Köşe Yazarları

Kazanma alışkanlığıÖzgüven sporda kazanma adına en önemli psikolojik etkenlerindendir.
Arka arkaya gelen galibiyetlerle kazanma alışkanlığını kazanmak, ne yaptığını bilmek ve yaptığı şeyin sonuçlarının ne olacağının öngörüsüne bir de özgüven eklenince başarıya giden yolda kolay kolay sapma olmaz.
Geçtiğimiz hafta liderliği devralan Çetinkaya, zorluk derecesi yüksek olan Bostancı deplasmanından parmağında şampiyonluk yüzüğü bulunan oyuncu zenginliği ve maçı istediği gibi sete çevirebilecek yeteneklerin sayesinde zoru kolaya çevirdi. Çetinkaya, Bağcıl karşısında elde ettiği bu galibiyetle sadece üç puan değil ayni zamanda şampiyonluk yarışına rakiplerine büyük bir psikolojik baskı kurma şansı yakaladı.
Rüzgar altında oynanan karşılaşmanın ilk 10 dakikalık bölümünde ilk ekipte oyun alanını daraltıp rakibe pozisyon vermemeye çalıştı. Ancak Bağcıl’dan Coşkun, Erdinç’in ortasına yaptığı ters vuruşla ibrenin Çetinkaya yönüne dönmesine sebep verdi. Golün ardından sazı eline alan Çetinkaya maçın temposunu istediği gibi ayarlayıp devre boyunca pozisyon üstüne pozisyon üretip Esin’in sayısıyla da galibiyeti bir anlamda garantiye aldı.
Hücumda Batshi’nin kreatif oyunu ve sürekli rakibi yıpratan deparlarına her geçen hafta üstüne koyan Sherman’ın da katkı koymasıyla Esin’in boş alanlar buldu. Genç golcü bunlardan ikisine adını yazarak iki haftada gol sayısını yarım düzineye çıkarırken sarı kırmızılıların da hedefe ulaşmada sıkıntı yaşamamasını sağladı. Musa’nın hastalığının ardından toparlanması Erdinç’in hırsı Çetinkaya’nın artıları olurken savunmada Serkan ve Abbas’ın Ertaç’ın koşu yollarını iyi kapatması kaleci Hasan Piro’nun ise ender tehlikeli ataklarda kalesinde devleşmesi üç puan için fazlasıyla yeterli oldu.
Dört farklı üstünlük yakalayan Çetinkaya, hafiften rehavete girip gol için rakip kaleye toplu çıkışlarda geriye dönmede zorlanıp bir de oyuncu değişikliğine gidince kalesinde iki gol gördü. Ancak tecrübe artı kalite farkı ile savunmanın dozajını yükseltip panik düğmesine basmalarına gerek bırakmadı.
Üst sıraları kovalama adına Bağcıl için oldukça önemli olan Çetinkaya maçı öncesinde Erbay ve Samory’nin kart cezalısı olması Bostancı ekibinin omurgasını bozdu.
Erbay’ın yokluğunda Coşkun savunmaya çekilirken Jeffrey’nin de defansın önünde oynaması Bağcıl’ın üretkenliğine set çekti.  Bostancı ekibi savunmadan topa yön veremediği gibi orta alanın hücuma katkı sağlayamaması tek forvet Ertaç’ın istediği topları alamaması ve fizik gücü yüksek Çetinkaya savunması arasında kaybolmasına neden oldu.
Handikaplarına karşın üretemese de rakibi ile kora kor mücadele eden Bağcıl, ikinci devrenin başında Ertaç’ın direkten dönen topunda şansızlık yaşamasa belki de maça ortak olabilirdi. Oyun disiplininden kopmayan Bağcıl son bölümde rakibin kendini hafife almasına 2 golle cevap verse de ilk yarıda Coşkun ikinci yarıda Ahmet Zaifoğlu’nun ters vuruşları ile iki golün bedelini ağır ödedi.
Karşılaşmanın hakemi Serkan Şimşek, Çetinkaya’nın ilk golünde yardımcısı Mustafa Öztugay’ın ofsayt bayrağını hiçe sayarak doğru karar verirken zaman zaman elektriklenen maçı minimum hata yaparak kapattı.


Başa dön tuşu