Akıncı gaf mı yaptı? - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Pazar, Aralık 4, 2022
Köşe Yazarları

Akıncı gaf mı yaptı?

Deniz Gürgöze

Öncelikle siyaset;  devlet işlerini yürütme sanatı vardır. Bu sanatın erbabı olmadığınız an halk sizi oturduğunuz makamdan koyduğu gibi alır ve bir daha seçilme şansı bile vermez.

Bizde de durum budur.


Herkes siyaset yapamaz. Yapmak ister ama başaramaz.

Geçtiğimiz gün Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya geldi. Bizler için çok önemli bir ziyaretti bu. Yılların kangren yarası haline gelen ve halen çözümlenmeyen Kıbrıs konusu gündemdeydi. Bizler için Sayın Erdoğan’nın ağzından çıkacak olan her cümle Kıbrıs konusunda ilerleme için hayati önem taşımaktaydı. Nitekim görüşmeler oldu, istişareler yapıldı, bilgiler toplandı, fikirler sunuldu.

Ve sıra bu görüşmelerin bir kesimini basın yolu ile halka aktarmaya geldi.

Şunu söylemek isterim ki Türkiye’deki siyaset ile Kıbrıs’taki siyaset bir değildir. Özellikle halka hitap çok önemlidir. Yaptığınız gaf sizi tüm artılarınızla eksiye taşır.

Konuşmalar başladı. Kıbrıs konusunda her ne kadar umut verilse de görünen o ki Akıncı bu durumdan oldukça rahatsız. Yani sürekli bu konunun gündeme gelmesi onu açıklama yapmak zorunda bırakıyor.

İşin en ilginç yanı Kıbrıs konusu ile ilgili ciddi bir bilgi aktarılırken bugün o aktarılan konuşmaların yerine Sayın Akıncı’nın konuşmasının sonunda yaptığı gaf konuşuluyor.

Bence Sayın Akıncı bilerek ve isteyerek tamamen algı yaratmak ve Kıbrıs konusunun bir nebze de olsa gündemden düşmesi için  bizleri yani Kıbrıslıları DEDİKOCUCU ilan etti. Haksız değildir. Dedikodu ile gündem yaratan bir milletiz. Hele de varsayımlarla yarattığımız algı müthiş şekilde etkilidir. Bugün duyumlarla hareket eden binlerce insan varken nasıl DEDİKODUCU olmadığımız iddia edilsin ki! Ama bu konu milyonların izlediği bir canlı yayında gündeme gelmemeliydi. Sayın Erdoğan oldukça rahatsız olmuş ki böylesine bir kelimenin oradaki devlet adamının ağzına yakışmadığını verdiği mesajla vurgulamıştır. ‘’DEDİKODUCU DİYEREK VATANI BÖLMEYELİM’’ ….

Sayın Akıncı bence yaptığı gafın farkındadır. Zeki ve bilgili bir devlet adamıdır. Nerede ne konuşacağının da bilincindedir. Bu kelimenin doğruluğu değil söylenme amacı tamamen politik hesaplar üzerindendir. Yani Sayın Akıncı Kıbrıs konusunda artık açıklama yapmaktan rahatsızlık duymaktadır. Böylesine bir algı ile bir nebze bile olsa gündemi değiştirmiştir. Bugün sokakta bile Kıbrıs konusundan çok DEDİKODUCU olduğumuz konuşuluyorsa bence Sayın Akıncı başarmıştır…

 

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar