Köşe Yazarları

“Cumhuriyet Kupası”Futbolda her yıl farklı bir uygulama ile milli düzeyde takım oluşturuyoruz.
Bunun sürdürebilirliği olmaksızın zaman zaman milli takım zaman zaman da karma takım adı altında kendi düzeyimizdeki takımlarla maçlar yapıyoruz.Kıbrıs Türk Spor Yazarları Derneği Başkanlığı yaptığım dönemde ligimizde şampiyon olan takıma bir hedef belirlemek için Londra Kupası adı altında bir organizasyon başlattık.

Londra Türk Tolumu Futbol Federasyonu Ligi’nin şampiyon takımı ile bir final için Londra’ya gitmeyi hedef yapmıştık.

Daha sonra bu sistemi lig şampiyonumuz ve Federasyon Kupası şampiyonumuz ile Süper Kupa finalini Londra’da oynattık.

İki takımımıza hedef belirledik.

Daha sonra 2 takım bizden iki takım da Londra’daki Türk kardeşlerimizden dörtlü bir turnuva başlattık.

Ama bu organizasyon her geçen sene amacından sapmış olduğundan sonuç vermedi ve iptal edildi. Şimdi şampiyon olan takıma yeni bir hedef belirlenemiyor.

Geçen yıl Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu, FIFA ile bağlantı çalışmaları devam ederken tanınmamış ülkelerin oluşumu içinde yer aldı.

WIVA World Cup’a katılmak için Irak’taki turnuvaya gidildi. Bir milli takım belirlenip bu turnuvaya katıldık.

Sonuçta bizden geri kalmış ülkelerle maçlar yaptık. Belki nüfus itibarı ile bizden çok büyük olduklarından maçlara ilgi de fazla oldu ama uluslararası düzeyde bir kazanç elde etmek adına pek olumlu bir şey söylemek mümkün değil.

Şimdi KTFF 15 Kasım cumhuriyet kutlamaları etkinlikleri çerçevesinde “Cumhuriyet Kupası” adı altında bir müsabaka organize etti.

KTFF Karma Takımı ile Londra Türk Toplumu Futbol Federasyonu Karması bu gün Atatürk Stadı’nda saat 16.30’da bir maç yapacak. Bu organizasyon için Türk Bankası maddi destek de yapmış. Bu kuruma da teşekkür etmeli.

Her zaman spora yapmış olduğu desteklerle birçok kuruma örnek oluyor.

Şimdi bu maç için Kuzey Irak’taki turnuvaya katılan milli takıma görev verildi.

Futbolcular bu maça ne kadar motive oldu, bu pencerenin diğer yüzü. Maçın devamı olmayacağından “Cumhuriyet Kupası” dostluk maçı niteliğinde geçecek.

Londra’da yaşayan ve futbol heyecanını orada sürdüren kardeşlerimizin oluşturduğu bir karma takım ile maç yapılacak.

Burada amaç cumhuriyetin kuruluşu etkinliklerinde bir faaliyet yapmak. İlgi görecek mi? Bence hayır. Heyecan olacak mı? Bu da olmayacak. Amaç sportif bir etkinlik. Bunun ötesinde bir şey olmayacak.

Dilerim ileriki yıllar için daha farklı, daha çok ilgi görecek organizasyonlar yapılması.

Futbol Federasyonu Başkanı Hasan Sertoğlu bugün TFF Başkanı Yıldırım Demirören ile görüşecek. Bu görüşmede ülkemiz futboluna bir şeyler kazandırabilmek adına talepleri olacak.

Bizim önümüzü açabilme adına en yakınımız hiç kuşkusuz Türkiye Futbol Federasyonu. Bugüne kadar bize somut bir şeyler gösteremediler.

Dilerim bugünkü görüşmede Hasan Sertoğlu sevindirici haberler verir bizlere…

Başa dön tuşu