Köşe Yazarları

Aleme İbret Olsun!


Bazen şu soruya muhatap olurum: “Bu ülkede hiç mi iyi birşey yok?”

Vallahi düşünmem gerek!Bu, cevabı hemencecik akla gelecek cinsten bir soru değil.

Ama öncelikle söyleyebilirim ki; Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesinin “Tahlil Servisi” ilk aklıma gelen “iyi şey”lerden biridir.

Belki başka şehirlerde de öyledir. Bilemem. Ama ben sürekli buradan hizmet aldığımdan dolayı, burasını objektif olarak değerlendirebilme şansına sahibim.

Telefon et… Verilen saatte oraya git… Dakikalar içerisinde kanını aldır… Akşama da sonucu internetten öğren!

Muhteşem bir durum.

Şeker hastalarına uygulanan insülin reçetesine de “iyi şey” olarak değinmeden geçemeyeceğim. Özel doktorunuz özel reçeteye iğnenizi yazıyor ve gidip hastane eczanesinden anında alabiliyorsunuz.

İşte hizmet bu. Düşünün tüm devlet birimleri böyle çalışsa?

Tadından yenmezdi.

Tüm hastalara bu tür uygulamaların yaygınlaştırılmasını diliyorum.

Olması gereken bu elbet. Ama bataklıkta güle rastlayınca insanın hoşuna gidiyor işte!

Bu “güzellik” süreklilik arz eden bir durum.

Arada şahit olduğum “iyilikler” de yok değil.

Gerçi, her defasında, gazetelerin kıytırık bir köşesinde yer almaktan kendilerini kurtaramıyorlar ama bu da olsun! Yazalım ki daha çok yayılsın.

Demek ki medya ile benim önceliklerim bir değilmiş! Ben bütün kötülüklerin;  YOLSUZLUKLARIN ÖNLENMESİ sayesinde son bulacağına inanırım. Kurtuluşumuzun, refah seviyemizin artışına bağlı olduğunu, bunun da ancak boşa harcanan kıt devlet kaynaklarının disiplin altına alınmasıyla olabileceğini savunurum.

Bu yüzden; yolsuzlukların önlenmesi, tasarruf tedbirleri, verimlilik, etkililik, şeffaflık, denetim, iyi yönetim, doğruluk ve dürüstlükle ilgili haberler daha fazla dikkatimi çeker.

Örneğin Eski Dışişleri Bakanının “bir hiç uğruna” devlete, hem de her fırsatta kurmakla övündüğü devletine, 10 milyon lirayı boşu boşuna harcatmış olduğunu duyunca kahroldum.

“Dünyaya meydan okuyan bu kahramanın” bu parayla ne gibi LOBİ faaliyetleri yaptığını sadece ben mi merak ediyorum acaba?

Vermiş olduğu paraya bakın! Ayda 200.000 TL. ve görev süresi boyunca tamı tamına 10 milyon TL.

Hiç unutmam. Lefkoşa Onkoloji Hastanesi keşif bedeli 10 milyon TL. idi. Boşa giden bu para ile aynısından bir tane daha yapılabilirdi.

Bu para kimlere verildi? KKTC hakkında hangi dergilerde kaç yazı yayınlattırıldı? Kaç diplomatik ilişki kuruldu ve sonuç ne oldu? Bu parayı alanlar acaba bizi “enayi” müşteri olarak gördü ve halimize kahkahalarla güldü mü?

“Dünyaya meydan okuyan Eski Bakan” aklımızda 11 milyon 250 bin USD ile yer etmişti. Bu paranın sadece ilk 2 taksidi hazineden çıkmıştı. Daha doğrusu bu parayı KKTC adına daha sonra tahsil etmek şartıyla ilgili firma ödemişti. Bunun karşılığını da Ercan Sözleşmesinin 4 yıl daha uzatılması sayesinde, iddialara göre 777 milyon EURO tutacak ve devletin zarar hanesine yazılacak ek süre uzatımı sözleşmesi ile almıştı.

Alan memnun veren memnun olunca, kimsenin de umrunda olmuyor. Devlet zarara girecekmiş kime ne?

11 milyon 250 bin dolara ne kadar ağlaşmıştık oysa! Ombudsman, Meclis Araştırma Komitesi, polis, savcılık, kamuoyu aylarca perişan olmuştu.

Sahi noldu o iş?

Tamam da bu 10 milyon liranın hesabını kimse sormayacak mı?

Yeni Dışişleri Bakanı Kudret Özersay bu “gereksiz/faydasız/getirisiz” harcamayı engellemekle/sözleşmeyi yenilememekle çok güzel ve doğru bir iş yapmıştır.

Bu sadece tek kalemlik bir savurganlık mı? Başkaları da yok mu? Mutlaka vardır!

Düşünün bu tasarruf edilen para ile bir “Kadın Sığınma Evi” inşa edilse ve üzerine de “Gereksiz Lobi Faaliyetlerinin Engellenmesi Yolu ile Tasarruf Edilen Para ile İnşa Ettirilmiştir” yazısı yazılsa!!!

Nesiller boyu bu yapılanlar asla unutulmaz!

Aleme ibret olur!

 

 Başa dön tuşu