En Üst

25 Mart 2017

Zarar sadece İskele’de

Zarar sadece İskele’de
Haber İçi Üst

 TEHLİKE YOK… Dipkarpaz ve Mehmetçik Belediye başkanları önceki gece Kalecik’ten denize sızan yakıt nedeniyle bölgelerinde şu an için tehlike olmadığını açıkladı. İskele Belediye Başkanı Halil Orun ise, İskele’de de sadece balık çiftliğinin zarar gördüğünü belirtti  

 “DERS OLMALI”… Mehmetçik ve Dipkarpaz Belediye Başkanları, bölgeye daha geniş çaplı petrol dolum tesisi kurmak isteyenlere sert çıktı. Kalecik’te önceki gün yaşanan çevre felaketinden ders alınması gerektiğini belirten başkanlar, “Bu daha felaketin en küçük boyutu” dedi

Kalecik’te faaliyet gösteren AKSA Elektrik Santrali’nde önceki akşam  yakıt ikmali sırasında boruların patlaması sonucunda denize sızan petrol bölgede panik yarattı. Denize sızan yakıtın temizlenmesi için bölgede bulunan belediyeler de ekipler göndererek temizleme çalışmalarına destekte bulundu.
Havadis’e konuşan belediye başkanları, Kalecik’te faaliyet gösteren AKSA Elektrik Santrali’nden denize sızan yakıtın bölgelerine olan etkilerini değerlendirdi.
Belediye başkanlarından alınan bilgiye göre AKSA Elektrik Santrali’nden denize sızan yakıt İskele dışına ulaşmadı.

İskele’deki balık çiftliği zarar gördü
İskele Belediye Başkanı Halil Orun durumun sadece bölgedeki balık çiftliğini etkilediğini söyleyerek, şu an için İskele’de tehlike olmadığını açıkladı.
Mehmetçik Belediye Başkanı Beyazıt Adalıer ve Dipkarpaz Belediye Başkanı Mehmet Demirci ise turizm bölgelerinde böyle bir tesisin bulunmasına ve yeni bir petrol dolum tesisi yapılmasının planlanmasına karşı çıktı. Kalecik’te yaşanan felaketin bölgelerine ulaşmadığını belirten Adalıer ve Demirci, buna rağmen halkın büyük bir endişe içinde olduğunu belirtti.   

Orun: Sadece balık çiftliği etkilendi
Konu ile ilgili İskele’de tehlike olmadığını açıklayan Orun, denize sızan petrolden sadece bölgedeki balık çiftliğinin etkilendiğini söyledi. Orun şu şekilde konuştu:
İlk bilgileri ilgili müessese müdüründen aldık ve aldığımız bilgi gemiden depoya boşaltım noktasında ara borularda bir ayrışma olduğu ve o borunun basınç altında kopması nedeniyle denize ilk etapta 50 ile 100 tonluk yakıtın aktığı şeklindedir. Olay gece yarısı 02.00 saatlerinde gerçekleşti. Olay tespit edildikten sonra petrolün geniş alana yayılmasını önlemek için bariyerler geliştirilmeye başlandı. 09.00 saatlerinde bütün örgütlerle temas kurduk ve kriz masası oluşturduk. Kriz Masası oluşturulması ile birlikte AKSA’nın merkezi olan İstanbul’dan yardım talep edildi. Türkiye’nin en deneyimli firması ile iş birliği yapılarak KKTC’ye gelmesi süratlendirildi. Önce teknik heyet geldi. Yelken ve kanat uçaklarla havadan tespit yapıldı. O ana kadar 3 kilometrelik bir alana yayılmıştı. Dalgaların kıyıya itmesiyle ve rüzgarın etkisiyle Bafra’ya doğru deniz feneri dediğimiz noktaya doğru yoğun kirlilik oluştu. Şu an itibarı ile İskele’de tehlike yok. Bölgedeki durumdan balık çiftliği etkilendi. Bunun kaldırılması için ilgili şirket işçi alımına başladı. 10 gün içinde tamamen ortadan kaldırılarak 1 ay içinde kıyıdaki hoş olamayan görüntüler kaldırılacak ve temizlenecek. 

“Tedbirler alınmalı”
Kurulacak tesislerde son teknoloji kullanılmasının ve acil müdahale ekibinin bulunması gerekliliğinin önemine değinen Orun şu şekilde konuştu:
“Önemli olan modern teknolojinin gelişmesidir. Kurulacak tesislerde son teknoloji kurulması ve acil müdahale ekibi bulunması gerekir. Bunların tüzükte yer alması gerekir. Ancak bu konuda tüzükler yetersiz kalıyor. Denizin yoğun kirletilmesi nedeniyle cezalar maalesef belirlenmemiştir. Bu eksikliklerin giderilmesi gerekir. Olaya popülist bir şekilde yaklaşmak olmaz. Bu olay meydana geldi birleri çıkıp diyor ki deniz kirlendi. Bu izini veren makamlar bu tedbirleri neden almadı. Tesisler kurulmamış olsaydı ve bu ülke elektriksiz kalsaydı daha mı iyi olacaktı. Ancak acil ihtiyaç var diye bazı tedbirleri almamak da olmaz. Önemli bu tip olaylarda dünyanın davrandığı gibi davranmak ve gerekli tedbirleri almak.”

Adalıer: Bize ulaşmadı ancak halk tedirgin
Mehmetçik Belediye Başkanı Beyazıt Adalıer, Kalecik’te denize sızan yakıtın bölgelerine ulaşmadığını ancak bölge halkının tedirgin olduğunu kaydetti. Adalıer şu şekilde konuştu:
Kalecik’te yaşanan felaket bölge halkı arasında da büyük bir paniğe neden oldu. Bölgeye şu anki tesisin yirmi otuz katı büyüklüğünde bir petrol dolum tesisi kurulması planlanıyordu. Biz buna karşı çıkmıştı. Bu olay bizim haklı olduğumuzu ortaya çıkardı. Yeni hükümete de bunu iptal ettiği için çok teşekkür ederim. Felaket bölgesinde belediye ekipleri gece gündüz demeden çalışıyor. Ancak bu çalışmaların ne kadar bilinçli olduğunu bilmiyorum. Biz konuda elimizden geleni yapmaya hazırız. Felaket bizim bölgemize ulaşmadı. Umarım felaket daha da büyümeden zarar en azami hali ile atlatılır.

 

 

 

Demirci: Hepimizi çok üzdü
Kalecik’in Dipkarpaz’a uzak olduğunu belirten Demirci ancak yaşanan olayın herkesi çok üzdüğünü söyledi. Demirci şu şekilde konuştu:
“Kalecik Dipkarpaz’a uzak olduğu için felaket bizi etkilemedi. Ancak böyle bir olay hepimizi çok üzdü. Böyle tesislerin turizm bölgelerine kurulması doğru değildir. Umarım bu tür kazalar bir daha yaşanmaz.”

Facebook Yorumları
0
BeğenBeğen
0
MuhteşemMuhteşem
0
HahahaHahaha
0
İnanılmazİnanılmaz
0
ÜzgünÜzgün
0
KızgınKızgın
Teşekkürler!
Haber İçi Orta

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Haber İçi Alt
Powered by Maç Sonuçları & Canlı Skor Mobil

Skull King