Köşe YazarlarıSpor

Krizi fırsata çevirmekCan çekişmekte olan futbolumuza son darbeye Coronavirüs vurdu! Otuz haftalık ligimizin 16’ncı haftasında şampiyon belli olurken heyecan barometremiz dipteki mücadeleyle sınırlı kaldı. Onu da Covid-19 vurdu ne heyecan kaldı ne de merak! İlgililer Ligi yok sayıp oynanmamış olmasını arzu eder konuma geldiler!
Üzülerek belirtmeliyim ki son yılların genel görüntüsü olan bu gelişmeye son vermemizin zamanı gelmiş değil, çoktan geçmiştir…Futbolumuzu yönetenler başlarını kollarının arasına alarak düşünmelidirler. Düşünebiliyor musunuz Lig şampiyonumuzun çok erkenden belirlenmesi bir yana yarınlarımızın yıldızları olduğuna inandığımız 21 yaş altı Ligimizde 19-0, 20-1 ve/veya buna benzer sonuçların alınması ne demektir? Rekabetin olmadığının göstergesi değil midir bu durum?

Liglerimizdeki takım sayımızı 10-12’den 16’ya çıkarmanın sonucudur bu görüntü! Bu yanlıştan erken zamanda dönülmez ise Coronavirüs bahanesine gerek duyulmadan futbolumuz durma noktasına gelecektir bilmiş olun!

Yaşamın bir realitesi olan krizi fırsata çevirmek metodu, bizler için ele geçilmez bir fırsattır. Ne yapıp edip içerisinde yaşadığımız krizi fırsata çevirmeliyiz. Realist kararlar alarak futbolumuza yeni bir rota çizmeliyiz. Detaya fazla girmeye gerek yok. Dünyayı takip edelim bizim gibi küçük ülkelerin yaptıklarını örnek alarak onları takip etmek yeterlşidir. Amerika’yı tekrar keşfetmeye gerek yok, takım sayılarımızı nüfusumuza göre ayarlayıp rekabet şartlarını yaratarak, denk güçleri bir araya getirmeliyiz. Süper Ligdeki takımlarına 21 yaş altı mecburiyeti kaldırmalıyız. Güçlü kadrosu mevcut olan takımları, kümesine bakmadan bu lige almalıyız. Ön eleme sistemiyle bu Ligi oluşturmak zor olmasa gerek. Daha alt kategorilerde ise yarışma unsurunu ortadan kaldırarak futbolun ana prensibini ortaya koyan uygulamaya geçmeliyiz.

Evet, bunlar Futbol Federasyonumuzun ana görevleri ancak bunları sadede Futbol Federasyonumuzdan beklemek de haksızlık olur. Spor derneklerimiz, öncelikle futbolun teknik kısmını içeren Antrenörler Derneğimiz, bu konuya ciddi şekilde eğilmeli, gerekli çalışmayı yapıp Futbol Federasyonumuza sunmalıdır.

Kusura bakmasınlar, ‘Ölü gözünden yaş beklenmez’ düsturundan hareketle, Spor Dairemizi es geçiyorum…

Başa dön tuşu