Yüzümüze gözümüze bulaştırdık!

0
26

Ülkemizde uluslararası seviyede yılda bir kez düzenlenen bir organizasyonu bile sonunda yüzümüze gözümüze bulaştırdık.

Kıbrıs Türklerinin lideri Dr. Fazıl Küçük anısına 15 yıldır düzenlenen bu oyunlar son dönemlerde yarı buçuk olsa bile düzenlenmekteydi.
Ancak “perşembenin gelişi çarşambadan belliydi” misali bu yıl “kaynak yok” gerekçesi ile iptal edildi.  
Milli Olimpiyat Komitesi’nce 15’incisi düzenlenmesi planlanan “Dr. Fazıl Küçük Spor Oyunları” konusunda Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nda önceki gün bir toplantı düzenlendi.
Yaklaşık 2 aydan beridir konu ile ilgili olarak yapılan görüşmeler sonrasında bu işin askıda kalacağı belliydi. Geçiş hükümetinde Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanı görevini alan Asım İdris, göreve geldiği günden beri yaşadığı gerçekleri kamuoyu ile paylaşıyor.
Bakan Asım İdris, oyunlar için bütçe bulunamadığını belirterek bu yıl kesinlikle organizasyonun düzenlenemeyeceğini, gelecek hükümetin kaynak sağlaması halinde uluslararası spor oyunlarının gerçekleştirilebileceğini söylerken, mevcut kaynağın nerede tükendiğini de açıklamalıydı.
Göreve geldikleri ilk andan itibaren halka gerçekleri anlatma yönünde karar aldıklarını ve bu doğrultuda hareket ettiklerini ifade eden Bakan İdris, yasa gereği her yıl yapılması gereken Dr. Fazıl Küçük’ü anma oyunlarının, geçmiş UBP hükümetinin kaynak ayırmaması sebebiyle yapılamadığını, ancak kendilerinin yine de bu oyunların kalıcı ve sürekli olarak yapılabilmesi için önemli bir adım attıklarını belirtti.
Geleneksel oyunların yapılabilmesi için Milli Olimpiyat Komitesi ile istişare içerisinde olduklarını söyleyen İdris, kamuoyunun oyunları, Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın düzenlediğine yönelik bilgisi olmasına rağmen, yasaya göre oyunların İçişleri Bakanlığı’nın bünyesinde yer aldığını gördüklerini, bunun için de bir kaynak ayrılmadığını üzülerek tespit ettiklerini açıkladı.
Belli ki yasalara göre de hareket edilmediği ortaya çıkıyor.
Bakan İdris, tüm girişimlere ve sponsor arayışlarına rağmen, oyunlar için aranan kaynağın sağlanamadığını ve bu yıl Dr. Küçük Oyunları’nın yapılmasının mümkün olmadığını açıkladı. Dr. Küçük Oyunları’nın bundan böyle Spor Dairesi’nin uhdesi altında olacağını da belirtti.
Ne kadar acı bir nokta. Yıllardır gerek televizyon kanallarında gerekse yazılı medyada bu sütunlarda hep belirtiyorum.
Ülke sporu çok ciddi bir merci tarafından yönetilmelidir. Ülkemizde siyaset öyle bir noktaya gelmiştir ki hemen hemen her yıl seçim yaşanıyor. Seçim demek hem bakanların hem de bürokratların değişmesi demek. Bu da işlerin sürekli olarak aksaması veya yarıda kalması demektir.
İşte 15 yıldır devam eden Dr. Fazıl Küçük Spor Oyunları’nın iptal edilmesi bunun en büyük örneği.
Bakan İdris bu kararı alırken önceki hükümetin oyunlar için bütçede gerekli kaynağı ayırmadığını söyledi.
Peki dünya kadar paranın harcandığı sporumuzda neden bu oyunların hakkı olan bütçe ayrılmadı? Bu oyunlar için ayrılması gereken bütçe ne oldu?
Sayın Asım İdris geçmiş hükümetin bütçede kaynak bırakmadığını belirtti. O zaman bu oyunlara kaynak aktarılan kalemdeki paralar nereye uçtu? Onları da açıklaması gerekmez mi?
İşte ülke sporunun daha ileriye taşınması, plan ve programlı olarak ciddi bir şekilde yönetilmesi için düzenli çalışan bir birim oluşması kaçınılmazdır.
Bakanlık bünyesinde bilirkişilerin oluşumu ile bir komite oluşsa ve ülke sporuna yön verse, hiçbir siyasiye bağlı olmadan, hükümet değişikliklerinden etkilenmeden, sürekli çalışan bir komite olsa ülke sporu belki düzlüğe çıkabilecektir.
Aksi takdirde şimdi yaşadığımız süreç gibi düzensiz gidecek ve her şeyin bir sonu veya kargaşalığı olacaktır.
Spor Bakanlığı bünyesinde görev alan hükümet adamları sadece kendi siyasi partilerinin menfaatlerini de düşünerek hareket ettikleri sürece, ülke sporunun geleceği için kalıcı hiçbir karar üretilmeyecektir.
Dilerim yeni oluşacak hükümette başbakan ve sporun patronu olacak kişi, ülke sporunun idare edilmesi için bir komite oluşturur ve artık bu tip sorunlarla karşılaşmayız.