Köşe YazarlarıSpor

İstikrar önemliİki şampiyonluk adayı Küçük Kaymaklı ve GAÜ Çetinkaya dün Şht. Hüseyin Ruso Stadı’nda karşı karşıya geldi. İki takım da ne yazık ki gerçekten şampiyonluğa inanmış bir takım görüntüsü vermedi.

Maçın başında oyuncuların sahadaki dizilişi nedeniyle bu karşılaşmanın kısır geçeceği belliydi ki çok az gol pozisyonu izleyebildik. Kaymaklı’nın galibiyet golü yapılan bir defansif hatadan geldi ve maç da bu şekilde bitti.

Kaymaklı, Süper Kupa ve ligin ilk maçında aldığı mağlubiyetin ardından kadroda küçük değişikliklere gitti. 4-2-3-1 dizilimini terk eden Kaymaklı, 4-4-2 oyun anlayışlı orta sahasını kalabalık tuttu. Orta alanda yaşanan ikili mücadeleler de o alanda fazla olduğu için hep Kaymaklı lehine sonuçlandı.

Erdinç’in sakatlanıp oyundan çıkmasının ardından Çetinkaya’nın orta sahadaki direnci daha da düştü.

Pozisyon zenginliğinin olmamasının en büyük nedeni orta alanda pas tercihlerinin yanlış ve isabet oranının düşük olmasından kaynaklandı.

Azat sol bekte, Bahadır ise sağ bekte oynadı ve ikisi de görevini layıkıyla yaptı. Çetinkaya’nın özellikle en etkili olduğu alan olan kanatlarda Sherman ve Eko yakın marke edildi ve topla buluşup yüzlerini kaleye dönmeleri bu iki oyuncu tarafından engellendi.

Çetinkaya kazanmak adına ortaya bir şeyler koyamadı. Şampiyonluk adayı iki takım, 2’nci hafta geçilirken 3’er puan kayıpla yoluna devam ediyor. Bu şampiyonluk adayı takımlar için ciddi sorunlar oluşturur. Daha ligin başında eğer şampiyonluk adayıysanız bu tür kayıplar yaşamamalısınız.

Seri galibiyetler önemli, istikrar şart. Ligin ilk haftasında kaybeden Kaymaklı istikrar için kazanmak adına daha motive ve dirençli bir görüntü ortaya koydu. Son şampiyon Mağusa Türk Gücü önünde çok iyi olan Çetinkaya bu maçta ise daha farklı bir görüntüdeydi. Öyle bir görüntü vardı ki şampiyonluk adayı Çetinkaya sanki bu deplasmanda 1 puana razı gibiydi.

Sonuç itibarıyla Kaymaklı istediğini aldı. Onlar açısından 2 hafta üst üste mağlubiyet ciddi sıkıntılar yaratırdı. Mental açıdan çok iyi hazırlandıkları belliydi. İyi mücadele edip şampiyonluk yolundaki rakibinden 3 puan aldılar.
Başa dön tuşu