Köşe Yazarları

Cenk Diler’in Gözünden Geçtiğimiz Haftanın Resmi Gazete Özetleri 2

Bakanlar Kurulu ekonomik krizi önleme bağlamında yoğun bir tempo içerisinde çabaladığından dün yazmayı yetiştiremediğimiz kararları bugün de yazmaya devam ediyoruz:

Bakanlar Kurulu bazı kararlarında, halka bulmaca/bilmece çözdürme yoluna gitmektedir. Kararlar, halkın anlayacağı şekilde, hangi kuralı değiştirdiği, ne gibi yenilikler getirdiği konusunda anlaşılır ve açıklayıcı olmalıdır. Böylelikle; “şu kural/madde yürürlükten kaldırılmıştır” denilince, ilgililer o kuralı arayıp bulma yoluna baş vurmayacaklardır. Bu bilgiler, zaten önergelerde ayrıntıları ile mevcut durumdadır.

 

GÖREVDEN ALMA VE ATAMA KARARNAMESİ: Dışişleri Bakanlığı, Dışişleri Dairesi Genel Müdürü Kemal Köprülü bu mevkiden alınmış olup, Dışişleri Dairesi Müdür/Temsilci mevkiine atanmıştır.

GEMİLERLE İLGİLİ HARÇLAR VE ÜCRETLER YASASI UYARINCA TAHSİL EDİLEN LİMAN ÜCRETLERİNDE UYGULANACAK DOLAR KURUNUN SABİTLENMESİ HAKKINDA YASA GÜCÜNDE KARARNAME: Gemilerle İlgili Harçlar ve Ücretler Yasası’nın 7 nci maddesi uyarınca alınan ücretler için dolar kuru, 31.12.2018 tarihine kadar 4.90 TL olarak sabitlenir ve mezkur ücretler sabitlenmiş kurdan hesaplanarak tahsil edilir.

DENİZ TİCARET (VERGİ YÜKLEME HÜKÜMLERİ) YASASI UYARINCA TAHSİL EDİLEN LİMAN ÜCRETLERİNDE UYGULANACAK DOLAR KURUNUN SABİTLENMESİ HAKKINDA YASA GÜCÜNDE KARARNAME: Deniz Ticaret (Vergi Yükleme Hükümleri) Yasası’nın 4 üncü ve 5 inci maddeleri uyarınca alınan ücretler için dolar kuru 31.12.2018 tarihine kadar 4.90 TL olarak sabitlenir ve mezkur ücretler sabitlenmiş kurdan hesaplanarak tahsil edilir.

KAMU GÖREVLİLERİ YASASI HAKKINDA YASA GÜCÜNDE (DEĞİŞİKLİK) KARARNAMESİ, KAMU ÇALIŞANLARININ AYLIK (MAAŞ-ÜCRET) VE DİĞER ÖDENEKLERİNİN DÜZENLENMESİ YASASI HAKKINDA YASA GÜCÜNDE (DEĞİŞİKLİK) KARARNAMESİ, KAMU SAĞLIK ÇALIŞANLARI YASASI HAKKINDA YASA GÜCÜNDE (DEĞİŞİKLİK) KARARNAMESİ, VAKIFLAR VE DİN İŞLERİ (KURULUŞ, GÖREV VE ÇALIŞMA ESASLARI) YASASI HAKKINDA YASA GÜCÜNDE (DEĞİŞİKLİK) KARARNAMESİ: Geçtiğimiz günlerde ek mesai ile ilgili alınan kararlar değiştirileceğinden bu kararnamelerin yürürlük süreleri 31.8.2018 tarihine çekilerek sonlandırılmış ve aşağıdaki kararname 4 yasa için tekrardan alınmıştır. Buna göre; Ek çalışma (veya nöbet) ödeneğinin hesaplanmasında, çalışma saatleri açısından, ilgili yasalarda öngörülen aylık çalışma saatleri esas alınır ve tatil günleri hesaplamada dikkate alınmaz. Bu hesaplamada ayrıca, kamu görevlisinin (memurun) brüt aylığının ay içerisindeki çalışma saatlerine bölünmesiyle belirlenen saat başı birimi esas alınır ve yukarıda belirlenen bire bir nokta bir (1.1) ve bire bir nokta beş (1.5) kıstası bu ilkeler çerçevesinde uygulanır. Bu fıkra uyarınca hesaplanacak ek çalışma ödeneği brüt saat başı ücretler %15 eksiltilerek uygulanır. Bu hükümler 31.12.2018 tarihinde yürürlükten kalkar.

Uluslararası Bankacılık Birimleri Yasası tahtında bir tebliğ yayınlanmış olup, bu tebliğle, esas tebliğin 15 inci maddesi yürürlükten kaldırılmıştır. Bu hangi maddedir? Buraya o da yazılamaz mı? Halk niye bulmaca çözmeye zorlanıyor? Anlamak mümkün değil!

KKTC Bankacılık Yasası altında yayınlanan tebliğ gereğince; “16 Ağustos 2018 tarihinden önce üstlenilen riskler hakkında tebliğin 13 üncü maddesi uygulanmaz” denilmiştir.

KKTC Merkez Bankasının, 15.8.2018 tarihli Vaziyet Planı yayınlanmıştır. Buna göre Merkez Bankası mevduatları 11.470.178.963,00 TL olmuştur.

KKTC Merkez Bankası Yürütme Kurulu ilgili yasası uyarınca, Merkez Bankası nezdindeki TL yasal karşılık hesaplarına %9.00 faiz oranı uygulanmasını kararlaştırmıştır.

Bir diğer kararında KKTC Merkez Bankası Yönetim Kurulu; yasal karşılık oranlarına ilişkin oranları şu şekilde belirlemiştir:

  1. Üç aya kadar vadeli mevduatlarda (Üç ay dahil): %7
  2. Üç aydan uzun altı aya kadar vadeli mevduatlarda (altı ay dahil): %6
  3. Altı aydan uzun bir yıla kadar vadeli mevduatlarda (bir yıl dahil): %5
  4. Bir yıldan uzun vadeli mevduatlara: %4
  5. Mevduat hariç diğer yükümlülüklerde: %7

 

Katma Değer Vergisi Yasası altında yapılan, Katma Değer Vergisi Oranları (Değişiklik) Tüzüğüne göre; Buzdolabı, derin dondurucu, ocak, fırın, mikrodalga, çamaşır makinesi, çamaşır kurutma makinesi, bulaşık makinesi ve televizyonlar ve inverter klimalar (sanayi amaçlı kullanımlar hariç) KDV oranları değiştirilmiştir.

Bakanlar Kurulu, SÜTEK Yönetim Kurulu tarafından belirlenecek olan çiğ inek sütünün imalatçıya satış fiyatlarının, iç piyasaya hayat pahalılığı olarak yansımaması amacıyla, Bakanlık tarafından aşağıda belirtilen miktarlar ve koşullarda sübvanse edilmesine karar vermiştir.

İnek Sütü Soğuk: 0.68 TL/Lt.

İnek Sütü Soğutulmuş: 0.68 TL/Lt.

İnek Sütü Açık: 0.68 TL/Lt.

Günlük üretilen toplam çiğ inek sütünün %70 i sübvanse edilecek, geri kalan %30 çiğ inek sütü borsada sübvanse uygulanmadan imalatçıya satış fiyatından değer bulacaktır.

Toprak Ürünleri Kurumu Yasası uyarınca, 1.9.2018 tarihinden itibaren yemlik arpa satış fiyatının 1.79 TL/Kg. olarak belirlenmesine ve kur değişikliklerine göre yemlik arpa satış fiyatının belirlenmesi hususunda TÜK Yönetim Kurulunun 31.12.2018 tarihine kadar yetkili kılınmasına karar verildi.

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı tarafından “Numara Taşıma Sistemi” ile ilgili çıkılacak ihaleye ilişkin; Cihazları üreten ve çözümü sağlayan firmaların ihaleye direkt katılmasına imkan sağlamak amacıyla, Kamu İhale Yasası 14 üncü maddesi uyarınca, KKTC’de kurulmuş OLMAYAN işletmelerin de ihaleye katılabilmesi ve Merkezi İhale Komisyonunun, Telekomünikasyon Dairesinin hazırladığı teknik dökümanların her bir maddesi için Daireden uygunluk alması kaydıyla ihalenin yapılmasını kararlaştırdı.

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı