Zehir yağıyor

0
244
köpek havaalanı

Uyuşturucu tacirleri, hava ve deniz limanları yanında, kara kapılarını kullanarak güneyden ülkeye uyuşturucu sokuyor. Uyuşturucu da en fazla tutuklama Ercan’da

 EN ÇOK ERCAN’DAN: Uyuşturucuya savaş açan polis, deniz, kara ve hava limanlarda kuş uçurtmuyor. Uyuşturucunun adaya girmemesi için ortaya konan tüm çabalara rağmen, uyuşturucu tacirleri her yolu deniyor. En çok uyuşturucu yakalanan yer Ercan Devlet Havaalanı

ERCAN’DA KUŞ UÇMUYOR: Ercan Havaalanı en çok operasyon yapılan yer. Ercan’da 2017 yılının ilk çeyreğinde 254 gram Hint keneviri, 4 gram eroin, 53 miligram kokain, 39 adet extacy ve 3 adet LSD içeren pul ele geçirildi

TUTUKLU SAYISI ÜRKÜTÜYOR: Son dört buçuk yılın polis raporlarına bakıldığında, sadece Ercan’dan 2013 yılı ile 2017 yılının ilk çeyreğinde 252 kişi tutuklandı. 2017 yılının ilk yarısında ise bu sayı 52 olarak kayıtlara geçti

 

Ülkenin kabusu haline gelen ve bir türlü önüne geçilemeyen uyuşturucu batağına bulaşan suçlu sayısı yıllara göre hızla artıyor.

Havalimanı, deniz ve kara giriş kapılarında denetimlerini artıran Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Şubesi, ülkeye uyuşturucu girişini engellemek için büyük mücadele veriyor.

Uyuşturucu kullanım yaşı 14’e kadar düşerken, mahkemelerde hemen her gün yeni bir dava gündemde.

Ocak 2013 ve 2017 yılının ilk çeyreğinde Havalimanı, deniz ve Kara Giriş Kapıları’nda yapılan operasyonlarda toplam 356 kişi yakalandı.

Ülkede son 5 yılda artan kriminal olaylarda, özellikle uyuşturucudaki artışı polis istatistiklerine yansıdı.

 

Kullanıcılar da satıcılar da Ercan’ı tercih ediyor

Ülkeye uyuşturucu sokmak için en çok tercih edilen nokta Ercan Havalimanı. 2013 ve 2017 yılı Haziran ayının tamamında Ercan Havalimanı’nda,  106 gram kokain,  1 kilo 189 gram eroin, 8 kilo 830 gram Hint keneviri, 345 adet extacy hap ele geçirildi.

 

Deniz ve kara giriş kapıları da kullanılıyor

Uyuşturucu tacirleri, ülkeye uyuşturucuyu sokmak için deniz limanları da kullanıyor.

Buna bağlı yapılan polis denetimlerinde, son 4 buçuk yılda Girne Turizm Limanı’nda 23 kişi, Mağusa Limanın’da 22, Metehan Kara Giriş Kapısı’nda 11, Ledra Palace Kara Giriş Kapısı’nda 4, Beyarmudu Kara Giriş Kapısı’nda 9, Akyar Sınır Kapısı’nda 2, Bostancı Sınır Kapısı 1 ve Yeşilırmak Kara Giriş Kapısı’nda 1 kişi tutuklandı.

Girne Turizm Limanı’nda 301 gram Hintkeneviri, Metehan Kara Giriş Kapısı’nda 20 gram kokain, 187 gram bonzai, 267 gram Hint keneviri, 3 adet Extacy hap,  Ledra Palace Kara Giriş Kapısı’nda 17 gram Hintkeneviri, Beyarmudu Kara Giriş Kapısı’nda 30 gram Hint keneviri ele geçirildi.

 

Detektör köpekler ekibin parçası

Narkotik bünyesinde yer alan detektör köpekler, adeta geçit vermiyor.

Haftanın yedi günü havalimanı, deniz ve kara giriş kapılarında görev yapan 6 detektör köpek son yıllarda daha aktif çalışmaya başlarken, özellikle Ercan Havalimanı’nda yüklü miktarda uyuşturucu tespit etti.

 

En fazla Hint Keneviri…

Polis istatistiklerinde, Hava, deniz limanı ve Kara Giriş Kapıları’nda 2013 ve 2017 yılının ilk yarısında uyuşturucu türleri arasında ilk sırayı Hint Keneviri aldı.

Ülkeye en fazla uyuşturucu yine Ercan Havalimanı’ndan ithal edilirken,  2016 yılında bir bavulda 5 kilo 983 gram Hint Keneviri ele geçirilmişti.

Yapılan polis denetimlerinde, 2017 yılında Girne Turizm Limanı’nda ülkeye sokulmaya çalışan 1665 adet extacy haplar, detektör köpeklerin sayesinde yakalanmıştı.

 

Kokain ve eroinde de artış…

Aynı denetimlerde ortaya çıkan bir başka ürkütücü sonuç ise tüm uyuşturucu maddeleri içerisinde tek kullanımıyla bile bağımlılık yapan eroin ve kokain.

Diğer uyuşturucular gibi öldürücü olan kokain ve eroin de son dört buçuk yılda havalimanı ve kara giriş kapılarında polis kayıtlarında sıkça görüldü.

Polis,  sentetik uyuşturucu türlerinin en tehlikelileri arasında yer alan MDMA’yı 19 gram,  LSD ise 76 miligram olarak ele geçirdi.

İstatistiklere göre, 2013 ve 2017 yılının ilk çeyreğinde 106 gram kokain ve 1 kilo 189 gram eroin ele geçirilirken, miktarlar ürkütüyor.

Bonzai yine gündemde

Kullanımı son yıllarda artış gösteren ve birçok kişinin ani ölümüne neden olan bonzai hem Havalimanı’ndan hem de kara giriş kapılarından ülkeye sokulmak istendi.

Polis raporlarına göre son dört buçuk senede Havalimanı ve Kara Giriş Kapıları’nda 1 kilo 038 gram bonzai ele geçirildi.

Gençler uyuşturucu batağında

Ülkenin kâbusu haline gelen ve bir türlü önüne geçilemeyen uyuşturucu batağına bulaşan suçlu sayısı hızla artıyor.

2016 yılının tamamında 410 kişi uyuşturucu suçlarına karışarak, tutuklandı.

KKTC’de uyuşturucu kullanım yaşı 14’e kadar düştü, uyuşturucu tacirleri ülkenin bütününe yayılmış durumda. Mahkemeler de hemen her gün bir uyuşturucu suçuna ilişkin, dava görüşüyor.

Mahkeme gündemini meşgul eden davaların başında gelen uyuşturucu suçlarını, genelde aynı suçtan daha önce mahkûm olanlar işliyor.

 

Uyuşturucu suçlarında ilk sırada Lefkoşa yer aldı

Lefkoşa, ülkede son yıllarda büyük artış gösteren uyuşturucu suçları arasında ilk sırada yer alırken, başkenti Girne takip etti.

2016 yılının tamamında uyuşturucu suçundan Lefkoşa’da 170 kişi, Gazimağusa’da 52, Girne’de 92, Güzelyurt’ta 39, İskele’de ise 7 kişi tutuklandı.

Buna bağlı olarak yapılan uyuşturucu operasyonlarında Lefkoşa’da 12 ayda 6 kilo 63 gram Hintkeneviri, 360 gram Bonzai, 70 gram kokain, 3 gram eroin, 76 miligram LSD, 1267 Extacy hap, 56 kök Hintkeneviri bitkisi ele geçirildi.

İşlenen suçların ikinci adresi olan Girne’de ise 2016 yılının tamamında,  710 gram Hintkeneviri, 1 kilo 707 gram Bonzai, 1 gram kokain, 19 gram MDMA, 570 adet extacy hap ve 51 kök Hintkeneviri bitkisi tespit edildi.

 

2016’da uyuşturucudan iki ölüm

Ülkede uyuşturucu kullanımı 2015 yılında 7 kişinin ölümüne neden olurken, 2016 yılında 2 kişi yaşamını yitirdi.

2016 yılı Haziran ayında Girne’de arkadaşları ile uyuşturucu içtiği esnada fenalaşan 22 yaşındaki Nedim Bük’ün cansız bedeni harabe bir evde bulunmuştu.

Kahreden bir başka ölüm haberi ise yine 2016 yılı Eylül ayında Çayönü köyünde yaşandı.

Aşırı dozda uyuşturucu aldığı tespit edilen, 29 yaşındaki Şükrü Rıza Atınç’ın cansız bedenini nişanlısı buldu.

 


 

Barış Sel

Sel: Mücadelemiz devam edecek

Yaygınlaşan uyuşturucuya karşı ülke genelinde olduğu gibi, Limanlar ve Kara Giriş Kapıları’nda denetimlerini arttırdıklarına dikkat çeken Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürü Mahmut Barış Sel şu ifadeleri kullandı:

“Limanlarda, kara giriş kapılarında ve Havalimanı’nda Gümrük personeli ve Sivil Hizmet Görevlileri ile iş birliği içindeyiz. Uyuşturucu ithalinin en yaygın görüldüğü yer olan Ercan Havalimanı’nda personelimiz detektör köpeklerle 7/24 görev başında.

Ülkenin bütününe yayılan uyuşturucuya karşı mücadelemiz devam edecek.”