Köşe Yazarları

Dövizin vurduğu, futbolun şenlendirdiği bayram


“11 Ayın Sultanı”nı taçlandıran bir Ramazan Bayramı daha mutluluk, barış, huzur ve elbette ayın sonunu denkleştirme dileklerimizle evimize misafir oldu. Birçoğumuzun hatıralarında şeker gibi tatlı olan bayramlar dövizin katlandıkça katlandığı bu bayram da bizlere yine “Nerede o eski bayramlar!” dedirtmekten geri kalmadı.

Aradan geçen bunca zaman bana gösterdi ki, bayram çocuklara güzel aslında. Ülkemizde her büyüyen nesil, döviz ve hayat pahalılığı gerçeğiyle yüzleşince bayram şekerlerinin tadını ve yeni kıyafetlerin hazzını eskisi gibi alamaz oluyor ne yazık ki. Bir zamanlar dört gözle beklediğimiz bayramlar hayata atıldıktan sonra işten güçten başımızı kaldırarak biraz dinlenme olanağı yakaladığımız tatillerden ibaret kalıyor.

Birçoğumuz bu bayram aile ziyaretlerini yapıp çocuğunu günü gelince “Nerede o eski bayramlar!” diye anacakları “Bayram Yeri”ne götürüp ardından evde, televizyon karşısına kilitlenecek. Televizyon derken, bu bayram, futbol bayramıyla birlikte geldi. Dün oynanan Rusya-Suudi Arabistan maçıyla açılışı yapılan FİFA 2018 Dünya Kupası 1 ay boyunca ekranlarımızı şenlendirecek. Messi, Ronaldo, Neymar, Salah gibi yıldızlar evimize konuk olacaklar. Benim için bu dünya kupasında merak konusu olan unsurlardan biri de ülkemiz kadar bir nüfusa sahip olan İzlanda’nın devler arasında vereceği mücadeledir. Tüm ekonomik sıkıntılara ve dövizdeki yükselişe rağmen, sporseverleri bir nebze de olsa alıp futbolun büyülü dünyasında dertlerinden uzaklaştıracaktır diye düşünüyorum. Futbola doyacağımız bu 1 aylık sürede, her akşam televizyon ekranlarında yaşayacağımız bu tatlı heyecan özellikle futbol tutkunları için adeta bir çifte bayram olacağa benziyor.

Belki bir restoranda ya da barda aile veya arkadaşlarıyla birlikte keyifli birkaç saat geçirme imkanı bulacak. Gündüz saatlerini de, plajda ya da denizde değerlendirecek. Bayramın yaz sezonunun başlangıcına rast gelmesinin en güzel tarafı da bu olsa gerek.

Oysa baktığımızda bayram boyunca ülkemizdeki beş yıldızlı otellerde birbirinden ünlü sanatçılarla birbirinden güzel konserler yaşanacak. Ebru Gündeş’ten, Deniz Seki’ye, Gülşen’den, Sıla’ya ve Bülent Ersoy’a varıncaya kadar geniş bir bayram programı ülkemiz otellerini şenlendirecek. Diğer taraftan turizm acenteleri bayrama özel Türkiye ve üçüncü ülke turlarını çoktan satışa sundu.

Ancak ne yazık ki fırlayan döviz ve hayat pahalılığı yüzünden birçoğumuz bu imkanlardan yararlanma şansına sahip olamayacağız. Dolayısıyle dövizin yükselişiyle her gün fakirleştiğimiz bugünlerde gelen bayramın futbol şöleniyle birleşmiş olması bu bayramı biraz özel kılıyor. Bu sebeple bu bayram için,  Dövizin vurduğu, futbolun şenlendirdiği bayram dersek yanlış söylemiş olmayız kanısındayım.

Yine dövizin çiftelenmesiyle iyice yükselen uçak bileti fiyatları, bayram döneminde bir o kadar daha cep yakar oldu. Otel konaklamaları da bu fiyatlarla orantılı seyrediyor. Anlayacağınız bayram yine Türkiye’den ve İngiltere’den gelen tatilcilerle dolacak olan beş yıldızlı otellerimize ve bayram boyunca sahneden sahneye koşacak olan ünlülere yarayacak.

Bizlere de Havadis ekibi olarak konserleri takip edip sizlerle bu renkli sayfalardan paylaşmak düşecek. Ne mutlu ki her bayram olduğu gibi bu bayram da bu hizmeti siz değerli okurlarımız için seve seve yerine getireceğiz. Yine de gönül isterdi ki canım ülkemin insanını da beş yıldızlı otellerin bol yıldızlı konserlerinde görüntüleyebilelim. Ancak ekonomik şartlar bu kadar elverişsiz bir durumdayken ülkemiz insanına pek de beş yıldızlı konserlerde karşılaşamayacağız gibi görünüyor.

Ayrıca gönül isterdi ki beş yıldızlı otellerin bu kazançlarından ülkemiz insanına, esnafına da bir fayda dokunsun. Ancak Türkiye’den tatilcilerin yine havaalanından otele gitmek, otelden havaalanına dönmekle yetineceklerini biliyorum.

Neyse ki ülkemiz barları ve restoranları da çok değerli yerli sanatçılarımızla anlaşıp birbirinden güzel bayram programları hazırladılar. Lütfiye Özipek’den, Gizem Akbil’e, Arda Gündüz’den, Fikri Karayel’e ve Frekans’tan Rast gibi gruplara varıncaya kadar sevilen tüm seslerimiz bayramda sahnelerimizde olacak. Bu sayede belki bizler de felekten bir bayram çalma şansı yakalarız.

Ben yine de tüm halkımıza, sanatçılarımıza, otellerimize, restoranlarımıza, barlarımıza, diskolarımıza, ve eğlence yerlerinde bayram boyunca bizler gibi çalışacak olan isimsiz kahramanlara, polisimize, itfaiye ve sağlık ekiplerine herkese sevginin başta, maddiyatın ise geri planda kaldığı; huzur dolu, mutluluk dolu, barış dolu, KAZASIZ, BELASIZ bir bayram geçirmesini dilerim.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı