Köşe Yazarları

Gelişme Var Mı Secerede?

Göç, Kimlik ve Hak Çalışmaları Merkezi (CMIRS), her üç ayda bir yapmış olduğu anket sonuçlarını yayınladı.

Bu çalışma, üç ayda bir düzenli olarak Kıbrıslı Türklerin siyasi güven, sosyal güven, bireysel özgüven, mutluluk algısını ölçmekte, her defasında da özel bir konuyu ankete eklenmekte ve bulgularını yayınlanmaktadır.

Şahsen bu ankete olan güvenim tamdır. Yani, tamamen bilimsel yöntemlerle yapıldığına, soruların, cevapların ve sonuçların manipüle edilmediğine yürekten inanırım.

Toplumsal hafızamızın çok zayıf olduğu düşünülerek 2016 yılından günümüze gerçekleştirilen çalışmalar burada yeniden hatırlatılmış ve bir kez daha dikkatlere getirilmiştir.

Bugüne kadar, sağlık, yolsuzluk ve trafik, gıda güvenliği, taş ocakları ve çevre, toplumsal değerler ve artan şiddet konuları anketin rutin sorularına ek olarak hazırlanıp 500 kişiye sorulmuş ve sonuçlar yayınlanmıştı. Bütün bu konuları akıldan bir geçirin bakalım. Hangisinde bir arpa boyu yol kat ettik?

Bana sorarsanız tek bir cevap vermek isterdim: “YOLSUZLUK konusunda önleyici çok yol kat ettik” diye.

Ama maalesef diyemiyorum. Dokunulmazlıkların kaldırılması çabaları, büyük balığı yakalama çalışmaları, Mal Bildiriminde Bulunulması Yasasının işlevselleştirilip, güncelleştirilmesi, Kudret Hocanın arazi yolsuzluklarının önlenmesi için mevzuat değişikliği hazırlıklarına başlamasını bir umut ışığı olarak görmek istiyorum.

Hep vurguladığım gibi, burada da bir kez daha vurgulamaktan hiç çekinmem.. Üç Hocaların asla ve asla hiçbir yolsuzluk olayına bulaşmayacağına eminim. Bu kadar açık ve net söylüyorum. Fakat bu yeter mi? Hemen cevabını da vereyim: Yetmez!

Araştırma bulgularından da açıkça görülüyor ki, siyasete, siyasilere, meclise olan güven henüz oluşmamış. Yerlerde sürünmeye devam ediyor. Geçtiğimiz üç aya kıyasla, 5 üzerinden yapılan puanlamada, hükümete güven; 3.15’ten 2.78’e, meclise güven; 2.98’den 2.68’e ve siyasi partilere güven; 2.65’ten 2.20’ye gerilemiş.

Kısacası daha çok çok çalışmanız, çabalamanız gerekiyor.

Afrika Gazetesi için Türkiye’den açılan davalara bile ses çıkaramayan, buna yetkiniz yok diyemeyen, kendi akademisyeninin başka bir ülkede sorgulanmasına ses veremeyen, başarılı bir yargıcın arkasında durup onu koruyamayan bir siyasi iradenin “bu işleri da başaracağına inanmıyorum” demek istemiyorum!

 

 

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı