Köşe Yazarları

İlk galibiyetBirinci Lig’in Batı derbisi maçında Binatlı ile Yalova karşı karşıya geldi. Maçtan galip ayrılan Binatlı ligdeki ilk galibiyetini alırken, taraftarlarını mutlu etti. Oyuna daha atak başlayan Yalova, özellikle Yusuf’un taşıdığı toplarla Binatlı kalesinde etkili olmaya çalıştı. İleri uçta Burak ve Ertuğ ile etkili olmaya çalışan Yalova, Binatlı kalesini zorladı. Ancak, Binatlı kalecisi Yunus ve defansta Ayhan ve Kamil’in yerinde müdahaleleri Yalova’ya gol imkanı tanımadı. Bu akınları gol yemeden atlatan Binatlı, oyunda dengeyi kurdu ve rakibinin üstüne gitmeye başladı. Salih ve Reşat’ın orta alandaki başarılı oyunları Binatlı’nın etkili akınlar geliştirmesinde önemli rol oynadı. Nitekim bunların bir tanesinde Burç’un şık golüyle Binatlı öne geçmesini bildi. Gol ile birlikte tekrar kendine gelen Yalova golcü oyuncusu Burak’ın akıl dolu çabasıyla skora dengeyi getirdi.
İkinci yarıya hızlı bir giriş yapan Binatlı çok geçmeden Hüseyin Sarro’nun golüyle tekrar öne geçti. Tabii bu golde de Salih’in verdiği güzel pastan da bahsetmemek olmaz. Öne geçmenin avantajını sağlayan Binatlı defans ve orta sahasını sağlama alıp, ileride kontrataklarla gol aradı. Buna mukabil Yalova eşitliği sağlamak için şuursuzca akınlar geliştirdi. İlk yarıda getirdiği toplarla Binatlı kalesini zorlayan Yusuf’un ayni oyunu ikinci yarıda sürdürememesi ve ileride Ertuğ’un tutuk oyunu Yalova’nın istediği pozisyonları bulamamasına neden oldu. Buna rağmen Burak’ın kendi gayretleri ile yarattığı pozisyonlarda topa son dokunacak adamın olmaması, Yalova’nın bu maçtaki kaderini belli etmiş oldu.
Sonuç olarak yakaladığı skor üstünlüğünü maçın sonuna kadar korumasını bilen Binatlı, yedinci haftada galibiyet ve üç puanla tanışmış oldu. Alınan bu galibiyet Binatlı için önemli bir moral kaynağı olurken, ileriki haftalara daha güvenle bakmasını sağladı.
Aslında lige iyi bir giriş yapan ve liderliğe ortak olan Yalova için de bu maç çok önem taşımaktaydı. Alınacak bir üç puan zirve yarışı açısından onlar için çok önemli olacaktı. Ama dünkü maçta bunu başaramadılar. Lig uzun bir maraton. Eğer morallerini bozmazlar ve kısa zamanda toparlanırlarsa, Yalova’nın zirve yarışına tekrar ortak olacağı düşüncesindeyim.


Başa dön tuşu