Köşe Yazarları

Bir arpa boyu yol alamadık!!!Futbolumuzda dışa açılma adına yapılan çalışmalarda “Londra Kupası”nın ne kadar külfet ve gereksiz olduğunu yıllarca önce vurgulamıştım.
Kıbrıs Türk Spor Yazarları Derneği Başkanı olduğum dönemde Süper Lig’de şampiyon olan takımlarımıza bir moral ve motivasyon olması adına Londra’ya gitme projesi benim önerim ile başlamıştı.
CTP hükümeti döneminde Başbakan Ferdi Sabit Soyer ile yaptığım görüşmelerde dönemin Futbol Federasyonu ile bu kararı aldık ve Londra Kupası organizasyonu başlamıştı.

İlk dönemde Londra Türk Toplumu Futbol Federasyonu ile yapılan görüşmelerde Londra Kupası organizasyonu yapıldı.
Büyük bir ilgi görmüştü ilk turnuva. Lig şampiyonu ve kupa şampiyonu takımlarımız ile 10 spor yazarı ve üst düzey yetkililer ile Londra’ya gidilmişti.
İlk başlangıçta bu projenin oldukça faydalı olacağını düşünmüştük.
Ancak gördük ki her geçen yıl organizasyon kötüye gitti. Masraflar çoğaldı. Ve en önemlisi şampiyon takımlarımız için bu kupa organizasyonu hiç cazip bir boyut kazanmadı.
Yani kısaca bu iş külfetten başka bir şey olmadı. Dolayısı ile iptali konusunda hem fikir olduk ve bu organizasyon son bulmuştu.
Özellikle Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu Başkanı Hasan Sertoğlu da bu konuda bizim görüşümüze katıldı ve Londra Kupası’nın iptal olmasını ve ülkemizde kupa finali oynanmasını kararlaştırmıştı.
Ancak bu yıl Londra Türk Toplumu Futbol Federasyonu yöneticileri adamıza gelip 19 Mayıs Londra Kupası organizasyonu için bizim Karma takımımızı oraya davet etmiştir.

Bizim federasyon da bu daveti nezaket gereği geri çevirmek istemedi ve kabul etti. Sonra apar topar bir karma takım oluştu.
Daha sonra kafile oluşturuldu ve Londra’ya gidildi.
Londra’nın Waltham Loch Stadı’nda gerçekleşen bu turnuva oldukça sönük ve etkisiz oluyor. Orada yaşayan Kıbrıslı Türklerin bile haberleri olmadan turnuvaya ilgi gösterilmeden kafilemiz gidip geliyor.
O zaman bu “Londra Kupası” bizim futbolcularımıza ne kazandırıyor. 19 Mayıs Kupası için harcanan paralar bize ne kazandırdı? Bana göre hiçbir şey.
Ne futbol adına ne de futbolcu adına akıllardan silinmeyecek bir organizasyon gerçekleşmedi. Tribünler boştu. Sadece kafileye dahil olanlar için güzel bir yurt gezisi tatili yaşanmış oldu.
Turnuva sonunda düzenlenen ödül töreni ise evlere şenlik.
Sayısız plaketler takdim edildi. Karma takımımız şampiyon oldu. Kupa öyle bir verildi ki halı saha turnuvalarında şampiyon olan takım daha çok heyecan yaşar.
Bizim karmamızda sadece “Lemi” şov yaptı. Malzemeci Lemi için güzel ve eğlenceli bir final son buldu.
KTFF Karma Takımı bu sabah adamıza gelecek. Esin ciddi bir sakatlık geçirdi ve dizine dikiş atıldı. Bu da Esin için büyük bir talihsizlik oldu.
Allah’tan başka futbolcumuz sakatlık yaşamadı. Zaten kupa finalinde karşılaştığımız rakip bizden çok çok alt seviyede.
Sahanın düzeni ise her yönü ile kötü. Soyunma odaları, yedek kulübeleri, tribünleri bizim ülkemizdeki en kötü sahaya eşdeğer.
Böyle bir atmosfere de bizim motivasyon olur diye gitmemiz de ne kadar olumlu ve doğru düşünmek gerek.

Dilerim gelecek yıllarda bu organizasyonlar iptal olur. Boş yere paralar harcanmaz. KTFF altyapıya önem verirken U15 ve U19 arası yıldızlarımız için böyle organizasyonlar gerçekleştirsin.
En azından böyle yıldız çocuklarımız için bu paralar harcansa onlara motive daha olumlu olur.Başa dön tuşu