ayrıca Sosyalist bir partiden gelen ve yerel yönetimlerde marka olduğunu söyleyen bir partiden kazanan belediye başkanının icraatlarının bu doğrultu da olduktan sonra diğer belediye başkanlarında hata aranmamsı gerektiğini ifade etti.

“Sözleşme yenilenmeli”
Çalışanlarla yapılan toplu iş sözleşmesinin yenilenmesi gerektiğini kaydeden Bozat, belediyenin durumu bildikleri için herhangi bir maaş artışı talebinde de bulunmadıklarını söyledi. Bozat şu şekilde konuştu:
3 ana neden üzerinde duruyoruz. Bu sözleşme yenilenmelidir. Bu sözleşmeden herhangi bir artış talep edilmedi, edilmeyecek. İmza koymak zorundadırlar. Geçici statü de çalışan arkadaşlar vardır. Hukukçusunun görüşünü aldı. bu arkadaşları kadrolayabilir. Belediyenin mali durumu bildiğimiz için hepsi düz işçi sınıfında kadrolanacak ileriki yıllarda yaptıkları işe öre değerlendirilecektir. Gelecek cevabı bekliyoruz. Gizli yapılan tutumda ret cevabı gelirse bizim cevabımızda acı olacaktır. Kendi dönemlerinde geçen yasaya uymalarını rica ediyorum.

“Gelir getirici bir önlem alınmadı”
Belediye yönetiminin şu ana kadar belediyeye gelir getirici bir önlem almadığını kaydeden Bozat, belediyenin aylık gelirinin sadece bir aylık maaşı ödeyebilecek durumda olduğunu kaydetti. Bozat şu şekilde konuştu:
Belediye yönetiminde şu ana kadar idari yapılan diye bir şey olmadı. Gelir getirici bir önlem olmadı. Sadece her ay bir maaş çıkarıyoruz. Hep maaşları ödeyebilecek kapasitededir. Onu da çalışanların iyi niyeti karşısında ödeniyor. Ama bu vergiler nasıl toplanacak. LTB büyük bir hazinenin üzerinde oturmaktadır.  Bu konuda da hiçbir olumlu adım alınmadı. Protesto diyorum. İlerleyen günlerde bu önemleler alınamayacaksa bu maşlar ödenemeyecekse net tarihler önümüze koyamayacaksa konuyu bayramdan sonra yeninden değerlendirip kararı hep beraber alacağız. Amacımız emeğimizin karşılığıdır.  Ne eski günleri yaşamak ne de yeni seçilen belediye başkanının ne yaptığını bilmesi gerektiğini zamanı geldi. Bundan sonra varılacak nokta bellidir. Bu kafa ile giderlerse burada durmalarının anlamı ok. Akşam alınan kararlara protesto etmek için siyah çelenk bırakıyoruz.
Yeni hükümet kuruldu. Bazı sivil toplum örgütleri ziyaretlerine gitti. Biz da gittik. Basına kapalı yapıldı. Sayın başbakanı da bu konuda uyardık. Angarya çalıştırmanın yasak olduğunu belirttik el atması gerektiğini söyledik. Bu olayda ne basına ne medyaya yansımadı. Ayni duyarsızlığı onlarda gösteriyor.

Aktolga: Biz sözümüzden kaçmadık
Lefkoşa Tük Belediyesi Meclis Üyesi Önol Aktolga ise verdikleri hiçbir sözden kaçmadıkların ancak yönetimi ellerine aldıklarına karşılarına çıkan olumsuz tablo nedeniyle bazı kararları ertelemek zorunda kaldıklarını belirtti. Aktolga, belediyenin parasal konularda büyük sıkıntılar yaşadığına işaret ederek, “Bizim hedefimizin işçilerin geriye dönük maaşlarından birini, memurların ise bir maaşının yarsını ödemekti. Ancak ekonomik şartlar elverdi” dedi. Belediye yönetimine geldikten sonra eski başkan yönetiminde atılan birçok yanlış adımın karşılarına çıktığını söyleyen Aktolga şu şekilde konuştu:
Biz verdiğimiz sözlerin arkasındayız. Ancak eski başkan döneminde yapılan ve yasal takibi yapılması gereken birçok konu var. Bu nedenle bazı şeyleri ertelemek zorundayız. Şimdiki hedefimizde işçilerin bir maaşını ödeyip gerisini toparlamaktı. Para olmadığı için bu sorunların hepsini bir anda çözmemiz imkansız.

“Belediyeye gelir getirici adımları atmakta kilitlendik”
Belediyeye gelir getirici olarak atılabilecek birçok adımın önünde sonradan ortaya çıkan yasal engeller olduğunu belirten Aktolga bunun en büyük örneği olarak reklam panoları ve mezbaha durumunu gösterdi. Aktolga durumu şu şekilde açıkladı:
Belediye çek yasağına girdi. Ancak biz yönetime geldikten sonra karşımıza ileri tarihli mezbaha ile ilgili yazılmış çekler çıktı. Ayrıca biz mezbahadan 3 milyon diye kazanırız diye hesaplarken bir baktık ki mezbaha kullanılamaz halde. Ayni durum Belça, reklam panoları ve büfeler içinde geçerli. İncelememiz gereken bir yasal prosedür. Aksi takdirde tazminat ödemek zorunda kalabiliriz. 

 Belediye Emekçiler Sendikası, Lefkoşa Türk Belediyesi Meclisi’nin aldığı karara karşı çıktı. Sendika protesto amacıyla belediye binası kapısına siyah çelenk bıraktı