Köşe Yazarları

Girne’ye “kruvaze turizmi” yakışır

 Geçen cuma BRT’de Ekonomik Vizyon’da Gemi ve Yat Sanayi Derneği Başkanı, Delta Marina Magusa Shipyard’ın sahibi, ülkemizdeki denizcilik sektörünün önde gelen iş adamlarından biri olan Ramazan Gündoğdu ile sohbet ettik.
    Ne yazık, izolasyonlardan ve kendi eksik-yanlış devlet politikalarımızdan dolayı denizcilikte potansiyelimizin çok çok altındayız. Üç kıtanın kesişme noktasında bir ada, Doğu Akdeniz’de benzersiz bir lokasyona sahip bir ada, bölgenin ve bu sektörde en büyük çekimi yapan hup ekonomi Türkiye ile çok yakın-iç içe olmamıza rağmen denizcilikten yeterince faydalanamıyoruz.
     Her işin başı iyi yönetişim-organizasyon. Bu açıdan baktığımızda ne yazık devlette, bu sektörü düzenleyici-denetleyici-yönlendirici bir vizyonla yönetecek, politika oluşturacak bir otorite-üst kurul yok. Olanlar da çok dağınık ve bütüncül eşzamanlı politika vizyonuna sahip değil.5 bakanlık farklı şekilde işin içinde ama bütüncül bir organizasyon yok.
     Hem devlette, hem de özelde denizcilik sektörü ile ilgili ehil insanlarımız var ama bunları ortak bir akılla kullanamıyoruz. Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı, denizcilik sektörünün patronu gibi görünüyor ve  bünyesindeki Limanlar Dairesi ile bu işi yönetmeye çalışıyor ama çok etkili ve başarılı değil.
    Sektörün bir bütün olarak yarattığı katma değer ve ekonomi ortada; halbuki çözümsüzlük şartlarında bile potansiyellerimiz var ve bunları kullanabiliriz. Bütün mesele vizyon ve yönetişim. Daha doğrusu, siyasetin-siyasetçinin vizyonu, samimiyeti ve niyeti aslında. İş dünyası örgütlerinin aşağıdan -yukarı profesyonel-kurumsal, projelerle bu işleri tetiklemesi lazım. O yüzden iş dünyasının da organizasyonu ve yönetişimi önemlidir.
     Denizcilikte, “deniz yolcu taşımacılığı, yük taşımacılığı, yani armatörlük (ro-ro, konteyner, dökme yükler vs.), deniz taşımacılığındaki acenteler, yatçılık-marina turizmi, kruvaze turizmi, tersanecilik-bakım-onarım hizmetleri, deniz sigortacılığı, tüm bunlara tamamlayıcı olacak denizcilik fakülteleri  vs.” alanlarında potansiyelimiz var.
     Önemli olan bu alanda kümelenme yapmak ve tüm kaynakları bir birini besleyen-tamamlayan bir şekilde bu alanda kullanmak, yönlendirmek, teşvik etmek.
     Denizcilikte, liman hizmetleri, marina, kruvazer turizmi gibi alanlarda kesinlikle “ özelleştirme ve yap-işlet-devret” modellerine dayanan bir politika vizyonuna ihtiyacımız var. Yerli partnerleri de bu özelleştirmelere mutlaka monte etmeliyiz. Bu alanda Türkiye’deki aktörlerle çok rahatlıkla işbirlikleri yapılabilir. Ve onlar sayesinde dünyaya ve pazarlara da açılabiliriz.
     Güney Kıbrıs,’ta 2016 yılında Limasol limanı 20—25 yıllığına özelleştirilecek. Başta Mağusa Limanı olmak üzere yük ve yolcu taşımacılığı yaptığımız limanları özelleştirmeliyiz. Bunu yaparken ülke fiziki planına göre denizcilikte nerde, ne yapacağımıza karar vermemiz gerekir. Öyle her önüne gelene bir yerlerde kıyılarda bir açılım yapmak olmaz.
    Yat-marinacılık ve kruvaze turizmi içinde özellikle Girne merkeze yakın bölgelerde hem yat-marinacılık hem de kruvaze gemileri için “yap-işlet-devret” modeliyle açılımlar yapmamız gerekir. Yat-marinacılık, Girne’ye tohumlama yaptıktan sonra ve bu alanda bir lokasyon olmaya başladıktan sonra diğer bölgelere kayabilir.
    Yat bağlama kapasitemizi (şimdilerde 700 civarı) 3000’lere çıkaracak bir devlet politikası tayin etmeliyiz ve buna uygun lokasyonları tespit edip, ihaleye çıkmalıyız. Canı isteyene değil, en uygun yerleri tespit edip fırsat eşitliği ile ihale ederek bu işleri yapmalı.
     Batı Akdeniz’de yüksek katma değer yaratan büyük bir  kruvaze turizmi var, bu turizmin bizim bölgemize de gelmesi için bölgemizde Türkiye’nin Güney sahilleri dahil kruvaze gemilerinin yanaşabileceği liman-iskele lazım.
    Girne merkeze yakın bir yerde bu gemilerin yanaşacağı bir iskele yapmamız lazım. Yeri tespit edelim ve ihaleye çıkalım yeter. Göreceksiniz yerli-yabancı birçok firma koşarak gelecek.

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı