Köşe Yazarları

Denktaş’tan sporumuzu ayağa kaldıracak müjde

Ve Serdar Denktaş,  sporumuzu ayağa kaldıracak müjdeyi verdi.

Maliye Bakanı Sayın Serdar Denktaş’la, dün Havadis’e yaptığı ziyarette siyasetten spora kadar birçok konuyu konuşma fırsatı bulduk.

Konuştuğumuz konular içerisinde ülke sporu için en can alıcı konu, “ Sponsorluk Yasasının”  gündemde olmasıydı.

Denktaş, Şirketlerden tutun da iş adamlarına, sporculara ve spora gönül veren herkesin beklediği sporun her alanında kurumsallaşmanın gerçekleşebilmesi adına en can alıcı noktaya parmak bastı ve sponsorluk yasasının yüzde yüz geçeceğini net bir şekilde müjdeledi.

Bu konuda açık ve net konuşan Denktaş, yapılacak yardımların makbuz karşılığında devletin kontrolünde olacağını ifade etti.  Denktaş bir de örnek vererek konuyu açıklığa kavuşturdu:

A kişisi B kişisine veya kurumuna yüz bin TL bağış yaparsa A kişisi vergiden yüz bin TL düşerken, B kişisi veya kurumu parayı nereye harcadığını gösteren fatura veya belgeleri ibraz etmek durumunda olacak. Yani, vergiden düşülmek suretiyle sporun kalkınması için yapılan bağışlar belgelenmiş olacak. Böylece yardımlar gerçek adresini bulurken yardım yapanlar da teşvik edilerek sponsorluğun cazip hale getirilmesi sağlanmış olacak. Yapılan bağışların sadece vergisini ise, bağışı alan kişi veya kuruluşlar vereceğinden devlet de vergisini almış olacak.

Böylece, yanı başımızdaki Türkiye’de de meclisten geçen ve yıllardır TV ekranlarında ve gazete sütunlarında yer verdiğim ve ülke sporunun gelişmesi için elzem olan sponsorluk yasasına nihayet start verilmiş oldu.

Artık sporun ayağa kalkma zamandır

İnanıyorum ki, önümüzdeki yıl yürürlüğe girecek olan sponsorluk yasası sporumuzun yaralarına ilaç olacaktır.

Serdar Denktaş’ın bu yasanın geçmesine sağlayacağı katkılar sayesinde yasanın geçmesi halinde,  ülkemizin sporda çağ atlayacağı aşikârdır.

Kıbrıs Türk Spor Yazarları Derneği (KTSYD)’ye başkanlık yaptığım dönemde; “Bet”  yasasının geçmesi için o dönemin Spor Bakanı Özkan Yorgancıoğlu, spor yazarları olarak bizden destek istemişti. Biz de bu yasanın geçmesi ile birlikte gelecek paranın sporumuza dönmesi şartı ile imza vermiştik.  Ancak geçen süreçte,  hükümetler değişti ve Spor Bakanlığı kaldırılarak Başbakanlığa bağlandı ve spora verilmesi gereken mevzu bahis katkıların sadece %10’u sporumuza aktarılmaya başlandı. Hal böyle iken, spora yapılacak katkıların “Sponsorluk Yasası” gibi yasalarla garanti altına alınması, hükümetlerden bağımsız bir şekilde ülke sporumuzun gelişmesine çok önemli katkılar sağlayacak ve katalizör görevi yapacaktır.

Sayın Serdar Denktaş’ın inat ve ısrarla öncülüğünü yaptığı sponsorluk yasasının Bakanlar Kurulundan geçmesi en büyük dileğimdir. Bu yasayla gelişecek olan sporumuzun üzerinden ambargoların da yavaş yavaş kalkmasıyla uluslararası platforumda da temsil edilmesi ülke sporumuzun taçlandırılması anlamına gelecektir.

Özelde sporcuların ve tüm spor camiasının genelde ülkemizin faydasına olacak olan bu yasanın çıkması halinde kulüplerimiz rakı gecelerinde para dilenmekten de kurtulmuş olacaklardır.

Sonuç olarak, İş adamları yaptıkları yardımı vergiden düşüp kazanırken, ülke sporu da kazanmış olacak ve yardım makbuz karşılığı yapıldığından devlet de kaybetmemiş olacak. Yani Win Win Win…

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı