Halkın yaşamsal Sorunlarına İrade - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Pazartesi, Aralık 5, 2022
Köşe Yazarları

Halkın yaşamsal Sorunlarına İrade

Onur Köprülü Borman

Hükümetin vakit kaybetmeden tecrübeli elemanlarını her bakanlıkta görevlendirerek halkın hayatını kolaylaştıracak önlemleri almaya başlaması gerekir.

Hayat pahalılığı o kadar yükselmiş fiyatlar o kadar kontrolsüz bir şekilde artmıştır ki vatandaş ne yapacağını şaşırmış durumdadır. Her markette aynı mal çok farklı fiyatlarla satılıyor. Geçen gün 3 litrelik ay çiçeği yağı bir süpermarkette 170TL’den eşim aldı. Aynı gün eve dönerken başka bir süpermarketten ben de evde bittiği için eşimin aldığını bilmeden ben de aldım 115 TL . Şimdi bir yağda 55TL fark olursa vatandaşa sahip çıkacak kimdir? Herkes her gün bunları konuşuyor. Yalnız bir kalem malda olmuyor her türlü malda bu kadar farklarla karşılaşılıyor.


Vatandaş piyasa anarşisine terkedilmiş, sahipsiz bir ülke durumunda maalesef.

Hükümetin ilgili birimleri nerededir. Her gün kamuoyundan adeta bu konuda çığlık atılıyor.  Ancak bu sesler dağa çarparak daha hızlı bir şekilde geri vatandaşa dönüyor!

Elektrik ücretleri, gaz,  temel gıda maddeleri ve hane halkının esas kullanım malları fiyatları her gün insafsızca arttırılıyor, diğer yandan Hükümetler de piyasadaki artan fiyatlarla beraber adeta onlarla yarışır gibi devlete bağlı emtia ve hizmetler fiyatlarında da artış yapıyor. Halk nasıl geçinecek nasıl hayatını idame ettirecek gibi bir plan bir program yapılıyor mu bu konuda henüz bir ses yok.

Yeni Hükümetin kendilerine yapılacak boş ziyaretleri ve kutlamaları ertelediğine dair bir duyuru yapması, bir dakika bile boş zaman geçirilmeden vaktini önce ülkede geçimi sağlayacak, ekonomiyi, üretimi iyileştirecek önlemleri alması icraatları yapması zaruridir. Laf değil icraat gerek. Aylardır parti içidir, Hükümet değişikleridir, genel seçimlerdir diyerek halk kendi başının çaresini bulmaya ve piyasadaki başıboş fiyatlarla mücadele etmeye bırakılmıştır. Stokçular, fırsatçıların eline bırakılan insanlar devletin korumasızlığı altında ezilmektedir.

Peşin ödenmiş veya fiyatı bir yıllık belirlenmiş ve takside bölünmüş Sigortacılık ücretlerinde bile; şimdi büyük oranda artışlar acenteler tarafından dayatılmakta, yıl ortasında her sigortalı maldan ek ücret talep etmekte, aynı fiyatta kalırsa sigorta edilen mal veya araçların ilk baz alınan fiyatlarını arttırarak, yeni tespit ettikleri baz fiyatlara göre ek prim ödemesi istemektedirler. Aksi halde hasar gerektiğinde o oranda karşılayacakları hasarı düşük seviyeden tutacaklarını söylemekte, insanları bu artışı mecburen ödemeye zorlamaktadırlar. Buna Hükümetin müdahale etmesi gerekir.

Halbuki Kanada Hükümeti örneğin aldığı bir kararla bu pandemi döneminde arabaların, -online çalışmanın artması dolayısıyla- acentelerin genelde daha az hasar ödediklerini varsayarak sigorta şirketlerine talimat vererek pandemi süresinde müşterilerin ödeyeceği sigorta ücretlerini düşürmüş ve hatta ödeyenlere bir yıllık indirimi acenteler müşterilerine iade etmişlerdir. Bu bir örnektir.

Bizde de tam tersi bu pahalılıkta müşteriden ek sigorta ücreti parası almaktadırlar. Yeni başladı ve herkes bu konuda şikâyetçi. Hükümetteki yetkililer bu şikâyetleri işitmiyor mu ?

Hayata dokunacak Öncelikle ana gıda mallarındaki fiyatlara müdahale edecek ve acayip fiyat farklılıklarını ortadan kaldırabilecek ve belli ana gıda ve kullanım mallarının maliyetlerini tespit ederek azami bir fiyat uygulaması yapacak iradeli iktidar gerekmektedir.  Devletin tespit ettiği mal ve hizmet karşılığı ücretlerin düşürülmesine yönelik maliyet hesaplarının yapılması ve sübvansiyon uygulaması bu dönemde elzem değilse ne zamandır?

2 yıldan beri satışları hiç durmayan ve fazlasıyla kazanan satıcılar bellidir, ciroları ve kazançları üzerinden vergi alınması, ve halkın tümüne yüklenen ve alım gücünü düşüren bu dönemde dolaylı vergilerden kaçınılmalıdır. Vatandaş dolaylı vergi vermekten, elinde bir şey kalmıyor. Benzin, akaryakıt bütün kesimleri etkilemekte maliyetleri yükseltmektedir. En azından akaryakıttan alınan vergi düşürülmelidir. KKTC’de genelde işe gitmek için şehirlerarası çok seyahat vardır. Aldıkları maaş ve ücretlerinin büyük kısmını olumsuz etkilemektedir.

Ayrıca bu yıl, her türlü araçlar ve sürüşlerle ilgili her türlü ruhsatların, devletin aldığı hizmet karşılığı çeşitli isimler altındaki dolaylı vergilerin, fonların arttırılmaması daha fazla fiyat artışı yaratılmaması için de şarttır.

Döviz bazında her gün eriyen alım gücü karşısında her gün artan kontrolsüz fiyatlarla boğuşmaktan halk yorulmuştur. Yöneticilerin öncelikli işi vatandaşın hayatını kolaylaştıracak önlemleri almaktır.

Kazanç vergilerinin arttırılması yanında TL’sının değer kaybından dolayı aynı oranda TL finansmanının sağlanması para arzının arttırılması da Hükümetlerin görevidir.

Diğer taraftan maaş ve ücretlilerin (kamu-özel) ödedikleri şahsi vergiler dışında tüm onbinlerce şirketlerin faaliyetlerinden ve büyüyen kazanç hacminden devlet bütçesine ödenen kazanç vergileri/kurumlar vergisi toplamı toplam bütçe finansmanının % 5ile 7arası seviyesine düşmüştür. Kayıtdışılık çok büyük. Hükümetlerin irade gösterip önlem almadan devlet hizmetleri yürütülemez.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar