KıbrısManşet

Karanlık işler

Sanal bet operasyonları ile ilgili soruşturma kapsamında, polis, aralarında avukat, üst rütbeli bir polis müdürü ve Interpol tarafından aranan bir zanlıya ulaştı

 

ÖZEL EKİP KURULDU: Girne’de sanal bet operasyonu ile ilgili tutuklanan Hakan Törehan’ın polise yaptığı itiraf soruşturmanın seyrini değiştirdi. Polis yaptığı araştırmalar sonucu, olaya bağlı olduğu düşünülen üst rütbeli bir polis müdürü, Mağusa mahalli barosuna kayıtlı bir avukat ve Interpol tarafından aranmakta olan O.A.’ya ulaştı. Bahsi edilen kişilerin soruşturulması için özel bir ekip kuruldu

 

MERKEZ DEVREDE: Zanlı Törehan’ın ifadesinde ismi geçen üst rütbeli polis müdürü ile ilgili soruşturma kapsamında Polis Genel Müdürlüğü İdari Bölümü devreye girdi. Üst rütbeli polis müdürünün idari soruşturmasının tamamlanmasının ardından, adli soruşturmaya geçileceği öğrenildi

 

“ÖLDÜRÜLEBİLİR”: Hakan Törehan’ın avukatı Mustafa Şener, duruşmanın ardından Havadis’e konuştu: Müvekkilim polis hücrelerinde şuanda güvenlik altında tutuluyor, ailesi de korunuyor. Müvekkilim bu aşamadan sonra cezaevine gönderilmesi durumunda öldürülebilir

 

 

Devrim DEMİR

Girne’de Haziran ayında sanal bet operasyonu ile ilgili arandığı iddia edilen ve avukatı ile Mali Şube’ye giderek teslim olan Hakan Törehan aleyhindeki soruşturma devam ediyor.

Operasyon sonucu tespit edilen üst rütbeli bir polis müdürü, Mağusalı bir avukat ve Interpol tarafından şuan aranmakta olan ve KKTC’de olduğu tespit edilen O.A.’nın soruşturulması için özel bir soruşturma ekibi kuruldu.

Olaylara ismi karışan üst rütbeli polis müdürü için Polis Genel Müdürlüğü devreye girdi ve soruşturmanın aydınlatılması için ifadeler alınıyor.

Törehan’ın polise verdiği ifade ve iddialar soruşturmanın seyrini değiştirdi.

10 gündür poliste tutuklu olan ve tutukluluk süresi dolan zanlı dün ek süre talebiyle yeniden Girne Kaza Mahkemesine çıkarıldı.

Yargıç Meltem Dündar, zanlının soruşturma amaçlı 4 gün daha poliste tutuklu kalmasına karar verdi.

 

Hoca: İddialar araştırılıyor

Mali Suçlarla Mücadele Amirliğinde görevli polis çavuşu Ertem Hoca, zanlı Hakan Törehan’ın Mali Şube’ye giderek teslim olduğunu anlattı.

Polis çavuşu Ertem Hoca, 29 Haziran tarihinde Girne’de yapılan huzur operasyonu sırasında, Semih Durukan’ın kullandığı NU 365 plakalı araçta çok sayıda banka kartı, sim kart ve hesap cüzdanları tespit ettiklerini söyledi.

Hoca, 30 Haziran tarihinde yine Girne’de bir apartman dairesine baskın yapıldığını ve yasadışı bahis sitelerinden finans desteği sağlandığını gösteren çok sayıda emare ele geçirdiklerini kaydetti.

Törehan’ın 10 Eylül’de polise giderek teslim olduğunu,  farklı konularda izahat ve iddialarda bulunduğunu belirten polis çavuşu olayla ilgili ilk etapta 10 kişinin sorgulandığını ifade etti.

Zanlı aleyhindeki soruşturmanın geniş çaplı devam ettiğini kaydeden polis çavuşu, alınması gereken çok sayıda ifade olduğunu belirterek 4 gün tutukluluk talebinde bulundu.

 

Özel ekip devrede

Törehan’ın avukatı Mustafa Şener, soruşturmayı yürüten polis çavuşu Ertem Hoca’ya sorular yöneltti.

Polis çavuşu Ertem Hoca, zanlının ifadeleri doğrultusunda olayın aydınlatılması için özel bir ekibin kurulduğunu, kendisinin ise sadece sanal bet soruşturması yaptığını beyan etti.

Hoca’nın beyanın ardından özel soruşturmada görevli polis çavuşu Yahya Suiçmez, mahkemede ikinci tanık olarak dinletildi.

 

Bahsi geçen isimlerin bağlantıları araştırılıyor

İkinci tanık olarak mahkemede dinletilen polis çavuşu Yahya Suiçmez, avukat Mustafa Şener’in sorularını cevapladı.

Suiçmez, zanlının 8 Eylül tarihinde bazı iddialar öne sürdüğünü onlarla ilgili araştırmaların devam ettiğini kaydetti.

İfadelerin temin edilmeye devam ettiğini, beklenen cep telefonu dökümlerinin geldiğini ve bahsi geçen isimlerin “Adam kaçırma”, “alıkoyma” ve “Şiddet tehdidi” ile ilgili bağlantılarının araştırılmaya devam ettiğini kaydetti.

 

Adli olarak ifadeler tamamlanmadı

Avukat Mustafa Şener, Polis çavuşu Yahya Suiçmez’e müvekkilinin eşinin polise verdiği ifade ile ilgili bilgisi olup olmadığı yönünde soru yöneltti. Suiçmez, zanlının eşinin “Zorla alıkoyma”, “senet imzalama” şikayeti olduğunu doğrulayarak, eşinin de hayati tehlikesi olduğu yönünde ifade verdiğini söyledi.

8 Eylül tarihinde ses kaydı temin ettiklerini kaydeden Suiçmez, Interpol tarafından aranan O.A.’nın henüz bulunmadığını, ismi geçen üst rütbeli müdürün ise sorgulanmasının Polis Genel Müdürlüğü (PGM), İdari bölümde soruşturma kapsamında olduğunu, C.A., isimli görgü tanığının ve avukatın idari olarak ifadesine başvurulduğunu belirtti.

Adli olarak ifadelerin henüz tamamlanmadığını kaydeden polis çavuşu, üst rütbeli polis müdürünün adli olarak soruşturma kapsamına henüz alınmadığını ifade etti.

 

Polis Genel Müdürlüğü devrede

Törehan’ın itirafları üzerine değişen soruşturmanın seyri ile ilgili ismi geçen üst rütbeli polis müdürü ile ilgili soruşturma kapsamında Polis Genel Müdürlüğü İdari bölüm devrede.

Üst türbeli polis müdürünün idari soruşturmanın tamamlanmasının ardından, adli soruşturmaya geçileceği öğrenildi.

 

Tutuklamalar olacak

PGM’de rütbeli bir müdür, Mağusa Barosu’na kayıtlı bir avukat ve İnterpol’un arananlar listesinde yer alan O.A.’nın suç örgütüne dâhil oldukları iddiasıyla başlatılan soruşturma neticesinde yeni tutuklamalar olacağı bilgisine ulaşıldı

 

Şener: Konuyu bizzat PGM ve GKK’ye aktardık

Hakan Törehan’ın avukatı Mustafa Şener, duruşmanın ardından Havadis’e konuştu.

Şener, müvekkilinin tutuklanmadan önce kaçırıldığını ve Çatalköy’de tutulduğunu söyledi. Kaçırılma olayı ile ilgili ismi geçen üst rütbeli polis müdürünün, bir avukatın ve Interpol tarafından aranan zanlının da parmağı olduğunu tespit ettikten sonra, konuyu Polis Genel Müdürlüğü ve Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’na ses kayıtlarını aktardıklarını ifade etti.

 

Şener: Müvekkilimin öldürülme tehlikesi var  

Havadis’e çarpıcı iddialarda bulunan Şener, şuan soruşturma maksatlı polis hücrelerinde tutuklu bulunan müvekkilinin güvenlik altında tutulduğunu, ailesinin de korunduğunu ifade etti.

Şener, müvekkilinin bu aşamadan sonra cezaevine gönderilmesi durumunda öldürüleceğini öne sürerken bir dosyanın kullanılarak bir ailenin ciddi şekilde mağdur edildiğini kaydetti.

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı