Köşe Yazarları

CAS Gerçeğini Öğrenmek İsteyenlere

Kaçıncıdır okuyorum.

2 gündür vücuttaki bir enfeksiyondan dolayı hastanede yatıyordum. Acaba aldığım serumlar aklımı da mı yavaşlattı diye şüpheye düşmüştüm.

Ama baktım ki, yılların hukukçusu, Başsavcı Yardımcısı Muavini Behiç Öztürk de vermiş olduğu resmi savcılık görüşünde; neticeye pek etkili olmayacağını vurguladıktan sonra, soran makamı aydınlatmayı görev addettiğinden; bedelleri ödenmiş hisselerin devredilmemesini pek anlaşılır bulmadığını belirtince moralim düzeldi.

Haklıdır!

Çünkü;

KTHY Ltd. Şti., 3 Temmuz 2010 tarihinde almış olduğu Yönetim Kurulu Kararında, mali sıkıntı içerisinde olduğundan, Cyprus Aviation Services (CAS) lTD.’in kendilerine ait 1 adet A sınıfı ve 1.500.000 adet B sınıfı hissesini, 3.500.000 TL. bedelle, Türk Cemaat Meclisi Konsolide Fonu İnkişaf Sandığına devretme kararı almıştır.

15 Ekim 2010 tarihinde CAS Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Özçelik, ortakları olan HAVAŞ’a bir yazı göndererek, 2 aydan beridir defalarca yapılan görüşmelerden bir sonuç elde edilemediğini, eğer isterlerse bu hisseleri alabileceklerini, istemezlerse ya da talepleri yerine getirilmezse hisse devrini gerçekleştirme yönünde karar verdikleri mütalaa edilerek bu devrin gerçekleştirileceği bildirimi yapıyor.

KKTC Devleti Hükümeti ise 5 Temmuz 2010 tarihli Bakanlar Kurulu kararında, Türk Cemaat Meclisi Konsolide Fonu İnkişaf Sandığı İdare Heyetinin aldığı karar doğrultusunda, KTHY’nin CAS’daki hisselerinin satın alınmasını ve gereksinim duyulan 3.500.000 TL.’nin KTHY’ye ödenmesini onaylıyor.

5 Temmuz 2010 tarihinde Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, Maliye Bakanlığına bir yazı yazarak bu ödeneğin yapılabilmesi için yetersiz olan ilgili kaleme ödenek aktarılmasını talep ediyor.

Bu ne hız ki, ayni gün, dönemin Maliye Bakanı Ersin Tatar toplam tutarın 1.250.000 TL.’lik tutarının bir avans hesabından ödenmesinin uygun olduğunu bildiriyor.

Yine ayni gün, Hazine ve Muhasebe Dairesi, KKTC Merkez Bankasına hitaben yazmış olduğu Nevin Özkulaç ve Bilge Dağman imzalı talimatla 1.250.000 TL.’nin Türk Ekonomi Bankası 11859 numaralı hesaba yatırılmasını emrediyor. Üstelik bununla da yetinmeyip, eksik kalan miktar için de çözüm üretip geri kalan 2.250.000 TL.’nin de ayni hesap numarasına Merkez Bankasındaki 330102 numaralı hesaptan aktarılması talimatını veriyorlar.

Aradan 9 ay gibi bir zaman geçtikten sonra, 27 Nisan 2011 tarihinde, Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun yeniden uyanarak bir yazıyla, paranın KTHY hesabına yatmış olduğunu, HAVAŞ’ın rüçhan hakkını kullanmak istediğinden dolayı hisse devrinin gerçekleşemediğini, ancak bu hakkını bugüne kadar kullanmamış olduğu dikkate alınarak, bahsekonu kararlarla bedelleri ödenmiş bulunan hisselerin, TCM Konsolide Fonu İnkişaf Sandığına devrinin gerçekleştirilmesi için işlemlerin başlatılmasını istiyor.

Savcının da aklının neden karıştığını şimdi daha iyi anladınız mı? Ya da başka bir deyişle bu işin içine neden sinmediğini?

Konu maalesef savcının deyimiyle şundan ibarettir.: “… bedelleri ödenmiş hisselerin devredilmemesi pek anlaşılabilir değildir.”

Konu aslında bu kadar açık ve nettir!

Yanımda tam 24 (yirmi dört) tane Hükümet Kararı var. 2007-2018 yılları arasına ait. Balık gibi dosyada yatmaktalar. Kimisinde CAS’ın ithal edeceği malzemelere gümrük ve fon muafiyeti veriyor. Kimisi ve çoğunluğu eksilen maaşlarının tamamlanması için katkı, çalışma ruhsatı ücretinin ödenmesi, sosyal sigorta ve ihtiyat sandığı yatırımlarının devlet tarafından karşılanması, uçak hizmetleri sigortasının çıkarılması, personel ve araç tanıtım kartları için katkı yapılması, Değirmenlik Belediyesi’ne oluşan borçların ödenmesi hususlarını kapsıyor. Hesaplasanız milyonlarca lira değerinde ödemeler, katkılar.

Hele bir tanesinde hükümet hızını alamamış ve “Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığına bağlı bir şirket olan CAS” demekte. Karar çok eski değil 1 yıl öncesine ait.

Bunu da geçtim. Bu yazıyı okurken hemen bir arama yapıp Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı sitesine girerseniz bağlısı olduğunu görürdünüz diyecektim ama maalesef gözlerimle görmüş olduğum bu durum şimdi siteden KALDIRILMIŞ.

İşçiler ve emekçiler bütün bunlara rağmen aşağılanmakta, açgözlü, devlete kapağı atmaya çalışan kurtlar görünümüne sokulmaya çalışılmaktadır. Kimsenin devletten böyle bir talebi bulunmamaktadır. İstedikleri, kendilerine müşteri bulunması ve emeklerini satarak yaşamlarını sürdürmekten başka birşey değildir.

Önceden bulmakla övünmüş olduğunuz ama 24.000.000 TL.’lik borcunuzu ödemediğiniz için kaçıp giden Atlas gibi bir müşteri değil elbet!

CAS, son imza atılmadığı için doğal olarak kağıt üzerinde devlete bağlı bir kuruluş olarak görülmeyebilir.

O zaman bu ödemiş olduğunuz tüm paraları cebinizden devlet hazinesine geri yatırmanız gerekmez mi? Devletin parasını batmakta olan özel bir şirketin çalışanları için de kullanıyor musunuz? Örneğin bir supermarket batma tehlikesine girerse ona da maaş katkısı, gümrük ve fon muafiyeti, sosyal sigorta ve ihtiyat sandığı ödemesi yapar mısınız?

CAS devletin değil da bir şahsın ise, o şahıs şimdi bu şirketi satıp parasını da cebine atabilir mi?

Milyarlık yatırımın şu sıralarda söz konusu olduğu tek havalimanı Ercan’da yapılan dev yatırımlar süs diye mi yapılıyor? Havalimanı devleşince, orada yer hizmetleri de tekelleşecek mi? Bu bütün ihtiyaçlara cevap verebilecek mi? O tekel şirket başka çalışana ihtiyaç duymayacak mı? Buraya uçan ya da burada bulunan bir havayolu şirketi, yer hizmetleri için bir şirket kurmak isterse izin verecek misiniz?

Patronlara, liboşizme, vahşi kapitalizme, sermayeye, özelleştirmeye mi hizmet edeceksiniz?

İşçiye emekçiye mi?

Verilecek olan karar budur. Kimse sizden sığıntı muamelesi istemiyor. İnsanca yaşam hakkı için iş güvencesi istiyor.

Son seçimde, seçim kıyağı olarak işe alınan 65-70 kişinin olduğu söylenerek, bu mücadele önemsizleştirilmeye çalışılıyor. Bu yönde olumsuz algı pompalanıyor. Eğer bu doğru ise, hiç kusura bakmasınlar ama bu arkadaşlara hiç müsamaha gösterilmemesi gerektiğinin de önemle altını çizmek istiyorum.

Hadi ellerinizi vicdanınıza koyun!

Yoksa hiç mi vicdanınız kalmadı?!

 

 

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı