Guterres, Akıncı ve Anastasiadis’i dinleyecek - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Çarşamba, Kasım 30, 2022
Kıbrıs

Guterres, Akıncı ve Anastasiadis’i dinleyecek

GuterresGuterres

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres’in iyi niyet misyonu raporunda, Crans Montana’daki sürecin çöküşünde tarafların hiçbirine sorumluluk yüklemeyeceği ancak raporunu Güvenlik Konseyi’ne vermeden önce Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’le görüşmeyi bekleyeceği haber verildi.

New York çıkışlı habere göre, BM merkezinden bir diplomatik kaynak, Genel Sekreter’in raporunun ne zaman hazır olacağına dair henüz hiçbir işaret olmadığına dikkat çekti.

Kaynak, Guterres’in tarafların gerçek niyetlerini tartmak ve raporu aracılığıyla vereceği ana mesajın ne olacağına karar vermek için Akıncı, Anastasiadis ve üç garantör ülke Dışişleri bakanları ile 72’nci BM Genel Kurul çalışmaları çerçevesinde görüşmeyi bekleyeceğini değerlendirdi.


Genel Sekreter’in eski Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide’nin raporu teslim etmiş olabileceğine ve Guterres’in, Eide’nin yazdıklarına ek yapabileceğine dikkat çekildi.

BM Genel Sekreterliği’nden bir yetkilinin müdahil taraflara, raporda olguların objektif anlatılacağı, müzakere prosedürünün tamamında ve özellikle Crans Montana’daki beşli konferansta tarafların yazılı sunduğu tezlerin detaylı kaydedileceği ve Genel Sekreter’in sorumluluk yükleme niyetinde olmadığı teyidinde bulunduğu kaydedildi.

Guterres’in, sonbaharda yeni bir müzakere çabası başlamasını ancak bütün taraflardan niyetleriyle ilgili net teyitler alır ise tetikleyeceğine işaret edilen habere göre, tarafların tezleri Crans Montana’da ortaya konulan Guterres Çerçevesi’nde değil ‘her yana çekilebilen’ bir çerçevede olursa Kıbrıs sorununda yeni bir risk alması beklenmiyor.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar