KıbrısManşet

Gargınsu iki gün hücrede kalacak

CTP PM ve Lefkoşa İlçe Örgütü Yönetim Kurulu üyesi Bengül Gargınsu, evinde bulunan kitapların yasadışı örgüt yayını olduğu ve propaganda içerdiği gerekçesiyle tutuklanarak mahkemeye çıkarıldı

 

Evrim KAMALI

 Lefkoşa’da ikametgahında yasadışı cemiyete ait ve propaganda olduğu iddiasıyla kitap bulunan zanlkı Bengül Gargınsu, tutuklandı ve mahkemeye çıkarıldı.

Meseleyle ilgili olarak yeminli şahadet veren polis çavuşu Ahmet Kavan, 11 Mart 2019 tarihinde Lefkoşa’da, 48 yaşındaki Bengül Gargınsu ve aranan bir şahsın, Marmara adresindeki ikametgâh içerisinde mahkeme emri gereği yapılan aramada muhtelif sayıda Yasadışı Cemiyete ait Yıkıcı ve Propaganda niteliğinde yayın olan kitaplar ve üzerinde PKK’nın bayrağının amblemi bulunan, içerisinde hatıra niteliği taşıdığı düşünülen Casio marka siyah renk kordonsuz kol saati olan sandık bulunup emare olarak alındığını belirtti. Kavan, aynı gün zanlı Bengül Gargınsu mahkeme emri gereği tutuklandığını ve aranan bir şahıs olduğunu belirtti.

 

Anayasal düzene aykırı unsur iddiası

 Kavan, “İşlenen suçların KKTC devletinin Anayasal düzenine aykırı unsurlar taşıması ve bu tür suçların örgütlü düzeyde olması, işlenen suça ortak birçok şahsın olduğunu ortaya koymaktadır. Bu suçla bağlantısı olabilecek şahısların tespiti için geniş çaplı bir araştırma gerekmektedir ve bu yönde araştırmalarımız başlamış bulunmaktadır. Zanlının serbest kalması tahkikatın salimen yürütülebilmesi açısından sakınca taşıdığının aşikârdır.” dedi.

Polis zanlının 3 gün daha poliste tutuklu kalmasını talep etti.

Polis şahadeti üzerine söz alan zanlı avukat Ürün Solyalı, tutukluluk talebine ve süresine itiraz etti.

Huzurda verilen şahadeti değerlendiren Yargıç Cenkay İnan, tahkikatın salimen yürütülebilmesi için zanlının iki gün tutuklu kalmasına emir verdi.

Koridorda gerginlik

Mahkeme koridorunda zanlının yakınları ile polis arasında kısa süreli gerginlik yaşandı.

 Kütüpanede suç arama ilk değil

Polisin bu yöndeki tutuklamaları ilk değil. Daha önce de ağırlıklı olarak yabancı uyruklu öğrenci ve işçiler, evlerinde “yasadışı cemiyete ait yayın bulundurma veya yasadışı cemiyet propagandası içeren müzik dinleme ve banzeri” suçlamamalarla tutuklandı, sorgulandı, mahkemeye çıkarıldı. Bazıları sınırdışı edilirken bazıları tutuksuz yargılanmak üzere teminata bağlandı.

 

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı