Köşe Yazarları

Buray ZirvedeGüzelyurt’ta önceki akşam Buray’ı izlerken bir kez daha gurur ve onur duydum… Beni en çok gururlandıran ise başarılı sanatçının şarkılarını gençlerle hep bir ağızdan söylemesiydi…
Sık sık yazar, söyleriz. Bu küçücük ülkeden büyük insanlar çıkar diye.  Bu düşünce bir hayal ve temenniden ibaret değil. Duygulara kapılan bir iddia da değil. Çünkü her yazımızda, her iddiamızda bunun gerçek olduğunu örneklerle de kanıtlıyoruz.Her alanda kendini kanıtlamış başarılı vatandaşlarımızın Kıbrıs dışındaki üstün başarıları.  Üretici, yaratıcı sanatçılarımız.  Türkiye başta olmak üzere İngiltere ve Amerika’ya kadar uzanan bir değerler listesi.  Özellikle müzik dalında. Tiyatro ve TV dallarında.  Şu anda tüm bu dallarda isim yapmış, kendini çoktan kabul ettirmiş yeteneklerimiz var.
Aranan, değer verilen, sağlam yer ve temellere dayalı kariyer sahibi olanlar var.
Ziynet Sali, Işın Karaca, Hazar Ergüçlü, Genco Ecer, Osman Alkaş, Hüseyin Köroğlu ve daha niceleri…  Kıbrıs’ın dışına taşan sanatçılarımız. Ve bu liste her yıl, her mevsim artarak devam ediyor.

_______________________________________________________________________________

Yıllardır söyledim ve böylesine güzel örnekleri gördükçe ısrarla söylemeye de devam edeceğim: Bizim bu küçük adamız insanımızın meziyetlerini ve birikimini düşündüğümüzde diğer ülkelere nazaran daha yüksek oranda başarılı sanatçı yetiştiriyor.
Sözlerimi gönül rahatlığıyla toplumsal bir kibir değil realist bir bakış açısı olarak değerlendirebilirsiniz. Orantıya vurduğumuzda sonuç zaten gün gibi ortadadır. Bizim ülkenin gençleri ve yetişkin gençleri, umut ederek, hayallerinin peşine düşerek kendini geliştirmeye ve güçlü bir birikim yaratmaya oldukça hevesli bir kitledir. Bu sayede yetenekli oldukları alanlarda eğitim almayı temel bir sorumluluk olarak görmekte, önüne çıkan fırsatları değerlendirmekte ve sırasında kendi şansını kendi yaratmaktadır. Bu takdire şayan durum ülkemizde yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen beni çok gururlandırıp ülke geleceğine yönelik olarak umutlandırıyor doğrusu.
Bu ülke adına bir gerçek var ki savaş sonrasında yüzü dünyaya dönük, kültür ve sanat birikimi taşıyan, bireyler yetiştirmeyi; gençlerimizi yetenekleri doğrultusunda yönlendirmeyi başardık. Savaş dönemi gençliği, çocuklarının geleceği için varını yoğunu ortaya koyup, maddi  manevi destekte bulunarak onları en iyi yerlere getirmek için muazzam bir çaba gösterdi. İşte tüm bu başarılı bireyler bu çabanın, sevginin serveti olarak çıkıyor karşımıza.

Bu nedenle takdirlerin bir kısmı da özverili, fedakar ebeveynlere gitmeli elbette…

Sanatçılarımızın tırnaklarıyla açıp ilerlediği bu yolda zafer hem onların hem de anne babalarınındır…

_______________________________________________________________________________

İşte bu yolda yürüyen,  zirveye koşan genç  bir sanatçımız:
Buray Hoşsöz… Buray müzisyen bir babanın oğlu. Ülkemizde halk müziğinde isim yapmış, araştırmaları, besteleri ve sesiyle  kendi alanında  ayrı bir yer edinmiş Turgay  Salim’in oğlu.
Gerçi çalıştıkları müzik türleri ayrı ama ortak nokta müzik.  O müzik yeteneği, o yaratıcılık ruhu babadan miras kalmış Buray’a.  Kıbrıs’ta başladığı müzik eğitimi sonunda DAÜ Lisans mezuniyetini kazanmış. Daha sonra Glamorgan Müzik Prodüksiyonu ve Ses Mühendisliği Yüksek Lisans’ını almış.  Bu çalışmaları besteler ve başarılı performanslar izlemiş.
Kısa sürede ünlenmiş Buray Hoşsöz.  Haluk Levent, Rober Hatemo, Hazal, Gökhan Tepe, Berksan ve İzel gibi sanatçılara  gitarı ile eşlik etmiş. Ziynet Sali, Ferhat Göçer ve Ömür Gedik gibi sanatçılara beste vermiş.
İlk yapıtı “1 Şişe Aşk” ilk sunumundan hemen sonra sükse yapmış.  Polonezköy ve Şile’de çekimi yapılan klipleri de öyle.  Ve Buray Hoşsöz boş durmuyor.
Ürettikçe üretiyor.  Layık olduğu yere doğru koşuyor.  Yeni çıkardığı    “Sahiden” isimli ikinci albümünün üçüncü klibi “ Mecnun” şu anda zirve yolunda.

İki gece önce Kanal D’de yapılan bir araştırmaya göre Marmara ve Karedeniz bölgesinde en çok dinlenen sanatçı Buray olarak belirlendi…

Buray” Star TV’de yayınlanan “ DOLUNAY” dizisine de şarkılarıyla damgasını vurdu.

Evet, geçmişte söylediği gibi ‘istersen’, ‘istenirse’ her şey mümkündür.
Yeter  ki  o azim, yetenek ve bilgi tamam olsun. Buray Hoşsöz, işte bu bütünlüğü sağlıyor.
  Ne mutlu bizlere…

Başa dön tuşu