Köşe Yazarları

Değişim talebi


  Seçim sonuçları Kuzey Kıbrıs’ta yeni bir dönemi ve ekonomi-politiği açısından paradigma değişimini işaret ediyor.Aslında,sonuçlar yakın gelecek için UMUT vadediyor.Kaybedenler ve kazananlar çok net. Seçimi kaybedenler kişi bazında Sibel Siber ve Derviş Eroğlu; partiler bazında ise  CTP-UBP-DP’dir.Kazanlar ise çok net Kudret Özersay ve Mustafa Akıncı.
    % 62 seçime katılımın 2 sebebi var gibi. İlki, halkın bir kısmının değişime ve siyasete inanmadığını, bıkkınlığı gösteriyor. İkincisi sebep ise “nasıl olsa 2. tura kalacak o zaman haftaya sandığa giderim beklentisi ”.
     Seçim sonuçları aslında, bir bakıma  yıllar içinde birbirini besleyen kapalı devre mekanizmalarla oluşmuş KKTC ekonomi-politiği yapısına ve bu yapının yarattığı vesayetlere (önceki makaleye bak) karşı bir başkaldırıyı ve bıkkınlığın gösteriyor.
   Bu seçimler, ekonomi-politiği analizi açısından; 1974 sonrası kurulan  “avanta ve kayırmaya dayalı vesayetler rejiminin” artık bugünün dünyasına uymadığını ve daha fazla taşınamayacağını işaret ediyor. Seçimin örtülü mesajı (sandığa gitmeyenler dahil) aslında “tıkanan yönetim-rejimle” de alakalıdır. Toplum elindeki aletlerle ancak bu kadarını yapabiliyor, gerisi anlayana!
     Sandığa giden- gitmeyen halkın önemli bir kısmı aslında direkt-indirekt olarak “daha fazla özgürlük (çözüm dahil), refah, adalet ve fırsat eşitliği” istiyor aslında. Özellikle Kudret Özersay, bu açıdan siyasete olması gereken bu yeni kavramları taşıyarak topluma umut oldu.
     Ve bundan sonra  “muhafazakar demokrat-liberal”  merkez bir yeni parti konumlanması ile sağı ve solu birleştiren önemli bir siyasi lider olabilir. Bu dizayn UBP-DP’yi vakumlar, CTP’nin ise çözümden dolayı tuttuğu emanet oylarını alır.
   Artık kesin olan; Kuzey Kıbrıs’ta siyasetin tıkanması ve patinaj yapmasıdır. Aynı figürlerle ayni kavramlarla siyaset yapılıyor. Hiçbir parti, Kıbrıs sorunu konusundaki pozisyonları (değişimi-dönüşümü Kıbrıs sorununa havale ettiğimiz için) dışında toplumun önüne “refah, istihdam, özgürlük, güvenlik, adalet, fırsat eşitliği” vs. gibi normal ülkelerde vatandaşın siyasetten talebi olan beklentilere cevap verecek gerçek bir dönüşüm-değişim vizyonu koyamıyor.
     Peki 2. turda ne olur?
    Şahsen çok önceden  Facebook sayfamda paylaştığım gibi, Derviş Eroğlu’nun  % 35 civarı oy alması(ki beklediğimin altında aldı) halinde 2. tura katılmayacağını,geri çekileceğini düşünüyordum.Ama katılsa bile, Özersay’ın oylarının önemli bir kısmı Eroğlu ile kişisel sorunu olan öfke oyları olduğu için Eroğlu’na gitmeyecek gibi duruyor.
     Öyle görünüyor ki, oluşan yükselen dalga ile ikinci turda çözüm vizyonundan dolayı CTP’nin çok önemli bir kısmı ve Özersay’ın da en az % 40 oyu  Akıncı’ya gider ve Akıncı  kazanır.Başa dön tuşu