Kartal’a bu kupa yakıştı…

4 Mayıs 2013 Cumartesi | 12:16

Kıbrıs Kupası için dün akşam Atatürk Stadı’nda Mağusa Türk Gücü ile Yenicami karşılaştı.
Final maçında ikinci yarıda bulduğu iki gol ile mutlu sona ulaşan Yenicami bu yılki zaferini elde etmiş oldu.
Öncelikle “Kıbrıs Kupası”nda finale kadar yükselen hem Mağusa Türk Gücü’yü hem de Yenicami’yi kutlamak gerek.
Lig ile birlikte devam eden kupa maçlarında 32 takım arasından buraya kadar gelme başarısı göstermişlerdir.
Yenicami’nin 6. kez aldığı kupada kalecisi Ali Duvarcı’nın katkısı büyük oldu. Duvarcı, yerinde yaptığı kurtarışlarla Federasyon Karması’na davet edilmemesinin en güzel yanıtını dün akşam kalesinde bir kez devleşerek verdi.
Maçın başından itibaren takımlarına büyük destek veren MTG seyircisi, ikinci yarıda üç-dört seyircinin sahaya girmesi ile bir anda istenmeyen hareketler de olurken, polis memurları yerinde müdahalelerle olayları büyümeden engelledi.  
Final öncesinde Yenicami’nin her yönden bir adım daha önde ve üstün olduğunu söylemiştim.
Ligi ikincilikle tamamlayan ve çok iyi bir kadroya sahip olan Yenicami’nin, kaybettiği lig şampiyonluğunu Kıbrıs Kupası ile kazanarak telafi etmesinden öte başka şansı yoktu.
Sezon başında yapılan büyük yatırımlar, oluşturulan kadro ve harcanan paralar camiaya bir kupanın kazandırılmasını gerektiriyordu.
Genç teknik adam ve yardımcıları, oluşturdukları kadro ile Süper Lig’de Çetinkaya’yı son haftalara kadar zorladıkları gibi kupada da rakiplerini tek tek eleyerek mutlu sona ulaştılar.
Yenicami futbolcularının üzerindeki hırs, istek ve motivasyon kupayı kazanmaya ne kadar hevesli olduklarını gösteriyordu. Zaten bir de gerçeği söylemek gerekiyor ki Yenicami takımının kadro yapısı, Mağusa Türk Gücü’nden çok daha iyi bir seviyededir.
Mağusa Türk Gücü, Süper Lig’de çok sıkıntılı günler geçirdi. Ahmet Ogan büyük fedakarlıklar yaparak takımın başına geldi, ateşten gömleği giydi. Belki de direkt küme düşme tehlikesi ihtimaline rağmen takımı play-out hattında bıraktı. Mağusa Türk Gücü’nün kupa finalinde Yenicami’den olan farkı bu noktadaydı.
Çünkü MTG futbolcuları girdikleri birçok gol pozisyonları ya değerlendiremediler ya da Ali golle izin vermedi.
MTG,  kupayı da kazanmaları kendilerine moral ve motivasyon kazandıracaktı. Ama bir gerçek var ki akıllar play-out maçlarındayken kupada mutlu sona ulaşmak olmazdı. Yenicami karşısında oyun disiplininden kopmadan mücadele eden Mağusa Türk Gücü’nü tebrik etmek gerek. Play-out maçlarında sarı-yeşillilere başarılar diliyorum.