Köşe Yazarları

Böyle organizasyon olmaz…


K-Pet Süper Lig’den düşecek üçüncü takımı belirleyecek olan Hamitköy – Yeniboğaziçi maçı her iki takım için de ölüm kalım maçıydı. Ancak maçta ön plana çıkan tribünlerde 16. dakikada başlayan kavgalardı.

Polisin durumun ciddiyetinin farkında olmadığı bu kadar önemli bir maça 10 kadar polisi görevlendirmesi alınması gereken güvenliğin en büyük handikabı oldu. Maça alkollü gelen bazı taraftarların başlattığı kavgada oyun 6 dakika durdu. Alkollü oldukları görülen üç seyirciyi sahanın dışına alamayan güvenlik güçleri, İskele Cumhuriyet Stadı’nın yapısı da göz önüne alındığında olayların devam etmesine davetiye çıkardı. Küçük çocukların ve bayan seyircilerin olduğu tribünlerde atılan yabancı maddelerden yaralananlar da olması maçlardaki güvenlik yetersizliğimizi bir kez daha ortaya koydu.
Mağlup olacak takımın küme düşeceği bir maça az sayıda güvenlik görevlisi gönderenlerin suçluluğu kesinken, maçın 1-1 sonuçlanması ve bir kez daha oynanacak olması bir başka organizasyon hatasıydı.
Oysa bir final niteliğinde olan böyle bir karşılaşmanın berabere bitmesi halinde uzatmalara gitmesi, sonuç yine değişmezse penaltı atışları ile son bulması kadar kolay bir yol varken zor olanı seçmek bana çok da mantıklı gelmedi.
Maçta her iki taraf da galip gelebilirdi. İlk golü bulan Hamitköy, 77. dakikada o dakikaya kadar pek bir varlık gösteremeyen Türker’i boş bırakmakla kalesinde gördüğü golle işi bir sonraki haftaya bıraktı. Maçın hakemi tribünlerde iki kez çıkan olayların sahaya yansımasına neden olacak kararlar vermeyerek iyi bir maç yönetti.
Çöp bidonlarını birbirinin kafasına atan bu iki takım seyircisini bir kez daha karşı karşıya getirmek ne derece mantıklı bir organizasyon oldu tartışılır. Bu iki takımın oynayacağı öteki maç için, gerek güvenlik güçlerinin gerekse federasyonun alacağı tedbirlerin dünkü maçtaki gibi olmaması dileğiyle…
Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı