Bayındırlık Ve Ulaştırma Bakanı Kaşif Kamu-Sen İle Görüştü

11 Ekim 2013 Cuma | 15:27
Bayındırlık Ve Ulaştırma Bakanı Kaşif Kamu-Sen İle Görüştü

Kaşif, hurda yüklerinin serbest bölge dışında tespit edilecek yerde toplanacağını, burada presleneceğini ve limana sadece ihracat amaçlı getirileceğini belirterek, limandaki sıkıntıların sırayla ve maddi kaynak yaratıldıkça giderileceğini kaydetti.

Girne Turizm Limanı’nın ise adına yakışır bir şekilde hizmet vermesi için tüm sıkıntıları gidereceklerini ifade eden Kaşif, ülkeye giriş limanlarının “göz bebek” gibi olması gerektiğini, KKTC’nin dışa açılan kapısının limanlar olduğunu kaydetti ve bu bilinçle çalışmalarına devam edeceklerini vurguladı.

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ahmet Kaşif, bugün Mehmet Özkardaş başkanlığındaki Kamu-Sen heyetini kabul etti.

ÖZKARDAŞ

Kamu -Sen Genel Başkanı Mehmet Özkardaş da,  Kamu-Sen’in bakanlığa bağlı Gazimağusa ve Girne Limanlarında örgütlü olduğunu belirterek,  hem buradaki sıkıntıları hem de kamu alanındaki sıkıntıları görüşmek üzere bakan Kaşif’i ziyaret ettiklerini söyledi.

Özellikle Gazimağusa Limanı’nda yük boşaltma ile ilgili büyük sıkıntıların olduğunu, burada yapılan arpa, çimento gibi kirli yüklerin boşaltımı ve yüklenmesi sırasında çıkan tozların insan sağlığını olumsuz etkilediğini, denizde oluşan kirliliğin canlıları yok ettiğini, sürekli kazalar yaşandığını anlatan Özkardaş, bu sıkıntılara mutlaka çözüm bulunması gerektiğini kaydetti.

Özkardaş, Mağusa halkının denizi göremediğini, bu yüzden serbest bölgenin kapladığı alanın temizlenmesini, duvarların yıkılmasını ve park haline getirilerek halkın hizmetine sunulması gerektiğini vurguladı.

Girne Turizm Limanı’nda da binalar, liman ve elektrikle ilgili birçok sıkıntı yaşandığına işaret eden Özkardaş, limanlara gerekli ilginin gösterilmesini, uzman istihdamların yapılması gerektiğini söyledi.

Mehmet Özkardaş, sendika olarak bakanlıkla işbirliği içinde çalışmaya ve sıkıntıları çözmeye yardımcı olmaya hazır olduklarını da kaydetti.

KAŞİF

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ahmet Kaşif de, limanlarla ilgili yaşanan sıkıntıların tümünün farkında olduklarını, bakanlığa yeni geldiğini ancak özellikle Gazimağusa ve Girne Limanlarının sıkıntılarını yakından bildiğini ifade ederek, KKTC’nin dışa açılan kapıları limanlara büyük önem verdiğini, tüm çalışmalarını da limanların “göz bebekleri” olduğu düşüncesiyle yapacaklarını söyledi.

Kaşif, limanları geliştirme projesi çalışması başlattıklarını ifade ederek, Gazimağusa’daki serbest bölgenin başka bir bölgeye taşınacağını, ülkede insan yaşamını etkilemeyen kirli sanayi bölgelerinin zaten yer aldığını, bu konuda da ilk adımın hurda konusunda atıldığını ve yer bulma çalışmasının başlatıldığını kaydetti.

Hurdaların serbest bölge dışında bir yerde toplanması için yer tespit çalışması başlattıklarını, yer tespitinin ardından hurdaların burada toplanacağını ve işleneceğini, limana sadece ihraç etmek için götürüleceğini belirten Kaşif, Kalecik’teki petrol boşaltımının ise artık şamandıradan değil, rıhtımdan yapılması için çalışma yapıldığını anlattı.

Kaşif, problemlerin tüm çalışmalara rağmen bitmeyeceğini, ancak dünyadaki yeni teknoloji ve projelere ayak uydurmak için sürekli takım halinde çalışmak gerektiğini, bu konuda sendikalara da görev düştüğünü ifade ederek, çalışma sistemlerinin, birlikte çalışarak sorunları çözmek olduğunu kaydetti.