Köşe Yazarları

Futbolumuz bitme noktasına geldiHer geçen gün kan kaybeden futbol sektöründe işler bir türlü yolunda gitmiyor.
Dışa açılım ve FIFA ile temaslar konusunda her ne pahasına olursa olsun dirsek temasında olan Futbol Federasyonu Başkanı Hasan Sertoğlu, Antalya’daki yaz tatilinden döner dönmez bu yönde hızla çalışmalara başlamalıdır.
Çünkü artık futbolun başka çıkış yolu kalmadığı gibi, kendi ayakları üzerinde duramayan çok sayıda kulüp de kapanma noktasına gelmiştir.
Dolayısıyla Futbol Federasyonu’nun, Zürih’te yapılması beklenen son toplantıda ortaya koyacağı karar Kıbrıs Türk gençliğinin ve Kıbrıs Türk futbolunun kaderini belirleyecektir.
2013-2014 sezonu için Süper Lig takımlarını takibe devam ediyoruz.
14 takımlı Süper Lig’de 2-3 takım maddi açıdan güçlü başkanları ile bazıları da büyük firmalarla sponsorluk yaparak sorunsuz bir şekilde sezonu açtılar. Dolayısı ile ligi de tam gaz götürecekler.
Ancak Süper Lig gibi futbolcun zirvesi bir yerde, 14 takım içerisinde yer alan diğer takımlara baktığımız zaman durum gerçekten içler acısı.
Hala daha başkan ve teknik adam bulamayan kulüpler var. Efsane Çetinkaya bile bu sorununu daha 10 gün önce çözebildi. Teknik Direktör Mehmet Bolkan sezonu geç açma dezavantajını yaşadıklarını söylerken, bu açığı kapatmakta oldukça güçlük çekeceklerinin bilincinde.
Yenicami ve Küçük Kaymaklı dışında Çetinkaya’yı da bu şekilde yorumlarken diğer takımlarımıza da bakmakta fayda var.
Hamitköy bırakın daha sezonu açmayı, ne başkanı ne de teknik adamı var. 2 yıldır Emir Miş sırf Hamitköy ayakta durabilsin diye bu göreve geliyor ve yalnız başına takımın yükünü çekiyor.
Her gün tekerleğin dönmesi için kapı kapı para bulmak, takım için gelir yaratmak zorunda. Çünkü bütçede para olmadığı gibi gelir kaynağı da yok denecek kadar az.
Yeniboğaziçi yıllar sonra Süper Lig’e çıkma başarısı gösterdi. Transfer döneminde bırakın kadroya takviye yapmayı, geçen yılki başarılı kadrosundan 5 oyuncusu ile para konusunda anlaşamadı. Bunun yanında yabancı futbolcu da bulamadı.
Teknik Sorumlu Kılıçali Kahraman dar kadro ile lige hazırlanırken büyük bir sıkıntı yaşıyor.
Ligin diğer bir sıkıntılı ekibi Serdarlı ise geçen sezon son anda lige tutunabildi. Şu anda başkan ve yönetim kurulu yok. Divan Kurulu ve Serdarlı Belediyesi iş birliğinde başlatılan çalışmalar çerçevesinde teknik direktör bulundu. Mevcut futbolcularla çalışmalar başladı. Ancak nereye kadar…
Yalova’nın Süper Lig’e yükselmesine en çok sevinenlerden biriyim. Yalova’nın yer alacağı bir Süper Lig’in ne kadar renkli geçeceğini tahmin ediyorum.
Ancak Yalova takımı da belli ki Süper Lig’in yükünü kaldırmakta zorlanıyor. Transferde gerekli takviyeleri yapamadı.
Yılların Doğan Türk Birliği takımı geçen sezon yaşadığı maddi sıkıntıdan dolayı bu sezon küçülme kararı aldı. Kadrodan 4 yıldız oyuncusunu gönderdi ve takviye yapmadı. 
Bostancı Bağcıl geçen yılki kadroyu büyük ölçüde değiştirdi.           
Mesarya bölgesinde yıllardır Süper Lig’in zirvesini zorlayan Cihangir de kadrosundan birçok önemli oyuncuyu başka takımlara verdi. Kaleci Türkkan ve golcü Halil Turan gibi…
Mağusa Türk Gücü’nde sezon açılışı gerçekleşti. Geçen yılki teknik kadro değiştirilerek, yeni bir teknik ekip ile bu sezona başlayan Mağusa Türk Gücü de kadrosuna yeterli takviyeleri yapamadı.
Gençlik Gücü Başkanı Mehmet Yenice, geçmiş sezonu çok zor tamamladıklarını defalarca dile getirdi. Kulübe top alacak para bile bulamadıklarını belirtti. Şimdi ise Mustafa Özarabacı yönetiminde dar bir kadro ile sezona hazırlanıyorlar.
Batı bölgesi temsilcilerinden Lefke takımı da transfer döneminde istediği oyuncuları kadroya dahil edemedi. Yabancı oyuncu konusunda ise çalışmaları devam ediyor.
İşte Süper Ligimizde 3 takım dışındaki tablo böyle. Daha yolun başındaki bu olumsuz tablo, takımların ligde gösterecekleri performansın nasıl olacağının da göstergesidir.
Bir yılı daha bu şekilde geçireceğimiz kesin.
Süper Lig’de durum böyleyken alt liglerde daha da kötü bir vaziyet vardır. Birçok maçı 50- 100 kişi izlemeye gidiyor. Arada bir oynanan gece maçları ise tamamen boş tribünlere karşı oynanıyor. Kulüpler bu büyük sıkıntıları çözebilmek adına kendi bölgelerindeki kulüpler ile birleşme adına görüşmeler yapmalıdır.
Genel kurullarında futbol takımlarını birleştirme kararı almaları her açıdan olumlu olacaktır.
Hem potansiyel olarak büyüme, hem de kalite olarak daha iyi bir seviyeye gelmelerini kolaylaştırmış olacaklardır.
Birçok kulübün artık birleşme zamanı geldi de geçiyor bile…Başa dön tuşu