Köşe Yazarları

İşte Geliyor!


Eskiden “nereden bulursan bul!” yasası vardı.

Artık onun yerine “nereden buldun?” yasası olacak.

16 Temmuz 2018 tarihli 108 sayılı Resmi Gazetede halkın bilgisine sunuldu ve 21 gün süre ile görüş ve önerilerinize açık kalacak.

Dileyen okuyabilir ve eksik/yanlış gördüğü hususlarda katkı koyabilir. Bence tüm paydaşlar/ilgililer bu yasa tasarısına ilgi göstermeli, sahip çıkmalı ve daha iyi önerileri varsa mutlaka komiteye sunmalıdırlar.

Elektronik ortamda da hiçbir bürokratik engelle karşılaşmadan bunu yapmak mümkün. Meclisin web sayfasından tasarıyı okuyabilir ve oradan öneri/eleştirilerinizi iletebilirsiniz.

Yasanın eski halinde, seçilmişler, siyasiler, üst düzey yöneticiler, memurlar yani kısaca yasa kapsamında olanlar, mal bildirimlerini yaparlar ve keyfe bakarlardı. Ne bunu kıyaslayan, ne ortaya çıkaran, ne de bakan/inceleyen/araştıran biri/birileri vardı.

Yeni yasanın getireceği en önemli ve işlevsel değişiklik, artık sunulan mal bildirimlerinin eskisiyle karşılaştırılacak olması ve gerekli yerlerden teyidinin yapılacak olmasıdır.

Başka bir önemli husus da bu işlemleri, sınırlı sürede ve kimin yapacağının belirlenmiş olmasıdır.

Maliye Teftiş ve İnceleme Kurulu, bu inceleme, araştırma ve kıyaslamada yasaca yetkili kılınmıştır. Kurul, Maliye Bakanlığına bağlıdır. İlk bakışta bu bağlantı moral bozucu olarak görülebilir. Fakat yasanın 22’nci maddesinde “İlgili Mercilere Bildirim ve Başsavcılığa Suç Duyurusunda Bulunma Zorunluluğu” vardır. Yani ilgili kurul bir zorunluluk altına alınmıştır.

Kanaatimce bu madde, kurulu bu yönde bağımlılıktan kurtarmakta ve bu konuda özerkleştirmektedir. Çünkü zorunluluğa uymaması halinde suç işlemiş sayılacaktır.

Vergi mükellefleri, vergi yasaları tahtında, servet beyanı istenmek suretiyle ve 7 yıl geriye giderek “nereden bulduklarını” izahla sorumlu idiler. Vergi Dairesinin bu maddeler kapsamında üzerine her gittiği şüpheliden, hazinenin kasasına gelir getirdiği bilinen bir gerçektir.

İş yükü artacak olan Maliye Teftiş ve İnceleme Kurulunun personel yapısı doğal olarak güçlendirilmelidir.

Siyasi irade gösterildiği, bu işlemler takip ve kontrol edildiği takdirde artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır.

Kudret Özersay Hocayı bu konuda vermiş olduğu sözü tutmuş olmasından dolayı kutlar, bu tür halk yararına güzelliklerin artarak devamını dilerim.

 

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı