Köşe Yazarları

İhale yasamıza tecavüz edecekler!

Dikkat! Dikkat! Dikkat!

Tüm duyarlı milletvekillerine açık çağrımdır.

Nasıl olmuşsa olmuş, 2016 yılında AB standartlarında bir Kamu İhale Yasası hazırlanmış ve yürürlüğe girmişti.

Yaklaşık 2 yıldır kamu ihalelerinde çok büyük skandallar, yolsuzluklar ve usulsüzlükler yaşanmadı.

Bu durum toplumun genelinin işine gelirken İHALECİLER diye bir meslek erbabı var ki onlar pek huzursuz oldular. İşleri eskisi gibi tıkırında gitmiyor, milyoncuklarına milyoncuklar katamıyorlardı.

Her zaman ve her durumda olduğu gibi o dev ve kirli çark yine dönmeye ve pislik üretmeye başladı. Ürününü verdi ve 2016 tarihli Kamu İhale Yasası eski köhne ve yolsuzluklara açık hale döndürülmek için değişiklik teklifi hazırlandı.

Teklifin değişiklik gerekçesinde çok masumane açıklamalar var. Yok efendim sağlık konularında acil ve bozulması mümkün ilaçlar, aşılar, serumlar bu ihale yasasıyla karşılanamıyormuş da sağlık hizmetleri aksıyormuş!

İlk  bakışta kimsenin yok diyemeyeceği itiraz bile edemeyeceği insani bir gerekçe olarak görünüyor. Ama maalesef gerçek dışı olduğu çabucak anlaşılıyor. “Amerika’yı yeniden keşfetmemek” sözü buraya tam anlamıyla yakışıyor.

Çözümü gayet basit. İhaleye yıllık ihtiyaç miktarını belirleyerek çıkacaksınız. Teslimatın bir defada değil 3 veya 4 taksitte yapılmasını şart koşacaksınız. Bu paramızın pul değerine düştüğü dönemde ise, teklif verilmemesinden korkuyorsanız, tekliflerin döviz cinsinden verilmesini sağlayacaksınız. Mevcut ihale yasası buna cevaz veriyor. Hem istediğiniz miktar ilacı alabileceksiniz hem de bozulmamasını sağlamış olacaksınız.

Bir diğer suni gerekçeniz ise; yurt dışı temsilciliklerinde gerçekleştirilecek alımlarda bu yasadan yararlanılamayacağı safsatanızdır. Örnek alıp, hatta daha iyi bir yasa durumuna getirdiğiniz bu yasanın esası Türkiye Kamu İhale Yasasında bu durum da açıklığa kavuşturulmuştur. Ama sizin niyetiniz “üzüm yemek” değil ki! Orada yurt dışı temsilciliklerindeki alımlar istisnai alımlar içerisinde yer alır ve usuller çok kapsamlı bir tüzükle belirlenir. İşte yapılacaklar bu kadar basittir.

Fakat siz yasanın ana fikrini, ruhunu tamamen bozmak için kararlısınız. 2 yıldır kullanımda olan ve yolsuzlukların hiç görülmediği bu yasayı mutlaka ellemeli ve bozmakla kendinizi görevli sanıyorsunuz.

Doğrudan Alım konusu Türkiye’de de apayrı bir alım şeklidir. Ama ihale usulü değildir. İhalenin evrensel prensipleri olan ve bizim yasamızda da yerini alan; şeffaflığı, rekabeti, eşit muameleyi, hesap verilebilirliği, güvenirliği, gizliliği, kamuoyu denetimini, ihtiyaçların uygun şartlarla ve zamanında karşılanmasını ve kaynakların verimli kullanılmasını sağlamak şartlarını bozmaya kimsenin hakkı ve yetkisi yoktur.

Bu konuda, CTP, HP ve TDP milletvekilleri ve bakanları, bilhassa ilgili komitede görevli olanlar çok dikkatli olmalı, mutlaka konuyla ilgilenmeli ve bu vurgun, soygun, yolsuzluk planını imha etmelidirler.

 

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı