Kendi sporcumuza AMBARGO!! - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Pazar, Aralık 4, 2022
Spor

Kendi sporcumuza AMBARGO!!

Kendi sporcumuza AMBARGO!!

DAHA ÖNCE ÜÇ KEZ KATILDI: Hamidi, geçmiş yıllarda Türkiye’de üç kez düzenlenen Türkiye Şampiyonası’na katıldığını ayrıca KKTC’de yapılan herhangi bir yarışmaya katılmadığı halde ülkemizi temsil ettiğini ve iki kez Türkiye Şampiyonu bir kez de Ankara il şampiyonu olduğunu söylerken, bu kez neden götürülmeyeceğine anlam veremediğini açıkladı

“EMEĞİME SAYGISIZLIK”: Hamidi, Federasyon’un kendisine yarışmaya hazırlanmasını, daha sonra ise yarışmaya son 20 gün kala sıkıntılar olduğunu ve katılamayabileceğini söylediklerini, kendisinin de sporcularına,çevresine ve sponsoruna karşı zor durumda bırakıldığını söyledi.


Türkiye'de üç kez vücut geliştirme dalında şampiyonluk yaşayan ve bir kez de Avrupa'da KKTC'yi temsil eden Sami Hamidi bu yıl Mersin'de düzenlenecek olan Türkiye Şampiyonası'na katılamıyor. Hamidi, KKTC Halter ve Vücut Geliştirme Federasyonu tarafından engellendiğini iddia etti. Sami Hamidi yaşadığı sıkıntıları ve engelleri HaberKıbrıs'a anlattı. Konuyla ilgili olarak görüşlerine başvurduğumuz Ali Dahlameroğlu ise Sami Hamidi'nin KKTC'de yapılan yarışmalara katılmadığı için Türkiye'deki yarışmaya katılma hakkının olmadığını savundu.

Sami Hamidi son 40 günde yaşadığı sıkıntıları şu şekilde aktardı;

"Yarışmaya katılma teklifinde bulundular"

Sami Hamidi, Federasyon Başkanı Ali Dahlameroğlu ve Elite Spor kulübü başkanı İlhan Terzioğlu'nun 9 Temmuz 2015 tarihinde kendisini çağırdığını ve Mersin'de düzenlenecek olan yarışmaya katılmak isteyip istemediğini sorduklarını belirtti. Kendisinin de tabi ki yarışmak istediğini ve Hamidi'nin yarışmaya katılabilmesi için Elit Spor Kulübü'ne kayıt olması gerektiğini söylediklerini vurguladı.

"Heyecanla hazırlanmaya başladım"

Heyecanla yarışmaya hazırlanmaya başladığını söyleyen Hamidi, bu süre zarfında Elit Spor Kulübü'nün spor salonuna da giderek antrenman yaptığını ve yarışma günü yaklaştıkça yarışmaya katılıp katılmayacağını öğrenmek için İlhan Terzioğlu ile irtibatta olmaya çalıştığını belirtti.

"Başkan böyle uygun gördü"

Hamidi son yaptığı telefon görüşmesinde, İlhan Terzioğlu'nun kendisine " Yarışmaya gidemeyebilirsin, bizim federasyonumuzun çıkarları ve kuralları var. Başkanımız böyle uygun gördü." şeklinde bir görüşme gerçekleştiğini söyledi.

“Yarışmaya 20 gün kala sıkıntılar olduğunu söylediler”

Hamidi, kendisine yapılan tekliften sonra yarışmaya hazırlanmaya başladığını hem kulüp başkanı İlhan Terzioğlu hem de Federasyon Başkanı Ali Dahlameroğlu’nun yapmış olduğu hazırlıkdan haberdar olduklarını ve daha sonra yaşanan bu sıkıntılar sayesinde yapmış olduğu bütün emeklerinin boşa gittiğini belirtti. Hamidi, “Benim kendime, çevreme, sporcularıma ve sponsoruma karşı sorumluluklarım var. Yarışmaya götüremeyeceklerini önceden söylemeleri gerekirdi. Bu yapılan büyük bir yanlıştır. Emeğime saygısızlıktır. ” şeklinde konuştu.

"Babamın yardım talebinden haberim yoktu"

Telefon görüşmesinden sonra Hamidi'nin bu kadar emek vererek çalıştığını gören Babası daha önce de yaşanan sıkıntıların üzerine bu olaya el atmak istediğini ve kendisine yardımcı olmak için devletten yardım almaya karar verdiğini söyledi. Babasının bu konuyla ilgilenirken kendisinin yarışmaya hazırlandığını ve olaylardan haberi olmadığını belirtti.

"Ülkem bana sahip çıkmıyorsa.."

Sami Hamidi 25 yaşında olduğunu ve şu an o siklette başarı elde edeceğine inandığını söyledi. Federasyonu'na ve kulübüne başarı elde edemeyeceği konusunda şüphesi olup olmadığını soran Hamidi, almış olduğu yanıtta hiç bir şüpheleri olmadığını söylediklerini vurguladı. Hamidi, İlhan Terzioğlu'na "Siz benim işimi engelliyorsunuz Ben derece aldıkça para kazanıyorum ve benim ekmeğimle oynuyorsunuz, sporcularıma olan sorumluluğumu ve onların bana olan güvenini sarsıyorsunuz, Ben bu durumda kendi ülkem bana engel koyarken gidip Türkiye adına yarışsam ne olacak? " sorusuna karşılık olarak cevap veren Terzioğlu, "Yunan Bayrağı altında yarışmak isteyen Meter Mevsimler'den ne farkın var" dediğini belirtti. Hamidi ise ülkesini temsil etmek istemesine rağmen kendisine böyle engeller koyduklarını dolayısıyla başka ülkeler adına yarışmak zorunda kalacağını ve spor kariyerinde ilerlemek için bu bir seçenekse bunu yapacağını söyledi.

"Bu konular beni aşar"

Hamidi, Terzioğlu'nun bu konuların kendisini aştığını ve Ali Dahlameroğlu ile görüşmesi gerektiğini söyledi. Genç sporcu, Kulüp Başkanı'nın aşamayacağı sorunu kendisinin de aşamayacağı düşüncesiyle konunun üzerine gitmemeyi tercih ettiğini vurguladı.

"Sami Hamidi benim muhatabım değil"

Hamidi'nin yapmış olduğu açıklamada, Federasyon Başkanı Dahlameroğlu ile Sami hamidi'nin arasında geçen konuşmada Başkanın kendisine 'Sen benim muhatabım değilsin. Benim muhatabım senin kulüp başkanın İlhan Terzioğlu'dur." dediğini vurguladı.

"Kulübe bağlı olmak yarışmaya gitmeme engel"

Hamidi yaptığı açıklamada, KKTC'de herhangi bir kulübe bağlı olması ,başka yarışmalara gidebilmesini engelleyen bir araç olduğunu öğrendiğini, Çünkü KKTC'de bir takıma üyeyken yurt dışından herhangi bir takıma üye olarak yarışmaya katıldığı zaman ceza alacağını, bu sebepten dolayı üye olduğu kulüple ilişkisini kesmiş olduğunu ve Spor Dairesi'ne gerekli dilekçeyi verdiğini söyledi.

"Türkiye'den yarışmaya katılmama da engel oluyorlar"

Sami Hamidi, Türkiye'den kendisine lisans girişimi yapma başvurusunda bulunduğunu ve KKTC Halter ve Vücut Geliştirme Federasyonu Başkanı Ali Dahlameroğlu'nun, Türkiye Vücut Geliştirme Fitness ve Bilek Güreşi Federasyonu Başkanı Niyazi Kurt'u arayarak kendisinin Türkiye şampiyonasında yarışmasını engelleme girişiminde bulunduğunu söylerken, Niyazi Kurt'un da Türkiye'deki kulüplere Hamidi'yi takımlarına almamaları için talimat verdiğini iddia etti.

"Ülkemin bayrağını temsil etmek gurur verecekti"

Başarılı sporcu, Türkiye ve KKTC bayrağı altında yarışıp ülkesini temsil etmek istediğini dile getirirken kendisine yapılan bu engellemeler yüzünden başka ülkenin bayrağı altında kendi ülkesine rakip olacağını belirtti. Hamidi, " 25 yaşında genç bir Kıbrıslı Türk olarak kendi ülkemin bayrağını temsil etmek bana gurur verecekti, bunu elimden aldılar." şeklinde konuştu.

"Şimdi neden engel oluyorlar, anlam veremiyorum"

Hamidi, kendisine tüzükteki "KKTC'de yarışmaya katılmayan sporcu milli takıma seçilemez" kuralını bahane ettiklerini, halbuki daha önce yarışmalara üç kez katıldığını, ayrıca tüzüğü araştırdığını ve böyle bir bilgiye rastlamadığını söyledi. Yıldız sporcu, "Daha önce gittim, şimdi neden engel oluyorlar" şeklinde konuştu.

“Hamidi’nin bu branşta elde ettiği dereceler”

Şampiyon sporcu, vücut geliştirme alanında 2013 yılında Ankara Birincisi ve aynı sene içinde Türkiye Şampiyonu, Türkiye Şampiyonluğundan sonra yine 2013 yılında Avrupa 2.’si olduğunu ve 2014 yılında ise yine Türkiye Şampiyonluğu yaşadığını belirtti.

“Hamidi’ye sosyal ortamda imza kampanyası”

Sami Hamidi’nin yarışmaya katılamayacağını duyan hayranları ve destekçileri internet üzerinden imza kampanyası başlattı. Kampanya kısa sürede büyük ilgi gördü.
 

İMZA KAMPANYASI İÇİN TIKLAYINIZ

FEDERASYON BAŞKANI AÇIKLAMA YAPTI

KKTC Halter ve Vücut Geliştirme Federasyonu Başkanı Ali Dahlameroğlu, Sami Hamidi'nin yarışmaya katılamama gerekçesi ile ilgili olarak açıklama yaptı.

"Sami Hamidi KKTC'de yapılan yarışmaya katılmadı"

3-6 Eylül'de yapılacak olan yarışmanın Türkiye Şampiyonası olduğunu söyleyen Ali Dahlameroğlu, Dünya'da ise uygulanan sistem hakkında bilgi verdi. Her ülkenin kendi içinde milli takım seçmeleri yaptığını ve bu sporcuların bu yarışmalarda belirlendiğini açıkladı. KKTC'de Nisan ayında yapılan Şampiyona'da Sami yarışmadığı için Milli Takıma seçilemediğini vurgulayan Dahlameroğlu, dolayısıyla 3-6 Eylül'deki yarışmaya katılma hakkı elde etmediğini dile getirdi. KKTC Halter ve Vücut Geliştirme Federasyonu'nun da artık bu sistemi uygulamak istediğini belirtti.

"Benimle muhatap olmadı başka yolları denedi"

Başkan Dahlameroğlu, Sami Hamidi'nin önce kendisiyle konuşması gerektiğini savundu. Hamidi'nin kendisiyle konuşmadan önce başka yollara başvurduğunu ve bundan büyük rahatsızlık duyduğunu söyledi. HaberKıbrıs  / İBRAHİM TOZ

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar