FutbolKöşe YazarlarıSpor

Kilit 60’ncı dakikada açıldı!Fevzi BEYAR

 

Sorunlarla boğuşan, kadrosunu son bir hafta içerisinde ancak tamamlayabilen Gönyeli, karşında favori olan son yılların şampiyon takımı Yenicami, maçın kilidini 60’ncıdakikada açtı. Serge Abuka’nın şık golüyle açılan kilit, bu dakikadan sonra ardına kadar açıldı ve beş farklı skorla sonuçlandı.

Şampiyon adayları arasında gösterilen Yenicami, ligin ilk haftasını lider tamamladı ama tatminkâr görülmedi. O kadar yavaş ve yavan oynadı ki biz izleyenleri, 60 dakika uyku mod’unda bıraktı! Siyah-beyazlılar, öylesi yavaş, yürüyüş hızında futbol oynadı ki, daha takım hüviyetine erişmeyen Gönyeli karşısında bile zorlandı. Bizim alıştığımız Yenicami, bu değildir. Rakibe baskı kuran sağlı sollu ataklarla rakibi bunaltan Yenicami’yi aradı gözlerimiz dünkü müsabakada.

Can sıkıcı bir atmosferde geçen ilk yarı sonrasında Sahra’da susuz kalmış bedevi gibi “yağdır Mevla’m su” yerine “yağdır Mevla’m gol” demeye başlamıştık ki, gol geldi, futbol güzelleşti, maça renk geldi. Maçın gidişatından, Gönyeli’nin pasif direnişinden belliydi bir golün çok şey değiştireceği. Öyle de oldu, Serge Abuka’nın iki golüne ek olarak Junior Anthony, Mehmet Göktaş ve Hasan Ulukök’ün golleri gözlerimizin pasının silinmesine yetti de artı bile!

Maçın gidişatını anlatmak pek kolay değildi dünkü oyunda! Maç süresince top hep Siyah-beyazlıların kontrolünde ancak, yavaş oynanması nedeniyle etkisiz ve tesirsizdi. İkinci 45 dakikada hem fiziksel hem de oyunsal bazda hazır olmayan Gönyeli, daha da durağanlaştı ve goller ardı ardına geldi.

Yenicami’nin 2’ci yarıda Hascan’nın yerine Tansel’i oyuna almasıyla gol için ‘umut’ yaratsa da goller, Fırat ve Mehmet Altın’ın oyundan alınmaları sonrası meydana geldi. Bu değişiklikler de gösterdi ki, Siyah-beyazlıların yedek kulübesi de zengin!

Gönyeli için fazla söyleyecek bir şey bulamıyorum. Daha takım olamamışlar! Mazeretleri var ama daha önce “aklınız neredeydi” demeden de kendimi alamıyorum. Yabancı futbolcuları yerlilerden iyi ancak kurtarıcı düzeyde değiller. Cevestine Lenerus, diğerlerine nazaran daha iyi geldi bana.

Yenicami’nin yenilenen yabancıları fark ediliyorlar ama yollattıkları John’dan daha golcü görünmüyorlar.

Müsabaka Hakemi Serhan Şimşek, çok rahat ve sorunsuz bir maç yönetti. Herhangi bir hata yapmadı ama oyun hızının artmasına yardımcı olmasını beklerdim ondan…


Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı