Köşe Yazarları

Ah Çetinkaya… Vah Çetinkaya…

Adı Çetinkaya. Soyadı Efsane… üç sezon önce adı GAÜ Çetinkaya oldu ve bu sezon GAÜ, adını verdiği GAÜ Çetinkaya’dan elini çekti. Ne oldu? Çetinkaya kulübü sahipsiz kaldı.

Bu sezon Süper Lige çıkan kulüplerle birlikte 14 takımlı Süper ligde takımlar genel kurullarını yapıp başkanlarını seçerek sezon hazırlıklarına başladı, kamplarını planladı.

Şanlı mazisinde 13 lig şampiyonluğu 17 kupa şampiyonluğu bulunan ülkemizin en köklü kulüplerinden Çetinkaya sahipsiz kaldı ve takımın düştüğü durum sporseverlerin yüreklerini parçalıyor.

Siyaset ve iş dünyasının yakından tanıdığı Hüseyin Özgürgün, Cemal Bulutoğlulları, Hasan Macilla, Ali Kösazade, Mehmet Tatar,  Ömer Arhun, Mustafa Debbağ, ve daha niceleleri, Çetinkaya’nın başkanlığını yapıp yönetiminde görev aldı.

Bugün gelinen nokta ise içler acısı. Çetinkaya’ya gönül verenler birer birer elini ayağını kulüpten çekti.

Çetinkaya, başkan adayı bulamadığı için genel kurulu üç kez ertelemek zorunda kaldı ve divan başkanı olması nedeniyle ihale, Bülent Dizdarlı’ya kaldı. Dizdarlı, başkan bulamayan Çetinkaya için espri ile karışık kulüp başkanlığı için “ihale”ye çıkacağını söyledi.

İşte efsanenin düştüğü durum. Yazık. Hem de çok yazık.

Çetinkaya eriyip giderken eski başkanlar, yöneticiler ve camianın duayenleri sadece seyrediyor.

Nihayet bir genç çıkıp bugün yapılacak genel kurulda aday olduğunu açıkladı.

Çetinkaya’nın altyapı kademelerinde görev alan Süleyman Yemen,  başkanlık seçimi için üyelerden onay isteyecek.

Yemen, üyelerden onay alırsa Çetinkaya’nın başına gelip ateşten gömleği giyecek.

Ne kadar başarılı olur veya olmaz bunu başkan seçildikten sonra zaman gösterecek. Ülkemiz kulüpleri kurumsal bir yapıya sahip olmadığı için Yemen’in işi çok ama çok zor.

Maddi sıkıntılar içinde boğuşan Çetinkaya’yı Yemen’in ayağa kaldırması imkansız gibi görünüyor.

Geçmişte kulüpte başkanlık ve yöneticilik yapanlar sırra kadem bastılar.

Bu saatten sonra başka bir adayın da çıkması mümkün değil çünkü Çetinkaya’nın tüzüğüne göre başkanlık için 48 gün önceden dilekçesini vermesi gerekiyor.

Çetinkaya’nın çöküşü aslında ülkemiz futbolunun fotoğrafını yansıtmaktadır.

Hemen hemen tüm kulüplerin mali açıdan zor günler yaşadıkları bir gerçek.

Kulüplerin bu sıkıntıları ne kadar devam eder, ne kadar dayanırlar bilemeyiz ama Kıbrıs Türk futbolunun efsanesi olan bir kulübün bu hallere düşmeye hakkı yoktu.    

 

***  ***  ***

Geçmişte  aynı sıkıntıyı Yenicami de yaşamıştı. 2003- 2004 sezonunda Yenicami, 1. Lige düştü. Üç sezon birinci ligde mücadele etti.  2007- 2008 sezonunda ise yeniden Süper lige çıktı ve Kartalın dönüşü muhteşem oldu.  Kaan Kaner, Abdullah Yusuf, Enver Kahveciler, Mehmet Saydam, Bülent Avcan, Serhan Kotak, gibi ülkemizin önemli isimleri güçlü bir yönetim kurup siyah beyazlı ekibi 1. Ligden alıp Süper Lige çıkarmışlar ve bununla da kalmayıp kulübü kurumsal yapıya kavuşturmuşlardır. Yenicami’nin son dönemlerdeki şampiyonlukları ve başarası yanında alt yapısını geliştirmek için futbol akademesini de kurması bir marka olmasında önemli bir adımdı.  Bu yolla yetiştirdiği birçok genç yıldızı da başka kulüplere kiralayıp aldığı paralarla sezonun masraflarının önemli bir kısmını çıkarıp hiçbir sıkıntı yaşamadan yoluna devam ediyor. Sonucunda da başarı kendiliğinden geliyor. Neden Çetinkaya camiası da aynını başarmasın. Kaldı ki, daha eski ve köklü bir kulüp oluşu bunun yapılmasını olanaklı kılıyor.

 

Çetinkaya’nın şanlı tarihi, mücadele yıllarından da önceye dayanan ve Kıbrıs Türkü’nün varoluş davasıyla birlikte anılan bir olgudur. Geçmişte, sportif başarılarının yanında Kıbrıs Türk siyasetinde de önemli roller oynayan güzide bir takımımızdır Çetinkaya… Bu sebepledir ki, Kulübün bu durumunu görüp de sessiz kalamazdım. Dileğim en kısa zamanda, Çetinkaya camiasının “EFSANE” ye sahip çıkmasıdır.

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı