Köşe Yazarları

Baf ve Binatlı nereye gidiyor?Adamızın en güzel yörelerinden olan Güzelyurt bölgesi ne hikmetse her kademede ciddi anlamda sıkıntılar yaşıyor.
Tüketicisi, esnafı, narenciyesi, tüccarı herkesin isyanlarını takip ediyoruz.
Ne acıdır ki bir zamanlar bölge takımlarının zirveye taşıdığı “futbol” da dibe vurmuş durumda.
Batı bölgesinde Lefke ve Bostancı Bağcıl’ı ayrı tutacak olursak Güzelyurt dendi mi akla gelen iki camia vardı. Baf Ülkü Yurdu ve Binatlı.
Hiç unutamıyorum. Zafer Niyazi dönemindeki Baf Ülkü Yurdu’nun Kıbrıs Türk futboluna vurduğu damgaları.
Milli takım düzeyindeki kadrosu ile Güzelyurt Zafer Stadı’nda her maç yer yerinde oynuyordu. Tıklım tıklım tribünlerde Baf Ülkü Yurdu takımının oynadığı o güzel futbolu izlemeye gitmek keyif veriyordu insana.
Binatlı takımına gelince. Ne kadar çok yıldız futbolcu kazandırdı bu  ülkeye… Özel Tahsin, Mehmet Çangar başkanlığındaki döneme kadar hep zirve ligde başarılar elde etmiş bir takım vardı.
Bu iki takımın maçları en zor deplasmanlardı diğer takımlar için.
Ama bölgenin konumu itibarı ile zaman zaman kapanma noktasına kadar gelen Baf Ülkü Yurdu ve Binatlı’nın futbol takımları da arşivlerde kendilerini kaybediyorlar.
Bir de ilginç nokta var Güzelyurt bölgesinde. Genç nesil okul sporlarında müthiş başarılara imza atıyorlar.
Şht. Turgut Ortaokulu, daha sonra Kurtuluş Lisesi. Atletizmde veya futbolda elde ettikleri dereceler ve yaşadıkları şampiyonluklar ile hep dikkat çekiyorlar.
Ama ne yazık ki bu okullardan mezun olan bu başarılı genç sporcularımız Baf Ülkü Yurdu veya Binatlı Spor Kulüplerinin kapılarında yeşil ışık görmediklerinden yok olup gidiyorlar o güzelim bölgeden. 
Her yıl kötü bir tablo çizerek küme düşen Baf Ülkü Yurdu önce 1. Lig’e daha sonra 2. Lig’e düştü. İlk maçına da yenilgi ile başladı ve son sırada. Baf Ülkü Yurdu’nda Sertel Berberoğlu başkanlık görevine gelirken büyük umutları vardı. Baf’ı yeniden yapılandırıp hak ettiği yerlere getirecekti.
Ama belli ki elini taşın altına koyup göreve gelen Berberoğlu beklediği desteği de göremedi.
Binatlı düştüğü Birinci Lig’den bir alt kümeye düşmekten hep son haftalarda kurtuluyor. Geçen sezon Baf ile birlikte 2. Lig’e düşmeyi son maçta kurtarmıştı.
  Şimdi 1. Lig’de 5 maç geride kaldı ve Binatlı takımı oynadığı 5 maçta hiç galibiyet alamadı. 2 puanla son sırada yer alıyor.  Binatlı Kulübü’nde de Ferit Tatlıses başkanlık görevinde belli ki bundan iyisini yapamıyor.
Böylesi büyük camialarda kulübü yönetebilmek bir veya iki kişinin iyi niyeti ile olmuyor.
Eski futbolcuların, taraftarların camialarına sahip çıkmadıkları müddetçe bu iki takımımız gibi “futbol” maziye gömülecek.


Başa dön tuşu