Hükümet, zam yapmaktan başka somut hiçbir icraat yapmadı - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Pazar, Aralık 4, 2022
Ekonomi

Hükümet, zam yapmaktan başka somut hiçbir icraat yapmadı

TDP’den yapılan açıklamaya göre, Türkiye’de akaryakıt ücretleri indirilirken, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde artırıldığını, tüp gazın fiyatının ise 45.5 TL’ye yükseltildiğini belirten Harmancı, kış döneminde yapılan bu zamların, halkı ‘hançerlemek’ anlamına geldiğini savundu.

Türkiye’de akaryakıt ücretleri 7 kuruş ucuzlarken, Kuzey Kıbrıs’ta aynı dönemde zamlanmasının nasıl izah edileceğini soran Harmancı, her zaman arkasına saklanılan “döviz ve global piyasalardaki denge ile doğru orantılı yapıldı” söylem ve bahanesinin de bu zam ile yerle bir olduğunu ifade etti.


Başta Maliye Bakanı olmak üzere, hükümetin yetkili makamlarının bu durumun izahını yapmalarının elzem bir gereklilik olduğunu belirten Harmancı, “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile Türkiye aynı para birimini kullanmıyor mu? Türkiye’de ucuzlarken, bizde artması hangi aklın ürünüdür” diye sordu.

“BU İŞ ATAMA VE ZAM YARIŞINA DÖNDÜ”

Hükümetin kurulmasının üzerinden aylar geçmesine rağmen atamalara devam ederek müşavirler ordusunu artıran, Maliye’ye yeni araçlar alan ve “vatandaşın sırtına yeni yükler bindiren” hükümetin,  diğer yandan da halkı ekonomik anlamda “sık boğaz eden, alım gücünü düşüren uygulamalara” devam ettiğini belirten Harmancı, “Hükümet bu işi bürokrat atama ve zam yarışına döndürdü” diye konuştu.

13. maaş ödemelerinin yaklaştığı bir dönemde, hükümetin zamlara, dolayısıyla halkın sırtına yüklenmesinin birçok soru işaretini de beraberinde getirdiğini belirten Harmancı, “Hükümet 13. maaşları ödeyemeyecekse çıksın samimi bir şekilde açıklasın, yok 13. maaşları zam yaparak halkın sırtından çıkarma niyetindeyse bundan vazgeçsin” ifadelerini kullandı.

“YÜKSEK SES VERMEK GEREKİR”

TDP Genel Sekreteri Mehmet Harmancı, gelinen aşamada CTP-DP hükümetinin, halka ihanet içinde olduğunu savunduğu  geçmiş UBP hükümet dönemini aratmadığını da iler sürdü ve CTP-DP hükümetine karşı çok daha yüksek ses vermek gerektiğini belirtti.

Harmancı, gerek yapılan son zamlar, gerekse de verilen sözlerin tutulmaması noktasında hükümete tepki gösteren tüm siyasi parti, sendika ve sivil toplum örgütleri ile birlikte güçlü bir şekilde sokağa inmek gerektiğini iddia etti.

HALKA ÇAĞRI

TDP olarak tüm örgütlere çağrıda bulunan Harmancı, “Dar gelirli insanlarımız için, emeklilik maaşı ile geçinen insanımız için ve en önemlisi bu karda kışta bu insanlara darbe üstüne darbe vuranlara inat hep birlikte haykırmalıyız, ferman onlarınsa sokak bizimdir, hodri meydan” dedi.
Harmancı,  bu zamlar geri alınana kadar tepkileri yükselterek sürdüreceklerini de açıkladı.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar