Köşe YazarlarıSpor

Gece Parlayan Efsane


Gökmen BOLKAN

Zorluk derecesi yüksek bir maç olacağı belliydi. Bir yanda liderliği geçen hafta MTGdeplasmanında bırakan GAÜ Çetinkaya, diğer tarafta ise süper ligin tek namağlup takımı Gençlerbirliği. Hal böyle olunca da zorluk derecesi yüksek bir maç olması kaçınılmazdı. Öylede oldu.

Serhan ve Serkan’dan yoksun Abbas ve Sercan ile savunma göbeğinde başlayan Çetinkaya için bu durum bir handikaptı. Bu da yetmezmiş gibi Abbas da 10. dakika sakatlanıp çıkınca moraller bozuldu. Ancak oyuna giren Batuhan hiç sırıtmadı ve Sercan ile iyi işlere imza attılar. Ellerinden geleni yaptılar.

Maça G.Birliği daha iyi başlasa da 20. dakika itibarı ile Çetinkaya oyunda üstünlüğü ele geçirmeye başladı.Topu yere basan, sabırlı hücum eden bir Çetinkaya izlemeye başladık.  Bu arada gol de çok gecikmedi. Ancak gol öncesi topu son derece kötü kullanan Yusuf Beyazi’nintaça attığı o topu H.Kayalılar öyle çabuk ve zekice oyuna koydu ki G.Birliği savunması bu gol nerden geldi anlayamadan Eko skoru 1-0 yaptı bile.Skor avantajı ile sazı eline alan Eko ve arkadaşlarının artık her atakları tehlike olmaya başladı.Eko’nundireketen dönen topu, Emre’nin iki ve Faye’nin bir topunu çizgiden çıkaran kaleci Ali Aydemir takımını ayakta tutarak maça ortak olmaya devam ettirdi. Çetinkaya farkı artıramadı, tıpkı geçen hafta MTG deplasmanında olduğu gibi.

İkinci devre G.Birliği varını yoğunu ortaya koyarak yüksek tempoda atak başladı. Gol için çok çabaladılar ve buldular. Golle rahatlayan, üzerindeki namağlup baskısını atan G.Birliği için işler bu dakika itibarı ile yolundaydı. Çetinkaya için artık bakıyı artırmak ve gol bulması gerekiyordu. Ancak risk alınacak bu dakikalarda kontra toplar Çetinkaya kalesinde tehlikeli oluyordu.Emre ile net bir gol kaçarken yine kalesinde devleşen Ali gole izin vermedi. Kontra uzun topla çıkan G.Birliği’nde Emir’e kalkan off-side bayrağı olsa da geriden gelen Tonbara oyuna devam edince Fehim Dayı doğru bir kararla oyunu oynattı ancak kırılma anı sayılabilecek bu pozisyonda kaleciyi çalımlayan Tonbaraöne geçme fırsatında topu auta attı.Burda belki de kaçan balık büyük olur misali G.Birliği şansını tepti.

Fehim Dayı az önce bahsettiğim pozisyonu ders niteliğinde başarı ile uygulasa da bazı diğer kritik kararlarda yanlış kararlarla tepki aldı. 74’te Yusuf’un Herman’a müdahalesi tamamen topa olurken faul verdi. 85’te G.Birliği atağını avantaj oynatmayıp kesmesi ve topu oyuna çabuk konmasına izin vermemesi onu sıkıntılı, stresli dakikalara itti.88’de ise çaldığı penaltı düdüğü ile yoğun tepkiler tavan yaptı. Kolay penaltı düdüğü çaldığı kanısında olsam da tartışmaya açık bir pozisyon olarak akıllarda kaldı.Maç boyunca Çetinkaya için de standart olacak düdükler çalamadığı için Çetinkayalılar’ın da tepkisini epeyce aldı.

Sonuç olarak tartışmalar ışığında gece parlayan Çetinkaya bu galibiyetle çok kritik bir üç puana imza atarken , G.Birliği de ilk mağlubiyeti tatmış oldu.

 


Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı