Zirvede hayal kırıklığı

0
12

Telsim Süper Ligi’nde 19. hafta geride kalırken zirvede büyük bir hayal kırıklığı yaşadık. Sezonun başından beri iddialı bir şekilde söylediğim 3 başkent takımı Çetinkaya, Küçük Kaymaklı ve Yenicami’nin şampiyonluk yarışında içinde olacakları daha ligin bitmesine 7 hafta kala çözülüyor gibi.
Ligin alt sıralarında ise hala daha puan elde edemeyen Göçmenköy’ün direk küme düşmesi kesinleşirken tam 9 takımın bu tehlike ile karşı karşıya kalmaları ligin heyecanını sürdürecek.
Süper Lig’de Çetinkaya, Yenicami ve Küçük Kaymaklı’yı 2 hafta önceye kadar Bostancı Bağcıl’ın da takip etmesi heyecanı yükseltmişti.
Ancak Bostancı Bağcıl’ın üst üste aldığı mağlubiyetler yarıştan erken kopmasına neden oldu.
Sezonun 2. devresinin başlaması ile “şok”larını yaşayan Küçük Kaymaklı tüm taraftarlarını ve bizleri hayal kırıklığına uğrattı.
4 hafta üst üste yaşanan puan kayıpları, teknik adam değişikliği Küçük Kaymaklı’yı da bu yarıştan uzaklaştırdı.
Küçük Kaymaklı’da ara transfer dönemindeki strateji hatalarının bedeli büyük oldu.
Yaşanan transfer değişiklikleri takıma hiç fayda sağlamadığı gibi oyun düzenin bozulmasına, savunmanın değişmesine ve gol yollarında sıkıntı yaşamalarına neden oldu.
  Bunun bedeli de şampiyonluk yarışından kopmaları oldu.
Üç başkent takımından Kaymaklı’nın bu yarıştan kopması ile Yenicami tam da umutlanmışken bir Cihangir darbesi ile karşı karşıya kalınca Kara Kartal da kapatılması güç bir puan kaybı yaşadı.
Matematiksel olarak Yenicami belki 6 puan farkı kapatabilir ancak Çetinkaya’nın hangi 2 maçta puan kaybedebileceğini düşünmeli.
Bana çok zor gibi geliyor.
Son haftalarda rakiplerinin puan kaybetmesi ile daha da hırslanan Çetinkaya bu gidişle ligin bitimine haftalar kala şampiyonluğunu ilan edecek.
Telsim Süper Ligi’nde zirvede heyecan biterken gözler bir anda alt sıralara çevrildi. Göçmenköy’den sonra direk küme düşecek 2. takımı belirleyecek tabloya baktığım zaman 9 takım için durum kritik.
Gençlik Gücü’nün, Lapta’nın ve Hamitköy’ün son haftalarda puanlar almaları Serdarlı, Türk Ocağı, Cihangir, Mağusa, Lefke hatta Doğan Türk Birliği’ne tehlikeli konuma getirdi.
Bu hafta oynanacak olan 20. Karşılaşmalardan sonra durum daha da netleşecek.
Puan kaybı yaşayacak takım zora girecek. Dolayısı ile hataların telafisi olmayacak. Ancak şunu da ifade etmek istiyorum ki geçen hafta kırmızı kart sayılarında artış görüldü.
Futbol dostluk ve kardeşliktir. Bunu unutmadan centilmence maçlara çıkılsın, hak eden kazandın diyorum…