Köşe Yazarları

İş federasyonda bitiyor


K-Pet Süper Lig takımlarının yıldız futbolcularının birer birer Türkiye Bölgesel Amatör Ligi (BAL) takımlarına gitmesi bir takım polemikleri de beraberinde getirmeye başladı.
Sezon başında Mustafa Yaşınses’in Türkiye BAL Ligi ekiplerinden Kastamonuspor’a gitmesinin ardından, devre arasında Çağrı Kıral ve Musa Şanlıer’in Uşakspor’a transfer olması ve Serdarlı’nın stoperi Kaan Arsu’nun da Manisa Büyükşehir Belediye Spor’a denenmeye gitmesi ve son olarak da yarın Yenicami’nin golcüsü Halil Turan’ın Ordu bölgesi takımlarından Ünyespor’a gidecek olması kulüpleri isyan noktasına getirdi.
Şimdi herkes birbirine soruyor, “Nereden çıktı bu Bal Ligi?”. Hemen söyleyeyim. Türkiye’de amatör olarak oynanan lig maçları, futbol olarak bizim 1. Lig’de mücadele eden kulüplerin daha alt seviyesindedir.
Ancak, lig seviyesi aşağıda olabilir ama kazanç bakımından futbolcuların bir sezonda 80 bin TL, yarım devre için 40 bin TL yanında primlerinden gelecek olan para akışı futbolcularımıza cazip gelmeye başladı.
Aynı zamanda da umut kapısı oldu. Futbolcular orada gösterecekleri başarıdan sonra Türkiye’de bir üst ligdeki kulüplere transfer olursa yaklaşık 100 ile 150 bin TL arası bir transfer ücreti alacaklar. Futbolcu gözü ile baktığımızda bu onlar için bir umut ışığıdır.
Onların penceresinden baktığımızda onlar haklıdır. 
Kulüplere gelince dibe vuran ülke futbolunu ayakta tutmak için kulüp başkanları ceplerinden verdikleri paralar ve harcadıkları zamanları ile takımlarından başarı bekliyorlar. 
“Başarı ha geldi gelecek” derken sabah kalkmışsın bir de futbolcunun Bal Ligi’ne gittiğini gazeteden öğreniyorsun.
Bu kulüp başkanları yanında kulüplere yapılan bir ihanettir.
Ülkemizi tek tanıyan ülke olan Türkiye’ye, futbolcularımızın bu göçü nasıl engellenebilir. Kaldı ki Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören ile Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu Başkanı Hasan Sertoğlu’nun yıldızları barışmadı. Ve sadece iki yıl önce 5 dakika gibi kısa süreli bir görüşmeleri olmuş. Sertoğlu’da o görüşmeden memnun olmadığını her zaman gündeme getirdi ve getirmeye de devam ediyor.
Şimdi yapılacak tek şey var… Sertoğlu, sevse de sevmese de ülke sporuna hiç katkı yapmayan Demirören ile randevu alıp protokol imzalamalıdır. Aksi takdirde bu futbolcu göçünü önleyemeyeceğiz.
En azından yapılacak sözleşmelerde Türkiye’de olduğu gibi kulüplerimize de yetiştirme bedeli ödenmelidir. KTFF Başkanı Hasan Sertoğlu’nu dün telefon ile aradım ve sordum. Bana bir yazı yazacaklarını ve bunu TFF Başkanı Demirören’e yarın göndereceklerini söyledi. Bir an önce önlem alınmalı. Yoksa yok olan futbolumuz artık tamamen yerlerde sürünecektir.
Aslında “Bal Ligi” bizim futbolumuzun nereye geldiğinin de aynasıdır. Eğer Türkiye Bölgesel Amatör Ligi takımları ülke futbolcularına daha fazla para veriyorsa bunun önüne geçmek çok zor olur.
Eğer bizim futbolcularımız bu kadar “Bal Ligi”ni umut ve para ligi görüyorsa o liglerde federasyon bir takım oluşturup bir yerden başlasın. Geçmişte bunun en basit örneği yanı başımızdaki Güney Kıbrıs’ta yaşandı. Kısa bir sürede olsa şampiyon olan takım 74 yılı öncesinde Yunanistan Ligi’nde mücadele ediyordu.
Biz de o zaman bir yerden başlamak istiyorsak ve büyük umutlar bağladığımız FIFA ve UEFA’dan somut bir şey gelmiyorsa bir yerden başlamak gerekiyor. Kıbrıs Futbol Federasyonu (KOP)’nu beklersek hayatımız boyunca bekleyeceğiz. Çünkü FIFA’nın kuralı açıktır, tek ülke tek temsiliyet. Birleşmiş Milletlere üye ülkeleri muhatap alır.
“Yani ya bu deveyi güdeceğiz ya da bu diyardan gideceğiz”.
Başka şansımız yoktur, bu bir bir daha iki eder. Ya KOP’a üye olacağız ya da Bal Ligi’ndeki futbol pazarı “Açık Pazar” gibi sürüp gidecektir.Başa dön tuşu