Köşe Yazarları

Cezalar ve HatalarKısa bir süre önce geçirdiği trafik kazası yüzünden aramızdan ayrılan Yalova Başkanı Tahsin Mertekçi’nin zamansız gidişi ülkemizde “şok” etkisi yaratmıştı. Mertekçi başkanın bu gidişi özelde ülkede, genelde Yalova camiasında büyük üzüntü yarattı.
İşte tüm bu olumsuz gelişme sonrasında Yalova dün akşam cezası nedeniyle Atatürk Stadında konuk ettiği Ozanköy karşısında 3 puan bıraktı.İki takım için de zor bir karşılaşmaydı. Ligin son sırasında yer alan Yalova ve bir basamak üzerinde bulunan Ozanköy mücadelesi kazananın nefes alacağı bir maçtı.

Yalova’nın golcüsü Akafor ve orta sahanın etkili ismi Yusuf’un kart cezalısı, sakatlığı devam eden Kwame (Jay Jay) takımda olmaması Yalova için büyük dezavantaj oldu ve dünkü maçta da bu bir kez daha görüldü.

Yalova için bu karşılaşma bir anlamda ayağa kalkma maçıydı. Ozanköy için ise eksik yakaladığı rakibi karşısında alacağı 3 puanla birlikte alt sıralardan kurtulup üst sıralara tırmanma maçıydı. Böylesine stresi yüksek ve zor bir maçı kazanan deplasman takımı Ozanköy oldu.

Yalova oyunun hemen başlarında defans hatasından kendi kalesinde gördüğü golden sonra oyun disiplinli bırakmadı ve Ulaş’la beraberlik gollünü de bulmakta zorlanmadı.

Yalova beraberlik golü ile birlikte oyun üstünlüğünü ele aldı. Nitekim önce Mithat ve ilk yarının son dakikasında Ulaş’la yüzde yüz gollük pozisyonu değerlendirmedi ve ilk yarı karşılıklı atılan birer golle sona erdi.

İkinci yarıda karşılıklı ataklar ve defans hataları vardı. Ancak Yalova özellikle de son vuruşlarda kart cezalısı Akafor’un eksikliğini yine hissetti.

Yalova, geliştirdiği ataklardan sonuç alamayınca Teknik Direktör Derviş Kolcu, yedek kulübesinde de oyunun kaderini değiştirecek futbolcun olmaması nedeni ile bu kez oyun sisteminde değişikliğe gitti. Ancak bu değişiklik Yalova’nın hücum gücünü önemli ölçüde azalttı. İlk yarıda sağ açık oynayan Ulaş’ı sağ beke orta sağda oynayan Uche’yi de sol kanata gönderince Yalova oyun üstünlüğünü Ozanköy’e kaptırdı.

Ozanköy, atılan uzun toplarla sonuca gitmeye çalıştı, nitekim Marc Dion’la golü de attı. Yalova defasına çarpan top filelerle buluştu ve Ozanköy deplasmanda öne geçti.

Karşılaşmanın son dakikasında Yalova atağında Ulaş’ın sağdan ortasında 6 pas üzerinde Uche’nin kafa vuruşunda, gününde olan kaleci Mehmet Emin önleyince Ozanköy sahadan üç puanla ayrıldı.

Bu sonuçla birlikte Ozanköy, ilk deplasman galibiyetini alırken rahat bir nefes aldı. Yalova ise bu mağlubiyetle ligin dibinde kaldı.

Başa dön tuşu