Köşe YazarlarıSpor

Böyle gelmiş böyle gidecek..!


Mustafa ÖZSOY

 

Offf! Ki, ne offf..!

Geçtiğimiz akşam ülke futbolumuz bir tokat daha yedi.

UEFA Şampiyonlar Ligi play-off ilk maçında hemen yanı başımızda oynanan Apoel-Ajax karşılaşmasını bazılarımız Bein Sport ekranlarında bazılarımız ise Lefkoşa’nın güneyine geçerek izledi.

Karşılaşmaya gidenler ise sosyal medyada maça gittiklerini fotoğraflarla yayınlarken kimlerin gözlerinde mutluluk kimilerin ise hüzün çok rahat görünüyordu.

Güney Kıbrıs takımlarının dünya takımları ile karşılaşma yapması ilk değil son da olmayacak.

Ama asıl bizleri ülke olarak derinden üzen bu karşılaşmanın, başka maçlar olmasına rağmen naklen yayınlamasıydı. Bu yetmezmiş gibi karşılaşma bitimi sonrasında tekrarı bir kez daha ekranlara geldi.

Apoel ile Ajax sahadan beraberlikle ayrıldılar. Onlar oynaya dursunlar Bein Sport adeta bizi tuş etti.

Ülkemizde oynanan hangi karşılaşmayı şimdiye kadar verdi veya verecek. En azından ülke gençliğine bir motivasyon olurdu. Ama ne gezer..!

Bein Sport’un ülkemizde de birçok abonesi var. Tüm sporseverler Türkiye’de oynanan maçları para karşılığı izlemekteler. Destekledikleri takımların maçları için olduğu kadar Avrupa liglerini de takip ediyorlar.

Gerçeklerle yüzleşmekten hemen kaçınıyoruz.

Bein Sport şimdiye kadar ülkemizde hangi spor kulübüne tek kuruşluk katkı yaptı?

Ben söyleyeyim, hiç birine…

Varsın biz Türkiye’de tutuğumuz takımlarla ”kabak keselim” kendi ülkemizin takımlarına sahip çıkmayalım.

Ne olacak? Böyle gelmiş böyle gidecek.

Kendi ülkesinin takımlarına sahip çıkmayanlar varsın Türkiye’de tuttuğu takımların galip geldiği günlerde sosyal medyada naralar atsın.

Varsın ülke takımlarımız kapanma noktasına gelsin. Ne olacak?

Her geçen sezon kulüp başkanı, yönetici bulmakta zorlanıyoruz.

İlerleyen zaman dilimi içersinde takımlarımıza başkan da bulamayacağız. 1. Lig takımlarımızdan Akova Vuda liglerden mali sıkıntılar yüzünden çekilirken ve aynı durumdan muzdarip birçok takımımız ilgi beklerken, Beşiktaşlılar, Galatasaraylılar ve Fenerliler dernekleri de çalışmalarını titizlikle sürdürmeye devam ediyor.

Bein Sport acı gerçekleri gözümüze soka soka karşılaşmayı naklen yayınlarken, biz KKTC olarak acaba protesto etmeyi düşünüyor muyuz? Dekoderleri iptal edebiliyor muyuz?

Ne gezer…

Öyle ki Türkiye’de oynanan derbi maçlarını izlemek için kulüp başkanlarından tutun da teknik adamlara, futbolculara, hakemlere, spor yazarlarına kadar bir günlüğüne de olsa en az bin TL verip maçlara gidiyoruz.

Bu maçları izlemek aslında bizler için tesellidir.

Hiç unutmam Kıbrıs Türk Spor Yazarları Derneği (KTSYD) başkanlık dönemimde Milan’ın cezası nedeni ile Güney Lefkoşa’ya alınan Şampiyonlar Ligi karşılaşması için gittiğimizde ben ve spor yazarı arkadaşlarım şok yaşamıştık.

20 bin seyirci kapasiteli GSP Stadı’nda maçı izlemeye gelen 200 seyirci bile yoktu.

Rum Spor Yazarları Derneği Başkanı Panaiotis Felloukas’a neden seyircinin bu kadar az olduğunu sordum. Sonuçta Avrupa futbolunda iki dev takımın karşılaşmasıydı.

Felloukas bunun üzerine “Bize ne. Bizim takımlar oynamıyor ki” demişti.

Oysa bu karşılaşma bizim ülkemizde oynansaydı belki de Lefkoşa Atatürk Stadı’nın 20 bin kişilik tribünleri dolup taşacaktı.

Bu örnek ülkemiz futbolunun neden bir arpa yol almadığının en basit göstergesidir.

40 yıldır dışa açılamamanın hep sıkıntısını yaşıyoruz. Ve yaşamaya da devam edeceğiz.

Böyle gelmiş böyle gidecek.

Aklıma gelmişken THY ile hani bilet kesip Türkiye’ye maçlara gideriz ya, THY Avrupa’da çeşitli takımlara milyonlarca TL verip sponsor olurken, bizim ülkemize bir kuruş katkısı var mı? Yaptığı zamların dışında…

Biz hala kendi ülkemiz takımlarına değil de başka takımları desteklemekle avunup duralım. Eğer bu ülkede yaşıyorsak önce kendi ülkemizin takımlarına sahip çıkalım.

 
Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı