Fotoğrafta kalmasın

9 Ekim 2013 Çarşamba | 11:42
Kıbrıs Town Houses

Aylardır ülke sporunda yaşanan sıkıntılar ve sorunlar devam ederken seçim sürecinden sonra oluşan yeni hükümetin “spor politikası” merakla bekleniyordu.

Sporun ayrı bir bakanlığa ayrılmaması ve Başbakan Yardımcısı, Ekonomi, Turizm, Kültür ve Spor Bakanlığı olarak böylesi bir çatı altında yer alması doğrusu spor camiası için pek hoş olmadı.
Bizler spora daha çok değer verilmesi, ülke sporuna hak ettiği ve gerektiği şekilde odaklanılması için sporun bir bakanlık çatısı altında olması gerekliliğine hep vurgu yaptık. Fakat, yine olmadı. Hatta daha da kötüsü spor 5 daire ile birlikte aynı bakanlığa bağlandı.
Ülke sporunun patronu aynı zamanda Başbakan Yardımcısı, Ekonomi, Turizm ve Kültür’den de sorumlu Serdar Denktaş. Yoğun bir çalışma içinde olan Denktaş, önemli sorunlarla boğuşan ülke sporu ile henüz ilgilenmeye başlıyor. Bakan, sporun lokomotif sektörü “futbol”un başındaki isim Hasan Sertoğlu ve yönetimi ile geçtiğimiz gün makamında bir araya gelmişti.
Görevine devam eden Spor Bakanlığı Koordinatörü Süleyman Göktaş ve Spor Dairesi Müdürü Hüseyin Cahitoğlu’nun da hazır bulunduğu kabulde ülke futbolunun sorunları ele alınmıştı.
Taraflar çeşitli konularda görüş alışverişinde bulunurken, yeni yol haritasının da belirlenmesi için ilerleyen haftalarda bir kez daha görüşme konusunda fikir birliğine vardı.
Görüşmenin genelinde “futbol” vardı. Elbet ülke sporunun genel sorunları da irdelenecek ama ilk olarak ‘futbol’ ile yapılan bu başlangıcın arkasının gelmesini umuyorum.
FIFA ile temas konusunda önemli adımlar atılmış durumda, bir süreç yaşandı ve devamı bekleniyor.
Sertoğlu başkanlığındaki Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu’nun bu konudaki kararlı duruşuna Devlet desteği önemli. Ülke futbolunun dışa açılımı ile ilgili bu adımlar daha verilecek destekle daha etkili olacaktır şüphesiz.
Serdar Denktaş’la gerçekleştirilen görüşmenin gündeminde ‘kulüplerin alacak konusu’ da vardı. Futbolun son yıllarda önemli sorunu haline gelen mesele ile ilgili KTFF Başkanı Sertoğlu, Başbakan Yardımcısı, Ekonomi Turizm, Kültür ve Spor Bakanı Serdar Denktaş’ın söz konusu 2.5 milyonluk alacakla ile ilgili garanti vermesi üzerine toplantıdan rahat ve memnun bir şekilde ayrıldı. 
KTSYD başkanlığı yaptığım dönemde o dönemin başbakanı Ferdi Sabit Soyer ve Spor Bakanı olan şimdiki Başbakan Özkan Yorgancıoğlu ile ülkede yaygınlaşan “bet”ler konusunda bir fon oluşturulup spora kaynak sağlanmasının adımını atmıştık. Ve bu başlangıç ile futbola her yıl 2 milyon 500 bin TL para aktarılıyor.
Taksitlendirilerek futbol kulüplerine aktarılan bu rakamlarla ilgili yaşanan aksamalar kulüp yöneticilerini oldukça zor durumda bırakıyor. Dilerim bu konuda da gerekli düzenlemeler yapılır ve her ay Futbol Federasyonu ile Devlet arasında para alış verişi için tartışma yaşanmaz.    
Başbakan Yardımcısı, Ekonomi, Turizm, Kültür ve Spor Bakanı Serdar Denktaş ile Futbol Federasyonu Başkanı Hasan Sertoğlu’nun ilk görüşmesini dün “İlk Buluşma” başlığı ile Havadis Gazetesi’nin spor manşetinden vermiştik.
Dilerim, bu tablo fotoğrafta görüldüğü gibi hatıralarda kalmaz. Diyaloglar hep devam eder ve genelde ülke sporu, özelde de ülke futbolu artık verim almaya başlar.