FutbolKöşe YazarlarıSpor

Kazanmak önemli


K-Pet Süper Lig dün GAÜ Çetinkaya’nın Lefkoşa Atatürk Stadı’nda gece maçında Mağusa Türk Gücü’nü mağlup etmesi ile başladı. Ligin açılış maçında saha zemininin güzel, “skorboard”un ise tamir edilmiş olmasını görmek biz sporseverler açısından önemliydi, emeği geçenleri kutlarım.

Ligin açılış maçının gece olması da bu karşılaşmaya ayrı bir hava kattı. Hatırı sayılır bir seyirci önünde oynanan bu karşılaşma GAÜ Çetinkaya’nın iki farklı galibiyetiyle sonuçlandı. İyi başlamak her zaman önemli.

İlk yarı itibariyle iki takım da pozisyon üretmekte zorlandı. Özellikle oyunun hakimiyetini yüzdelere bölmek istersek maç yüzde 60’a yüzde 40 GAÜ Çetinkaya lehineydi. İki takımın da en etkili olduğu yer kanatlardı. MTG’de Uğur ve Yasin Kurt, Çetinkaya’da ise Eko ile Sherman kanatta arkalarında oynayan futbolculardan fazla yardım görmedi. Bundan dolayı kanat varyasonları gerçekleşmedi ve  bu da pozisyon oluşmasını engelledi. Tüm maç bu 4 oyuncunun bireysel yeteneklerine kalmış bir oyun şeklinde geçti.

GAÜ Çetinkaya, ilk devrede Sherman ile bulduğu iki üç pozisyonu cömertçe harcadı ancak bu pozisyonlar da bireysel çabayla ortaya çıktı. Herhangi bir takım oyunu ya da varyasyon neticesinde oluşan pozisyonlar değildi.

Oyuna her iki takım da 4-2-3-1 sistemi ile başladı. Ahmet Can GAÜ Çetinkaya’da 10 numara pozisyonunda maça başladı ancak genç futbolcunun o pozisyonu yadırgadığı apaçık bir gerçekti. Ahmet Can daha fazla o bölgede değil de Eko’nun bölgesine yaklaşıp top almaya çalıştı. Bu bir taktiksel anlayışsa Ahmet Can kanata kaydığında Eko’nun da ortaya girmesi gerekir ancak bunu da göremedik. Ve ilk devre golsüz sona erdi.

İkinci yarıda Mehmet Ali hoca da bunun farkına vardı ki Sherman’ı 10 numara pozisyonunda oynatmaya başladı ve Ahmet Can’ı sola kaydırdı. Ama bu da istenileni vermedi ve bundan da vazgeçildi. Esin gibi bir santraforunuz varsa kenardan daha fazla varyasyon yapıp ortalarla ve yan toplarla pozisyon yaratmanın daha akılcı bir strateji olacağını düşünüyorum.

Sakatlıktan yeni çıkan ve çok fazla idman yapmayan Abbas’ın çok da hazır olmadığını gördük. Serhan her zaman savunmanın ortasında güven veren bir görüntüdeydi. Sercan ve Erdinç’in orta alanda bu kadar yavaş oynamamaları gerekir. Daha hızlı ve daha dikine toplarla takımlarını hücuma taşımaları gerekiyor. Ön libero oynayan Sercan savunmanın arkasına yaptığı koşularla pozisyon bulmaya çalıştı ancak topla buluşamadı.

MTG ise maç boyunca kontraatak oyun anlayışı ile mücadele etti. Savunmayı kalabalık tutarak Yasin, Uğur ve Blessing ile hızlı hücumlarla pozisyon bulmaya çalıştılar. Ancak bunda çok fazla başarılı olamadılar. İkinci yarı daha hareketliydi. Futbol olarak ilk yarıdan daha iyi olmasa da ikinci yarı golleri ve tartışmalı pozisyonlarından dolayı daha hareketli göründü. Golün bu şekilde geleceği de belliydi. Bireysel olarak herhangi bir oyuncunun yapacağı bir hareket ya da duran toptan gelebilirdi gol, öyle de oldu.

Maçın bitmesine 15 dakika kala MTG’de iki oyuncu değişikliği gerçekleşti. MTG’de özellikle Blessing-Kabore değişikliği yapılmaması gerekirdi. Zaten geridesin, böyle bir durumda savunmadaki Mike çıkarılmalı, Mike’ın yerine bir oyuncu savunmaya monte edilmeli ve Kabore-Blessing ile çift forvete dönülmeliydi. Zaten geridesin ve zaman daralmış. Çift forvete dönüp gol aramak daha mantıklıydı diye düşünüyorum. Sonuç itibariyle kaybettiğinde skorun kaç kaç olduğu çok da önemli değil. Eğer çift forvete dönülse beraberlik yakalanabilirdi. Oyuna giren Kabore de Çetinkaya savunması arasında tek kalınca eridi gitti.

Çetinkaya’nın Sherman’ın ayağından bulduğu ikinci gol ise oyuncu değişikliği esnasında savunmanın konsantrsayonunu kaybetmesi ile geldi.

Sonuç itibariyle kazanmak önemlidir. Ligin ilk maçında alınan bu galibiyet Çetinkaya adına önemli. Her geçen hafta daha da iyi bir duruma geleceklerine inanıyorum. Biraz daha Sherman ile Eko’nun bireysellikten uzaklaşarak takım oyununa dönmeleri hem Çetinkaya’ya hem de kendilerine daha yararlı olacaktır.

MTG’de deplasmanda kaybedilen bu üç puan onlar açısından önemliydi. Ama daha ligin başı, maraton çok uzun. Buraya takılıp kalmamamları gerekiyor.Başa dön tuşu