HEKZAGRAM ve KIBRIS - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cumartesi, Aralık 3, 2022
Köşe Yazarları

HEKZAGRAM ve KIBRIS

Erdoğan Özbalıkçı

Hekzagram tüm antik uygarlıklarda kullanılmasına rağmen esas olarak Yahudi’lerin bir sembolü olarak nitelendirilmektedir.

Davut Peygamber’in kalkanı veya Davut yıldızı olarak da   bilinen 6 köşeli yıldız, günümüzde İsrail Bayrağı’nın ana unsurudur.


Bazı araştırmacılar 6 köşeli yıldızın (hekzagram) astrolojik olarak Davud’un doğumunu veya kral olarak kutsanışını sembolize ettiği tezini ileri sürmüşlerdir.

Hekzagram, astrolojide Kral Yıldızı olarak da bilinir ve  Zerdüşlükte  önemli bir astrolojik semboldür.

Ukrayna-Rusya savaşı , ENERJİ transferinde  DEĞİŞİK  bir HEKZAGRAM’ı gündeme getirmiştir. Bu Hekzagram’da İsrail belirli bir öncü rol oynama potansiyeline sahiptir.

Hekzagram’ın Güney’ünde Libya ve Mısır, Doğusunda İsrail ve Suriye, Kuzeyinde Türkiye ve Yunanistan Yıldızın altı parçasını doldururken, ortada olan altıgen’de  ise KIBRIS yer almaktadır.

Kıbrıs, Mısır ve İsrail gazının borularla Kıbrıs’ın Doğu’sundan Türkiye’ye  gidebilmesi, AB nin yeni enerji yollarında vazgeçilemez tek yoldur.

Kıbrıs adası, Libya,  Mısır, İsrail, Suriye ve Türkiye düşünüldüğünde, tam ortada yer almakta ve Enerji  nakillerinde olmazsa olmaz bir pozisyondadır.

İsrail Cumhurbaşkanı’nın, Yunanistan , Kıbrıs ve ardından Türkiye’ye seyahati, bu gaz boru hattının bir an önce hayata geçirilmesi çalışmasından başka bir şey değildir.

Türkiye, gerek Ukrayna-Rusya savaşında uzlaşmaya zemin arayan bir ülke olarak, gerekse, AB’ye yeni alternatif enerji yolları sağlanmasında belirleyici olmaktadır.

Türkiye’nin dünya politikasında artan önemli rolü, onu Kıbrıs’ta bir uzlaşmaya yönlendirecektir.

Zaten gerek 2004’tteki ANNAN planı sürecinde, gerekse, MONTANA sürecinde uzlaşmanın motoru rolünü esas olarak Türkiye oynamıştı. Ancak Güney Kıbrıs her iki sürecin çökmesinde esas belirleyici olmuştu.

Türkiye’nin son iki yılda Kıbrıs konusunda izlediği siyaset, Kıbrıs Rumları arasında PANİK yaratmıştır.

Kıbrıs’ın doğusunda planlanan , İsrail gazının , Türkiye üzerinden BATI’ya taşınması sürecinde Kıbrıs Sorunu  ÇÖZÜMLENMEZSE ,  Kıbrıs gazı da dünya pazarına ulaşma şansını kaybedecektir.

Bu durumsa, ne AB nin, ne de Amerikanın stratejik çıkarlarına uygundur.

HEKZAGRAM, Doğu Akdeniz’de yeniden tarihi bir sürecin parçası olmaya adaydır.

Bu  yeni yapılanmada da esas olarak Türkiye ve İsrail belirleyici rolleri üstleneceklerdir. Kıbrıslılar, bu oyunun parçası olmayı ciddi ciddi düşünüp, yeni politikalar üretmezlerse, Doğu Akdeniz’de, Enerji oyununun dışında kalacaklardır.  

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar