Köşe Yazarları

Domuz bağı ve AEL ; FenerAvrupa spor müsabakalarında öyle bir duruma gelindi ki Rumlar ve Türkiye takımları sık sık buluşmaya başladı.
Voleybol, hentbol, basketbol ve futbolda Avrupa maçlarında gerek eşleşmelerde gerekse gruplarda Rum, Türkiye ve Yunanistan takımlarının buluşmalarına tanık oluyoruz.
Son olarak Fenerbahçe ve AEL Limasol takımlarının Şampiyonlar Ligi play-off turunda elenip Avrupa Ligi belirlemelerinde aynı grupta yer almaları dört ülkenin gündemine bomba gibi düştü.
Dört ülke diyorum çünkü bu karşılaşma Türkiye ve Güney Kıbrıs’ı ilgilendirdiği kadar Kuzey Kıbrıs Türklerini ve Yunanistan’ı da bir o kadar ilgilendiriyor.
Dolayısı ile kura çekiminin yapıldığı günden beri AEL Limasol-Fenerbahçe karşılaşmalarının hem İstanbul’da hem de Lefkoşa’da oynayacakları karşılaşmalar gündem yaratmaya başladı.
Siyasi alanda Güney Kıbrıs’ın Türkiye’ye, Türkiye’nin Güney Kıbrıs’a sergilediği tavır ve aradaki tehdit edici açıklamalar bu kura eşleşmesi ile farklı boyutlara taşındı.
Türkiye AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış önceki gün Rum lideri Hristofyas’a çok ilginç bir çağrıda bulundu.
Bağış, Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Dimitris Hristofyas’ı, Fenerbahçe’nin UEFA Avrupa Ligi’nde AEL Limasol ile yapacağı maçı izlemek üzere şartlı bir şekilde İstanbul’a davet etti. Kıbrıs Rum kesiminin, Türk takımlarının Avrupa Kupalarındaki maçlarında yeterli güvenlik önlemi alamamasına vurgu yapan bakan Bağış, Rumlar tarafından “ciddiyetsiz” olarak addedilen açıklamasında şu cümleler yer aldı.
“Bakın, kuralar çekildi UEFA Avrupa Ligi’nde. Fenerbahçe, Kıbrıs Rum kesiminin Limasol takımıyla eşleşti. Galatasaray Bayan Voleybol Takımı gittiğinde, Pınar Karşıyaka Basketbol Takımı gittiğinde orada sporcularımızın güvenliğini sağlama konusunda aciziyet içine düşen Rumlara buradan bir mesaj veriyorum.
Eğer yine güvenlik sorunu yaşayacaksanız, hiç çekinmeyin, sıkılmayın, utanmayın. Yanı başınızdaki KKTC’den yardım isteyin. Kimileri çıkıp, ‘Ama Kuzey Kıbrıs, Güney Kıbrıs’ı tanımıyor’ diyebilir. O hikayeyi hiç anlatmasınlar.
Çünkü elektriğe, suya, yardıma ihtiyaç duyduklarında paşa paşa yardım aldıkları Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden, sporcularımızı koruma konusunda da yardım alabilirler. Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Hristofyas, İstanbul’a gelmek istediğini, bizlerle görüşmek istediğini belirten demeçler veriyor. İşte sana fırsat Sayın Hristofyas! Limasol’un Fenerbahçe ile İstanbul’da yapacağı maça gel. İstanbul halkının Limasol’a nasıl konukseverlik, misafirperverlik yapacağını bizzat kendi gözlerinle gör. Ama bir şartla. KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile birlikte geleceksin. Birlikte gelirseniz maçı birlikte izleriz, maçtan sonra yemekler de benden.” İşte bu açıklama şimdiden Rumları ateşlendirdi. Rum Hükümeti’nden Bağış’ın bu açıklamalarına yanıtlar geldi. Bu daveti ironik ve ciddiyetsiz bulduklarını açıkladılar.
25 Ekim tarihinde Güney Lefkoşa’da AEL Limasol UEFA maçında Fenerbahçe’yi konuk edecek. 8 Kasım tarihinde ise bu maçın rövanşı oynanacak. Tamamen UEFA organizasyonu olan bu karşılaşmada futbol karşılaşmasının bir spor müsabakası olmasından öte siyasi boyutun ön plana çıkması çok tehlikeli.
AEL cephesini bir APOEL gibi olmadığı biliniyor. Ama Güney Kıbrıs’ta Türkiye’ye karşı sergilenen duruş belli. Bir Anorthosis- Trabzon maçı. Pınar Karşıyaka’nın Limasol’da oynadığı maç. Daha bir yıl önce yaşananlar hala daha gündemde.
Ve şimdi AEL Limasol-Fenerbahçe karşılaşmasının atmosferinde neler yaşanabileceği konuşulmaya başladı. 2 ülke siyasileri maçtan çok siyasi atışmaya başladıysa bu maç farklı güvenlik önlemleri altında oynatılmalıdır. Çünkü fanatik Rumlarda sadece AEL taraftarı değil aşırı faşist kesimler Türk takımına karşı her türlü kışkırtmayı ve saldırıyı yapabilecek durumdadırlar.
Ülkemizde de binlerce Fenerbahçe taraftarı şimdiden bu maçı izleyebilmek için arayış içine girdiler. Bu konuda Dış İşleri Bakanlığımız sanırım gerekli güvenlik önlemlerini isteyip taraftarları bu maçı izlemeye gönderecektir.


Başa dön tuşu