Köşe Yazarları

Bazen rüyalara da inanacaksınSerdarlı dün Mağusa Türk Gücü deplasmanına çekinerek geldi. Çünkü oynayacağı takım geçen hafta birebir rakibi olan Cihangir’i deplasmanda mağlup etmeyi başarmış bir takımdı. Maçın ilk yarısı her iki takım açısından da oldukça durağan geçti. İki takım da rakip kalelerde gol pozisyonuna giremediler. İlk devrede en önemli pozisyon Uğur’un daha birinci dakikada kaleci ile karşı karşıya kaldığı pozisyonda topu dışarı göndermesiydi.
İkinci yarı başladığında Mağusa Türk Gücü galip gelmek için daha çok Serdarlı kalesi önünde görüldü. Ancak kale direklerinden dönen, kaleci Özgür’den seken toplara iş bitirici vuruşlar yapamayınca istedikleri golü bulamadılar. Bunu yapamamalarında Serdarlı’nın defansında görev yapan İbrahim Faye’nin de rolü vardı tabi. Faye, MTG’nin yarattığı tüm pozisyonlara çok yerinde müdahaleler yaparak gole izin vermedi. Serdarlı ortaya koyduğu oyunla, puan cetvelinde aynı konumda olduğu Mağusa Türk Gücü’nden alacağı bir puana razı bir oyun ortaya koydu. Gol yollarında etkili ismi İbrahim Kabore, Türk Gücü kalesi önünde değil de, orta alana yakın oynayıp rakibi bozmaya çalıştı. Bu görüntü de Serdarlı’nın zor deplasmandan bir puana razı olacağını gösteriyordu. Mağusa Türk Gücü ise kendi sahasında kazanamama serisine dünkü maçtan sonra bir yenisini daha eklemiş oldu. Serdarlı kalecisi Özgür, iki üç pozisyonda MTG forvetlerine gol atmaları için davetiye çıkarsa da MTG forvetleri bu daveti iyi vuruşlar yapamayarak geri çevirdi. Maçın son dakikalarında ise Serdarlı akşam rüyasında görse inanmayacağı golü atarak bir puana razı olduğu maçtan altın değil, elmas değerinde 3 puan aldı.
MTG gol atıp galip gelerek puan cetvelinde daha iyi bir konuma gelmeyi hesaplarken, sahadan puansız ayrıldı. Dünkü maçta MTG oyuncuları rakip kaleye giderken çoğalamadı. Osman’ın oyuna girmesiyle oyun saman alevi misali canlanır gibi göründü. Bunlar maçla ilgili notlar. Esas konu dün maça iyi izleyici kitlesinin gelmesi idi. Ancak maçın başlamasından hemen sonra başlayan yağmur, gelen seyircilerin dörtte üçünün stadı terk etmesine neden oldu. Çünkü, her defasında değindiğim “Canbulat Stadı’nın tribünlerinin üzeri kapalı değil” konusu yağan yağmurla acı gerçeği göz önüne serdi. Sahada görevli polisler, yöneticiler, sığabildiği kadar basın odasına doluştu. Bu doluşma da radyo kanallarında canlı maç anlatan arkadaşları zor durumda bıraktı. Foto muhabirlerinin sahaya gelen ambulansın hasta yatırılan bölümüne sığınarak görüntü almaya çalışması başka enteresan bir olaydı. BRT kameramanının içeri giren yağmur nedeniyle kamerasını korumak bakımından camları kapatması görüntü almasına engel oldu. Eğer dünkü MTG – Serdarlı karşılaşmasında futbolseverler bu maçla ilgili bazı pozisyonlar seyredebilirse, bu da kameramanın doğayla olan mücadelesi ve kamerasını korumaya çalışmasının bir ürünüdür. Bu basit ve yapılması gereken işlemlerin bir şekilde yerine getirilmemesinden dolayı futbolumuzun bir yerlere gideceği konusunda ben şahsen hala daha karamsarım. Bu olumsuzluklara rağmen iki kulübün de tedbir alarak ilk yarıda ıslanan formalarını değiştirerek kuru formalarla ikinci yarıya başlamaları önemli bir detaydı.


Başa dön tuşu