5 Yıldızlı Hareket ve toparlanıyoruz

27 Mayıs 2013 Pazartesi | 11:28

Memlekette olanı-biteni seyrederken aklıma İtalya’da son seçimlerde yaşananlar geldi. İtalya’da internet-iletişim çağında siyaseten bir ilk yaşandı. 64 yaşında Bebe Grillo diye bir komedyen arkasına bir iş adamı desteğini alarak internette örgütlenerek sisteme karşı savaş açtı.
Adına “5 Yıldızlı Hareket” dedikleri bir sivil hareketle sağ ve sol cepheden insanları sisteme karşı harekete geçirdiler. Kısa sürede internetten doğrudan demokrasi yöntemi ile Blog, Facebook, Twiter, Youtube üzerinden milyonları peşlerine taktılar. Hareketin başındaki Grillo aday olmadı, adaylarını da internetten oylama ile belirlediler.
Mevcut düzenin tüm pisliklerini ortaya döktüler, inanılmaz bir şeffaflık ve hesap sorma ile siyasetten ve mevcut düzenden umudunu kesenlerin umut kapısı oldular.
Başlarda kimse onlara şans tanımıyordu ama kısa sürede aydınlarında katkıları ile ahbap-çavuş medyasına rağmen önemli bir güç haline geldiler ve 2 ay önceki seçimlerde herkesi şoke eden bir sonuç aldılar. % 25 oy alarak 1.parti oldular ve meclise 162 genç parlamenter soktular. Şimdi bütün dünya bu modeli konuşuyor.
Gelelim bize… Son yaşadığımız siyasi çalkantıdan sonra bir kere daha gördük ki, başkanlık rejimine göre bir yürütme-yasama düzeni ve buna uygun Siyasi Partiler, Seçim Yasası v.s. oluşturamazsak, mevcut popülist ve yozlaşmış sistemle patinaj yapmaya devam edeceğiz.
Eğer, dibe vurma olmazsa, sistemi, sistemden beslenenlerle değiştirmek de zordur. Dibe vurmadığımız içinde aynı sistemle ve aynı politikacılarla devam ediyoruz. Lefkoşa Belediye seçimlerinde oy kullananların sayısının ne kadar düşük olduğunu gördük, halkta bıkkınlık diz boyu.
Peki, mevcut siyasi partiler bir araya gelip, bahsettiğimiz başkanlık rejimine uygun değişikliği yapmayacaklarına göre mevcut şartlarda değişim için elimizde ne var?
Çözüm umudu veya Türkiye’nin mali yardım karşılığında yönetsel ve idari değişikliği programa monte etmesi var. Ama bunlar hep gelecekte, bugün için elimizde ne var, içsel dinamik olarak ne var?
Bana göre, İtalya’daki 5 Yıldızlı Hareket gibi bizdeki TOPARLANIYORUZ Hareketi de, değişimi tetiklemek için çok önemli bir konjonktür ve fırsat yakalamıştır. Kudret’in etrafında kısa sürede değişime susayan önemli bir kitle toplanmıştır, görünür ve görünür olmayan gönüllüler vardır.
Kudret Özersay ve arkadaşları, sivil dinamiklerin, iş dünyasının, aydınların da direkt-indirekt, açık-örtülü katkısı ile siyasette ve sistemde değişimi başlatabilir. Bildiğim kadarıyla, Seçim Yasamız gereği, temmuzdaki erken seçime partileşerek giremezler ama farklı formüllerle bu seçimi etkileyebilirler ve Meclis’e de girebilirler.
Ki, girmelidirler.